Tizenegy alkalmazottjától vált meg a bibarcfalvi borvíztöltöde, miután múlt csütörtökön felszólították őket, írják alá a munkaszerződés közös megegyezéssel történő felbontásáról szóló papírokat. Szó nélkül eleget is tettek a kérésnek, hiszen az elmúlt évek bevett gyakorlata volt, hogy munkanélkülivé válásuk papíron megtörtént ugyan, ám munkaviszonyuk mégsem szűnt meg: a csődbe jutott (vitt?) cégek helyét néhány napon belül más vette át, s ment tovább minden a régiben.
Most újraalkalmazásukra azért nem kerül sor – állítják –, mert tavaly márciusban a spontán sztrájk hangadói voltak, s a fizetésüket követelők érdekében ők léptek fel leghangosabban. Az utcára tettek még munkanélküli-segélyre sem jogosultak, mivel önként távoztak. A cég sajtószóvivője, Laura Muşat megkeresésünkre írásban csak annyit válaszolt, április végén csődöt jelentettek, volt alkalmazottjaiktól törvényes keretek közt és felmondási határidő betartásával készülnek megválni, volt munkatársaik szerintük alaptalan vádaskodására pedig nem hajlandóak válaszolni.
Tisztességtelen menesztés?
A vállalat szakszervezeti vezetői tisztségét ellátó Mokán Noé azt mondja, jogtalan és alaptalan volt elbocsátásuk, a cég vezetősége bosszúból cselekedett így, példát statuál a maradók számára. Állítja, mindez azért történt meg, mert az elmúlt években számtalan alkalommal felléptek munkatársaik védelmében, kitartásuknak köszönhetően sikerült elérniük, hogy nőtt a túlóráért járó pótlék, s már nemcsak tíz, hanem minden munkanap után kapnak ételjegyet. "Sejtettem, hogy előbb-utóbb megpróbálnak elégtételt venni az elmúlt években tanúsított következetes kiállásunk miatt, így amikor mondták, írjuk alá a papírokat, megkerestem Radu Preda igazgatót, s illedelmesen megkérdeztem, mi a garancia arra, hogy ismét a bevált módszer szerint cselekednek, azaz csak papíron veszítjük el munkahelyünket. Csak annyit válaszolt, hogy arra bizony semmi. Ahogy kimentem, mondtam is a kollégáimnak, semmi jóra ne számítsunk" – fejtette ki.
Várhegyi Mózes az MPP Bibarcfalván tartott fórumán vetette fel: a töltöde vezetősége menesztette azokat, akik jogaikat kérték, fel merték emelni szavukat. Megkeresésünkre elmondta, az elmúlt években már megszokottá vált, hogy kevéske fizetésüket is késve kapják. "Tíz évet dolgoztam a cégnél, sok mindent megértem, már azon sem csodálkozom, hogy így elbántak velünk. Becsapva érzem magam, hiszen nem is kételkedtem, hogy nem vesznek vissza. Ha végignézek az elbocsátottak névsorán, kétségem sincs afelől, hogy miért nem alkalmaztak újra: zömében mi voltunk azok, akik ki mertük nyitni szánkat, s meg mertük fogalmazni, hogy éppen mi fáj."
Bardocz Árpád azt mondja, amióta új vezetőség van Bibarcfalván, az alkalmazottakat nem becsülik meg. A cég igazgatói természetesnek vették, hogy a fizetések késnek – legutóbb május 15-én kapták meg a márciusi elszámolást –, nem ment ritkaságszámba, hogy késő délután hívták be dolgozni, ha pedig megrendelés vagy palackok hiányában állt a munka, akkor a szabadságukból vonták le a napokat. Ő személy szerint ez ellen tiltakozott a legkevésbé – bár március végéig már huszonegy napot használt el ily módon pihenőszabadságából –, hiszen legalább ezekben a hónapokban is teljes fizetést vihetett haza. "Én számítottam arra, hogy az első adandó alkalommal menesztenek, hiszen két éve pereskedtem velük elbocsátásom miatt, ám a bíróságon nyertem, s kénytelenek voltak újra alkalmazni. Most mégis meglep, hogy ilyen körülmények közt történik mindez. Gerinctelenül kihasználták naivitásunkat, ráadásul meglehetősen gyáva módon közölték, hogy már nem kellünk: munkaidőn kívül az otthonainkban kerestek fel, s mondták el, nem számítanak többet ránk. Úgy érzem, leráztak, mint kutya a bolhát!" – állapítja meg Bardocz Árpád.
