A XX. század elejétől az első világháborúigSepsiszentgyörgy az önrendelkezés útján

2012. június 2., szombat, Múltidéző

Miután az országos politika képtelen volt a székelység helyzetének érdemi javítására, civil mozgalom indult Székelyföldön – amelyhez erdélyi és magyarországi városok is csatlakoztak – azzal a céllal, hogy a közvélemény figyelmét felkeltsék a Székelyföldet nyomasztó gazdasági elmaradottság felszámolása és szociális felemelkedése érdekében.

1895-ben megalakult a Háromszéki Székely Egyesület, néhány év múlva Székelyföld városaiban, de máshol is Székely Társaságok alakultak. 1901. július 8-án létrejött a Sepsiszentgyörgyi Székely Társa­ság. Az 1902 tavaszán tartott összejövetel alkalmával a társaság székely földműves iskolák alapításáért indított mozgalmat. Másik alkalom­mal a szövőipar alapjainak kiszélesítése érde­kében szövőipari iskolák létrehozását javasolta.
A Marosvásárhelyi Székely Társaság az 1902-es Tusnádi Székely Kongresszuson kezdeményezte, hogy a székely társaságok tömörüljenek szövetségbe, s így megerősödve sikeresebben képviselhessék a kitűzött célt. 1903-ban az egyeztetési és szervezési munka elvégzésével elérkezettnek látták az időt a cselekvésre. Az alakuló ülést 1904. május 9-re tűzték ki.
Közben a Sepsiszentgyörgyi Székely Tár­saság 1904. április 16-án megtartotta 26. összejövetelét. Ez alkalommal dr. László Ferenc tanár, múzeumőr jól dokumentált és érvelésében is meggyőzően ható tanulmányát ismertette a Földvár–Sepsiszentgyörgy vasútvonal kérdé­sében. A nyomtatásban is megjelent tanulmányt az összes székely társaságnak és Székelyföld országgyűlési képviselőinek is elküldték a minél nagyobb nyilvánosság megteremtéséért.
1904. június 2-án a székely társaságok küldötteinek jelenlétében Marosvásárhelyen tartották a Székely Társaságok Szövetségének alakuló ülését. A következő székely társaságok csatlakoztak: Brassó, Nagyenyed, Sze­ged, Ditró, Bethlen, Beszterce, Maros­ludas, Szamos­újvár, Sepsiszentgyörgy, Nagy­szeben, Parajd, Kézdivásárhely, Debrecen, Szászrégen, Torda, Arad, Budapesti Székely Egyesület és Buda­pesti Székely Ifjúsági Egye­sület. A szövetség vezetőtestülete: elnök Deák Lajos (Marosvásár­hely), alelnökök: dr. Kamócsi József (Maros­vásár­hely), László Gyula (Marosvásárhely), Benedek Elek (Budapest), Benedek János (Sepsiszent­györgy) stb. Benedek János közjegyző, a szövetség alelnöke előterjesztésére megszavazták, hogy a következő soros ülés Sepsi­szent­györgyön legyen.
1905 nyara nagy ünnepe volt a városnak, a Székely Társaságok Szövetsége országos konferenciáját augusztus végén Sepsiszentgyörgyön tartották. A városba érkező vendégeket az állomáson Gödri Ferenc polgármester üdvözölte: "Székely testvéreim, szeretettel és őszinte örömmel üdvözlöm önöket, mint a Székely Társaságok Szövetségének tagjait, meghívott kedves vendégeinket Sepsiszentgyörgy város tanácsa és a Sepsiszentgyörgyi Székely Társa­ság nevében. A székely nemzet közművelődési és közgazdasági megerősítése tehát nem csupán helyi érdek, hanem az egész magyar állam és magyar nemzet megerősítésének elsőrendű érdeke." Az összejövetel programjában szerepelt a Mikó Kollégium udvarán és tornacsarnokában megszervezett székely ipari kiállítás ünnepélyes megnyitója. Háromszéken kívül Csík, Udvarhely, Marostorda, Torda-Aranyos vármegye kézműipari termékeit, ásványi kin­cseit, fürdőhelyeit, a köpeci szénbányászatot, a vargyasi veres vaskő, bodvaji mocsárérc, bibarcfalvi agyagos vaskő, alsórákosi vörösvasérc, oltvölgyi trachit kőzeteket népszerűsítették, Zuliáni Péter málnásfürdői kőfaragó telepét, Seqvens József posztógyárát, az első Székely Szövőgyár termékeit: MÁV-egyenruhák, len- és teveszőr függöny, kórházi lenvásznak, len- és pamuttörülközők, len bútorszövetek, konyhai törlők, nyáriruha-szövetek, damasztabroszok, szőttes asztalneműk, tűzoltó- és katonaruházati felszerelések színesítették a tárlatot. A kézmű- és háziipar is képviseltette magát a kiállításon.

(folytatjuk)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 8
szavazógép
2012-06-02: Magazin - :

Hilda, a sikeres

Péter Hilda sepsiszentgyörgyi származású kolozsvári színésznőt is beválasztották az ország 32 legsikeresebb nőjét felsorakoztató kiadványba, amelyet a Mediafax hírügynökség állított össze uniós finanszírozásból, a Gazdasági Ta­nul­mányok Akadémiája segítségével. A mintegy nyolcszáz sikertörténetből kiválasztott harminckét nő történetével a velük készített interjúk alapján lehet megismerkedni.
2012-06-02: Múltidéző - Kádár Gyula:

Erdélyi kis gyógyítástörténet 5. (Az egészségügyi ellátás kezdetei)

Az első tudományos közlönyök
Az orvosi társadalom jeles személyiségei már a XVIII. század második felében felismerték egy tudományos igényű folyóirat kiadásának fontosságát. Az orvosi ismeretek megvitatása, szélesebb körű terjesztése mellett társadalmi igény alakult ki az egészséges életmód és a járványok elleni védekezés szélesebb körű népszerűsítésére.