Azok számára, akik otthonosan mozognak Erdély zenei színterén, Baricz Gergő neve az X-Faktor előtt is ismerősen csengett. Azonban az igazi hírnevet, a nagy áttörést az RTL Klub tehetségkutatója hozta meg a borzonti fiúnak. Alább a vele készült interjú második részét közöljük.
– Nagyon sok zenész lemezeit egységes alkotásként értelmezi, még akkor is, ha nem egy koncepció köré íródik az anyag. A három és fél perces, rádióbarát dalok korszakában hogyan lehet egységeset alkotni, cél egyáltalán ez, vagy a sláger a fontos, ami aztán a lokomotív szerepét betöltve húzza-tolja a lemezt is felfelé a slágerlistán?
– Ha veterán lennék ebben a szakmában, akkor talán jobb, megalapozottabb választ tudnék erre adni. Egyelőre csak elképzelések vezérelnek, és amennyiben nem muszáj, nem szeretnék élni a mainstream vonal hálás egyszerűségével. Írok dalokat, talán az első lemez még nem is lesz túl harmonikus, de azért törekszem rá!
– Ha te lennél a kiadód értékesítési vezetője, hogyan győznéd meg a hezitálókat, hogy vegyék meg a lemezedet?
– "Hallgasd meg, éld át, fedezd fel, kend be magad vele, tedd ki a faladra, kóstolj bele!" Persze, csak viccelek.
– Nagyon sokan, kritikusok és zenészek is, főként olyanok, akik hagyományos, demó-lemez-koncert útvonalon szereztek hírnevet, megkérdőjelezik a tehetségkutatók létjogosultságát, sokan viszont elismerik a műsorok meghatározó szerepét a mai zenei világban. Hogyan lehet a hivatalból biztosított 15 perces hírnevet átmenteni egy hosszas és eredményes karrierre? Van erre recept?
– Szerintem nincs bevált recept. A komoly munka, a jó irány megtalálása talán segít ebben.
– Gondolom, még egyelőre hétpecsétes titok, de a kiadód és a menedzsmented milyen irányba szeretné továbbmozdítani a pályádat? És mik a te terveid? Celebet vagy művészt, formát vagy tartalmat kapnak rajongóid? Egy kész, "megcsinált" terméket vagy egy hús-vér alkotó- és előadóművészt, akinek az X-Faktor színpada nem a végső, hanem csak egy állomás volt?
– Szerintem már most elég nyilvánvaló, hogy megpróbálok a szokásostól eltérő úton járni. Hálás lehetek, hogy a kiadóm részéről ebben maximálisan támogatnak.
– Kikhez szólsz a dalaiddal? Milyen hangszereléssel, milyen hangzással találkozunk majd lemezeden, kicsit marketingesen: ki a célközönséged?
– Erre a kérdésre szintén nehéz válaszolni, főleg marketingesen. Őszintén szólva nehéz meghatározni a célközönséget: az X-Faktor által nagyon sok ember megismerhetett, ha jobban belegondolok, szinte lehetetlen lesz ennek a nagyon sok embernek zenét csinálni. Az első dalok, a saját dalaim stúdiófelvételeit a napokban fogjuk megkezdeni, nagyrészt azzal a csapattal, amellyel a Leonard Cohen-feldolgozás kapcsán már együtt dolgoztunk. Szeretem az élő dobokat, a gitár hangját, szeretem az analóg dolgokat, de persze szeretem használni a korábban említett korszerű kütyüket is, valahogy a régit és az újat szeretném ötvözni majd a dalokban. Illetve pont a saját dalaim kapcsán jó lesz majd kicsit visszanézni a múltba, azt szeretném, ha a stúdiófelvételekben azért fel lehetne majd ismerni a régi, otthoni cuccokon rögzített demók hangzását is.
– Az interneten rajongóid hallhattak már eredeti, X-Faktor előtti érából származó szerzeményeket is tőled, de a tévéműsorban kizárólag feldolgozásokat adtál elő. Melyik lenne az a zenekar vagy énekes, akiktől szívesen visszahallanád egy saját dalod feldolgozását?