Kicsoda az Aqua-Nat?
Az ásványvíz-kitermelő vállalat nevéhez évek óta botrányok kötődnek. Barót polgármestere, Nagy István is többször szóvá tette, hogy a vállalat nem fizeti az épületei, gépjárművei és területe után az adót, így százezer lejekre rúgó tartozást halmozott fel a várossal szemben. A Brit Virgin-szigeteken bejegyzett tulajdonosok még csak látszólag sem mutatták, vállalnák kötelezettségeiket: 2005-től többször is felszámolták, illetve újraalakították a vállalatot (volt már Bibco Rt., Biborţeni Rt., Biborţeni Kft., most pedig Aqua-Nat Prod & Distrib Kft. néven dolgoznak), s hogy még kevésbé legyenek szem előtt, a cég székhelyét átették Buzău megyébe.
Az alkalmazottak fizetése késik, tavaly tavasszal elfogyott a türelmük, és spontán sztrájkba kezdtek. Aminek látszólag lett is eredménye, mert elmaradt fizetésük egy részét napokon belül megkapták, ám győzelmük tiszavirág-életűnek bizonyult, a következő hónapokban ismét megszokottá vált, hogy egy-két fizetésükkel adós maradt a cég.
Az Aqua-Nat Prod & Distrib Kft.-nél történt visszásságokról a Financiarul gazdasági lap már 2010 októberében cikkezett. Mint írták, 2008-ban 223 munkás foglalkoztatása, illetve 19,47 millió lej forgalom mellett mindössze 258 lejes nyereséget könyveltek el, 2009-ben pedig már csak 15,58 millió lejes forgalmuk volt, ám egymilliót meghaladó vesztességgel zárták az évet. A következő esztendőben tartozásuk még mindig 10,85 millió lej, miközben kinnlevőségeik 4,66 millióra rúgtak, leltáron levő árujuk értéke pedig alig 1,2 millió lej volt. A cég átnevezését azzal magyarázzák, hogy a tulajdonosok így kívánták elterelni a figyelmet az országos szinten ismert vállalat nehézségeiről, és hitelezőik megtévesztését is szolgálta, hogy ne lépjenek fel követelésekkel a felszámolás alá került céggel szemben.
Kisbaconi tiltakozás
Az Együtt Kisbaconért Csoport tiltakozik az Euroavipo Rt. – a bibarcfalvi borvíztöltödét működtető kft. romániai tulajdonosa – kisbaconi közterületeken végzett vízvezetése ellen, s kérik annak azonnali leállítását. Mint állítják, a munka a Bacon község tulajdonát képező területen folyik, a helyi tanács pedig azt nem adta haszonbérbe – ami előfeltétele a közterületen történő végleges építmény jellegű magánberuházásnak –, így jogtalanul tevékenykednek. Ráadásul úgy vélik, a mostani magánberuházás elfoglalja az olcsóbb technikai megoldást lehetővé tevő területet, a következő évekre tervezett föld alatti vezetékes közberuházások emiatt csak az útfelület alatt történhetnek, jóval drágábban. "A borvíz- és ivóvízrendszerbe való ilyen fokú mesterséges beavatkozás veszélyeztetheti a »borvízegyensúlyt«. Számtalan példa bizonyítja, hogy a borvizek természetes hálózatába való beavatkozás a természetes források elapadásához vezetett. Ezek a munkálatok a környezeti egyensúly tekintetében visszafordíthatatlan károkat okozhatnak. Borvizeink viszont évszázadok óta ivóvizeink! A csatornázás és az állattenyésztés miatt elszennyeződött kútvizeink ezt nem helyettesíthetik, nem pótolhatják. Az ivóvíz élet, és mi élni akarunk! Tiltakozunk az ellen, hogy kisbaconi területen engedély nélküli környezet-, közvagyon- vagy magánvagyon-rombolás/-károsítás történjen. Tiltakozunk az ellen, hogy útjainkat, utcáinkat, járdáinkat és egész településünket építőteleppé alakítsák, a falu csendjét, rendjét, nyugalmát, rendezettségét pusztán magánérdek érvényesítése céljából háborgassák" – áll közleményükben. Tiltakozásukat – 131 kisbaconi aláírásával megerősítve – benyújtották a kormánymegbízotti hivatalhoz, a megyei tanácshoz és a Bacon községi tanácshoz is.