JegyzetMekkora a veszteség?

2012. május 29., kedd, Közélet

Kiszámították, mekkora veszteség érte Romániát az utóbbi negyven év tömeges kivándorlásai következtében. Az időszak tehát felöleli a Ceau-éra disszidálásainak és az utána következő két évtizednek a mérlegét is, s noha a kettő közti különbség ég és föld a kitelepedés módozatait illetően, egy elszomorító vonatkozásban valóban közös nevezőre hozhatók.

Egyformán elvágytak innen azok is, akik a hetvenes-nyolcvanas években nemegyszer életük-szabadságuk kockáztatásával menekültek vagy ravaszkodták ki magukat a másik világba, s azok is, akik a megnyílt lehetőségek vonzásának engedve az utóbbi két évtizedben hagytak itt minket.
A veszteség kiszámításának módja azonban nem akármilyen kétségeket ébreszt. A kárt ugyanis negyven-ötvenmilliárd euróra becsüli egy üzleti tanulmány, melyről a napokban adott hírt a sajtó, s mely valami olyasmit sejtet, hogy a diktatúra idejebeli eljárást követték, azaz az iskoláztatási, egészségügyi és egyéb szociális szolgáltatások összegét adták össze, melyeket az állam egy személyre fordít és fordított, s mely végzettségtől függően tíz-, húszezer euróra tehető az elkészítők szerint.
Nézzünk szembe a tényekkel: a veszteség sokkal nagyobb, úgyszólván felmérhetetlen. Az az űr, melyet a kiköltözöttek hagynak maguk után népük szövetében, családjuk körében, a rokoni és lakossági háló szemei közt semmivel sem tölthető meg, miként az a nyereség is, melyben a befogadó országok és nemzetek részesülnek, mérhetetlenül nagy.
Ne szépítsük a dolgokat: a Kelet nyitott erein keresztül az életáramot magát csapolják meg a Nyugat javára, s a feladat csak az lehet: hogyan lehetne e kivándorlást az emberi méltóság és jogok tiszteletben tartásával legalább megfékezni.
Ezért is kellene már véget vetni – apropó, választások – ama politikai elit regnálásának, mely önsorsrontó módon vezényelte le a rendszerváltást, döntötte romba a gazdaságot, s rábírni a Nyugatot az unión belül és kívül, hogy kötelességének érezze olyan fejlesztéspolitikában segédkezni, mely itthon marasztalja ma oly szenvedélyesen elvágyó fiataljainkat.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1239
szavazógép
2012-05-29: Közélet - Hecser László:

Elbocsátás a bibarcfalvi borvíztöltödénél

Tizenegy alkalmazottjától vált meg a bibarcfalvi borvíztöltöde, miután múlt csütörtökön felszólították őket, írják alá a munkaszerződés közös megegyezéssel történő felbontásáról szóló papírokat. Szó nélkül eleget is tettek a kérésnek, hiszen az elmúlt évek bevett gyakorlata volt, hogy munkanélkülivé válásuk papíron megtörtént ugyan, ám munkaviszonyuk mégsem szűnt meg: a csődbe jutott (vitt?) cégek helyét néhány napon belül más vette át, s ment tovább minden a régiben.
2012-05-29: Közélet - Demeter Virág Katalin:

Erősítés a patakok mentén

Sürgősségi sorrendet állított fel, és önerőből látott hozzá a kis patakokat érintő legfontosabb munkálatok kivitelezéséhez a megyei vízgazdálkodási hivatal. Lisz­nyó pataka, Kisborosnyón a Nagy-patak, a Dobolló és a Kis-Bölön, illetve Szacsva pataka is szerepel az idei tervekben. Kitakarították Csernáton patakát, és kisebb beruházás készül Torja patakán is. Kovács Ödön igazgató szerint árvízvédelmi szempontból fontos munkálatokról van szó, az említett térségekben húsz-huszonöt éve nem történt ilyen jellegű beavatkozás a partokon.