Viszonylag jó gazdasági ismeretekkel rendelkeznek a sepsiszentgyörgyi végzős fiatalok, kiadásaikat meg tudják tervezni, ám a mindennapokban ezt nem mindig alkalmazzák – többek közt ez is kiderül abból a felmérésből, melyet másfél évvel ezelőtt kezdeményezett a megyeszékhelyi Junior Business Club.
A szervezet tanulmányi és kutatás-fejlesztési bizottsága első projektjének célja a fiatalok gazdasági intelligenciájának megismerése, az előző tanévben a Mikes Kelemen Elméleti Líceum, a Plugor Sándor Művészeti Líceum, a Református Kollégium, a Székely Mikó Kollégium, a Puskás Tivadar Szakközépiskola, a Berde Áron Gazdasági és Közigazgatási Szakközépiskola, illetve a Kós Károly Szakközépiskola több mint félezer végzős magyar diákjához juttatták el a kérdőíveket. Ezek megszerkesztésekor gazdasági szempontokat követtek, s hangsúlyt fektettek a pénzügyi ismeretek, pénzügyi tervezés, tudatos megtakarítás, befektetés, kockázatkezelés és a pénzügyi problémamegoldó készségre utaló kérdések megfogalmazására is.
Karácsony Zsolt, a kutatás vezetője a több mint négyszáz feldolgozott kérdőív válaszait összegezve ismertette: a megkérdezettek közel 60 százaléka csak azt vásárolja meg, amire szüksége van, s ha befektetésről van szó, többségük rövid időn belül már hozamot vár, kisebb csoportjuk pedig hosszú távú befektetésben gondolkodik. Ha egymillió euróval rendelkezne, a válaszadók közel fele vállalkozást indítana, másik csoportjuk pedig ingatlanba, értékpapírokba fektetne. A kockázatkezelésre irányuló kérdésekre adott válaszok azt mutatják: a diákok egyharmada egyáltalán nem kockáztatná pénzét, közel 85 százalékuk pedig megelégszik a garantált, ám szerényebb nyereséggel, óvatosabban bánva a pénzzel. Kevesebben vannak azok, akik a magas nyereség reményében bátran kockáztatnának.
A válaszok feldolgozása, kiértékelése után a kezdeményezők úgy összegeztek: a fiatalok jó gazdasági ismeretekkel rendelkeznek, de a befektetési lehetőségek ismereteinek terén még van pótolnivaló.
Az eredmények tekintetében a jövőben olyan rendezvényeket, fórumokat, gyakorlati programokat is szerveznének szakemberek bevonásával, melyek a feltárt hiányosságok pótlását is szolgálják – nyilatkozta tegnap Kelemen Szilárd, a Junior Business Club háromszéki szervezetének elnöke. Hozzáfűzte: fontosnak tartják továbbá, hogy az óvodai és iskolai oktatásban hangsúlyosabb szerepet kapjon a gazdasági nevelés (jelenleg tíz és tizenegyedik osztályban vállalkozástant, illetve közgazdaságtant tanítanak), ezért szaktanárok, szervezetek segítségével, a tanfelügyelőség partnerségével például munkafüzeteket, különböző programokat dolgoznának ki.
A felmérés összefoglalóját kutatási beszámoló formájában megkapja a megyeszékhely önkormányzata, a megyei tanfelügyelőség, a statisztikai hivatal, illetve a Romániai Magyar Közgazdász Társaság helyi szervezete is. A kutatásban részt vevő iskoláknak az intézményre vonatkozó összegzést, elemzést jövő héten juttatja el a Junior Business Club, hogy ezeket a következőkben hasznosítani tudják.