EURÓPAI SZELLEMBEN? Victor Ponta román miniszterelnök vasárnap este közleményben ítélte el a kormánya által románellenesnek, antiszemitának és fasiszta-szimpatizánsnak tartott Nyirő József székelyudvarhelyi újratemetésére irányuló kísérletet, és aggodalmát fejezte ki az ezzel kapcsolatos "incidensek" miatt. "Románia kormánya szükségesnek látja, hogy kiegyensúlyozottan és európai szellemben reagáljon arra a nyilvánvaló provokációra, amelyet a helyhatósági választási kampányban részt vevő szélsőséges politikai erők követtek el" – írta.
ELLENEZTÉK A HAMVAK BEHOZATALÁT. Titus Corlăţean igazságügy-miniszter is kollaboracionizmussal vádolta az előző kormányt, hosszasan ecsetelte, miért nem egyezett bele a román kormány a "fasiszta" Nyirő újratemetésébe, a hamvak behozatalát is ellenezte, "melyet ravasz módon mégiscsak becsempésztek az országba". Kijelentette: tény, hogy Kövér László visszaeső bűnös a hasonló politikai retorikában. Most épp országunk területén sértegeti a román államot – jelentette ki –, ami elfogadhatatlan. De a román fél mégis megpróbálkozik a további párbeszéddel. Hogy ebben partnerre találnak-e, azt meglátják.
TEKINTETTEL KELL LENNI A KISEBBSÉGEKRE. A magyar- és Nyirő-ellenes vádaskodások zűrzavarában egyetlen józan hangként szólalt meg Cristian Diaconescu volt külügyminiszter, elnöki tanácsos: "Ilyen helyzetben a Magyarországgal ápolt kiváló kapcsolataink nézőpontjából kell mérlegelni az ügyet, és tekintettel kell lenni arra, hogy a nemzeti kisebbségek Romániában elismerésnek örvendő védelmet és jogokat élveznek." (InfoTv)
SOKBA KERÜLT AZ ORSZÁGNAK AZ EMIGRÁCIÓ. 3,5 millió személy hagyta el az országot az elmúlt 40 évben, s ennek következményeként Románia 40–50 milliárd eurót veszített. "Az emigrációt mind Ceauşescu, mind pedig a ‘89 utáni vezetés közönnyel kezelte. Eladták a németeket, zsidókat, elmentek az orvosok, tanárok, mérnökök, fiatal szakmunkások, akik más, egyébként is gazdag országok gazdaságát gyarapították" – jegyezte meg egy felmérés szerdai ismertetése közben Dragoş Roşca. A Romanian Business Leaders Alapítvány (RBLS) és a GfK Románia együttműködésében készült tanulmányból kiderül, hogy a vállalkozók leginkább a képzett munkaerő kivándorlása miatt aggódnak. (Manna.ro)