Érdekes ötlettel állt elő Könczey Botond, több sepsiszentgyörgyi lakótársulás gondnoka: a város határában kiskertek számára biztosítana területet tömbházlakók számára.
A "micsurin-kerteket" a kezdeményező nem csak termelésre szánja, hanem egyfajta közösségi térré kívánja alakítani.
"Több hagyományőrző szervezetben tevékenykedem – a baranta-mozgalom, a Csillagőrző Egyesület, Fény-kör stb. –, és barátaimmal együtt arra a következtetésre jutottunk, hogy minél több embert kellene visszavezetni a normális falusi életmódhoz" – magyarázza a kezdeményező. Könczey Botond azzal az ötlettel állt elő, hogy egy általa bérlendő vagy megvásárolandó, város közeli szántóterületen kezdjenek el kertészkedni. Az ötlet bővült azzal, hogy mivel lakótulajdonosi társulások gondnokaként évek óta mind csak beszedi a közköltséget, most például felajánlhatná az érdeklődőknek a kertészkedés lehetőségét.
A kapcsolatrendszer tehát adott, na meg az igény is, hiszen egyre szaporodnak azok a tömbházlakók, akik szabadidővel igen, megművelhető területtel viszont nem rendelkeznek. Mindenki hozza a saját elültetni való magját, palántáját, a kertek őrzését biztosítják, sőt, a közösségi pihenés, netán szórakozás feltételeit is megteremtik. Az elképzelés szerint a földhasználat ingyenes lesz, ám minden szükséges feltételt – a terület bekerítése, pihenő- és játszóhelyek kialakítása stb. – közmunkával valósítanának meg. Így nemcsak az egészséges élelmiszert lehetne megtermelni a családnak, hanem a szülők, nagyszülők révén a gyermekek, unokák is közelebb kerülnének a "földanyához". Ez alkalom lehet arra, hogy aki szereti a kertészkedést, általában a természetet, a gyermekével, unokájával is megszerettesse azt, de idővel az iskolák is ráharaphatnak a lehetőségre – sorolja a közvetlen hasznon túli előnyöket a kezdeményező.
A kivitelezéssel ugyan egy kicsit megkéstek, de jó úton haladnak – állítja Könczey Botond. Két város közeli terület is szóba jött már, mindkettő Illyefalva felé, egyiket eladásra, másikat előnyös bérlésre kínálják. A baráti körben tájépítész tervezi meg a kertet, Bíró Zoltán biokertész felajánlotta, hogy a növénytársításokban szakmai és tapasztalatból fakadó segítséget nyújt, a kezdeményező gazdag, bármikor sokszorosítható gyűjteménnyel rendelkezik a kis zöldséges-, vagy éppen gyógynövény-kertek, a komposztkészítés meg egyéb szükséges és hasznos tudást illetően. Jártas ugyanakkor a permakultúra, a biodinamikus kertészet rejtélyeiben, s ezek máris visszavezetnek a földművelés ősi kultúrájáig, hogy nemcsak kapával, hanem lélekkel is kell dolgozni.
A megyei művelődési központ segítségével szórólapok készültek, ezek is segítenek a sepsiszentgyörgyieknek, hogy megismerkedhessenek az ötlettel. S mert jócskán kitavaszodott már, az érdeklődők már el is ültethetik a magokat például az erkélyen elhelyezett műanyag tálba. A kezdeményezők május 23-án, a Bod Péter Megyei Könyvtár Gábor Áron Termébe este hatra várják mindazokat, akik érdeklődnek az ilyen típusú kertészkedés iránt. Ott már egy tervet is bemutatnak, de az elvárásokat is meghallgatják.