MagaslesSzökevények

2012. május 18., péntek, Közélet

Az utóbbi esztendőkben szokássá vált, hogy a gyanúsítottak, a vizsgálat alatt álló, különféle bűncselekményekkel alaposan gyanúsítható egyének egészen egyszerűen olajra lépnek.

Vagy az országban bujdokolnak, vagy veszik az okmányokat, a pénzüket, és irány a nagyvilág. Nemcsak a maffiózók – akiktől ezt a betyárromantikára hajló közvélemény, ha kimondatlanul is, de elvárja –, hanem a fehérgalléros bűnözők is, a különféle korrupciós ügyekkel vádolt politikusok vagy pénzemberek. Akiktől viszont ugyanez a közvélemény egyáltalán nem várja el. Sőt!
Érdekes, hogy a betyárromantika csak a bűnözők egy részére vonatkozik, s valószínű, az ország zűrzavaros történetével, s a rendőrség, az ügyészség, a bűnüldöző rendszer rossz megítélésével függ össze, de a politikusokra, nagy umbuldák során mesés vagyonokat szerző pénzemberekre már nem. Az ő általános megítélésük – ezt minden tévedés nélkül megállapíthatjuk – a rendőrségénél, az ügyészségnél is sokkal rosszabb. Mélyponton van.
Ezt tapasztalhattuk néhány hete, amikor a korrupciós ügyekkel vádolt parlamenti képviselő – a levantei sors kifogyhatatlan tréfája: a parlament jogi bizottságának alelnöke – egyszerűen meglépett az országból, értesülve, hogy a képviselőház felfüggesztette mentelmi jogát, és vizsgálat indul ellene, gondolt egy nagyot s merészet, és meg sem állt Afrikáig. Igaz, aztán onnan visszajött, állítólag önként jelentkezett, tettének értékéből sokat levon, hogy tudta, Interpol-körözést is kiadtak ellene, és Ke­nyából amúgy sem juthat el olyan országba, amelyik nem adná ki. Ügye most a bíróságon s az ügyvédjei kezében. Maga is ügyvéd, tudja tehát, hogy kinek a kezére bízhatja magát.
Nos, amikor a botrány zajlott, az egész ország szurkolt: kapják el. Köztörvényes bűnözők esetében ez nem mindig történik így. Legutóbb a hírhedett Cămătaru testvérek tűntek el az igazságszolgáltatás vádoló tekintete elől, a fél ország röhögött, és nekik drukkolt, hátha sikerül végleg kitűnniük a képből, noha bűnlajstromukon sok minden szerepel, rablás, erőszak, lányok futtatása, uzsorakamatra adott pénzek – innen jöhet művésznevük is! –, s amit csak el lehet képzelni. Zaklatott életükben ültek már eleget, s most se tudtak eltűnni, az egyiket itthon kapták el, a másikat Németországban, miközben egy szakértő fleg­matikusan jelentette ki: a bűnözők szökése megszokott jelenség, jelenleg öt-hatezer körözött személyt tartanak nyilván, de ez az arány a szomszédos országokban jóval magasabb!
Végre meg lehetünk nyugodva, valamiben nem vagyunk sereghajtók...

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 9
szavazógép
2012-05-18: Közélet - Ferencz Csaba:

Közelebb a természethez (Kertészkedőknek)

Érdekes ötlettel állt elő Könczey Botond, több sepsiszentgyörgyi lakótársulás gondnoka: a város határában kiskertek számára biztosítana területet tömbházlakók számára.
2012-05-18: Közélet - Demeter Virág Katalin:

A külföldi munkavállalás akadályai

A nyelvismeret hiánya, de a szülőföldhöz, családhoz való ragaszkodás miatt is kevés háromszéki vállal hivatalosan munkát külföldön.