– Ezen még nem nagyon gondolkodtam, egyelőre jó lenne saját magamtól visszahallani a dalaimat.
– És ki lenne az, akivel szívesen együttműködnél lemezen vagy színpadon?
– Talán az Intim Torna Illegál, vagy mondjuk Polgár Odett. Most a színpadon Geszti Péterrel lesz rá alkalom.
– Említetted a Leonard Cohen-feldolgozást. A Dance Me To The End Of Love Cohen-klasszikus feldolgozása felkerült az Old Ideas With New Friends projekt hivatalos oldalára, és ami talán ennél is fontosabb, még a kanadai mester háza tájáról is mind pozitív visszajelzések érkeztek. Elegendő impulzust adott ez neked és kiadódnak ahhoz, hogy készülő zenei projekteddel ne csak Magyarországon próbálkozzatok?
– Nagyon örülünk a dal sikerének, próbálkozni is fogunk. De úgy érzem, hogy jóval több hasonló megnyilvánulásra van szükség, hogy kellően határozott lépéseket tehessünk ez irányba.
– Az X-Faktor után társaiddal gyakorlatilag végigturnéztátok Magyarországot, de jártatok már külföldön, így Erdélyben is, és folyamatosan vannak egyéni fellépéseid is. Olyan előadóként, akinek első lépésben a hangszer jelentette a zenét, és akinek nem idegen a zenekari közeg sem, nem hiányolod a hangszereket és a zenésztársakat a színpadról? Nem hiányzik az élő zene lüktetése?
– Rettenetesen hiányzik, épp ezért dolgozunk azon, hogy amennyiben lehet, zenekarral, élő zenével nyerjük el a közönség szeretetét.
– Lesz Baricz Gergő Band?
– Már van! A dobost, Szilárdot és a basszusgitárost, Lacit már régóta ismerem, volt is otthon közös zenekarunk, nagyon szerettünk együtt játszani, valóságos kis családként működtünk, ezért egyértelmű, hogy velük szeretnék játszani. A gitárost, Dávidot már Budapesten ismertem meg, szóval nem régi az ismeretség, de ugyanúgy gondolkodunk a zenéről, így nem volt annyira nehéz összeszokni. Mostanában igyekszünk mindennap próbálni, kezd összeállni a dolog.
– Mit tanácsolsz azoknak a fiataloknak, akik szintén zenélésbe fognának, de félnek, tartózkodnak valamitől, esetleg épp azon rágódnak, hogy jelentkezzenek-e egy tehetségkutató válogatására?
– Komolyan át kell gondolni a jelentkezést, de ez is jó módszer az érvényesüléshez. De bárki bármilyen utat választ, előbb-utóbb találkozni fog a nehézségekkel is.
– X-Faktor nélkül is megismert volna a nagyközönség előbb-utóbb?
– Nem tudom. Azért vannak, akik már az X-Faktor előtt is ismertek.
– Mivel foglalkozol, ha éppen nem zenélsz?
– Általában akkor pihenem ki a zenélést. Vagy alszom.
– Rajongóiddal hogyan tartod a kapcsolatot? Kizárólag közösségi oldalakon, vagy fontos a személyes kontaktus is?
– Élőben sem játszom az elérhetetlent, de úgy tűnik, hogy a Facebook remek felület arra, hogy tartsam a kapcsolatot a rajongókkal.
– Mennyire fontosak számodra az ő visszajelzéseik?
– Nagyon fontos, végül is tőlük függök.
– A magam és olvasóink nevében köszönöm a beszélgetést, és sok sikert kívánok.
– Én köszönöm a lehetőséget, hogy a Háromszék hasábjain szólhattam a háromszéki zenebarátokhoz és rajongóimhoz, remélem, hamarosan ismét találkozunk, immár zenekarral. Üdvözlök mindenkit!
Interjúnk után nem sokkal Baricz Gergő zenekari kísérettel is bemutatkozott a színpadon, amikor a beszélgetés során is említett Gringó Sztár-turné vendégeként Erdélyben koncertezett. Sajnos, ez alkalommal nem sikerült Sepsiszentgyörgyre is eljutnia.