Európai hivatásunk

2012. június 7., csütörtök, Jegyzet

Az erdélyi magyarságot népnek kijáró jogok illetik meg – fogalmazták meg a két világháború között az erdélyi kisebbségi sorsot megélt gondolkodók.

Erdély magyar népe azóta is kitüntetett helyet foglal el ebből a szempontból a kontinensen, lélekszáma, kultúrájának érettsége, területi elhelyezkedésének sajátosságai – ahogy a szórvány és a tömbvidékek problematikáját egyaránt feldolgozta, és ahogy megoldásokat keresett és ajánlott rájuk –, történetének sok más vonatkozása, a román nemzetépítésről szerzett tapasztalata arra predesztinálják, hogy a kérdéskör legalaposabb elemzését éppen a soraiból kikerült politikusok és szociológusok, antropológusok nyújtsák. Miként azt folyamatosan teszik is a legjobb elmék, az első szintézisek a negyvenes évekre készültek el, s a diktatúra összeomlása utáni időszak meghozta a témának szentelt művek második hulláma kiadását. Ezekben jól érezhető, az erdélyi magyar gondolkodók emberségük megélése legérzékenyebb gondjai „kibeszélésében” nem tudnak, nem is akarnak elvonatkoztatni ama kisebbségi léthelyzettől, melyben népcsoportjuk immár közel száz éve él, és egyaránt feladatuknak tekintik a szembesülést e bajokkal, és a megoldások ajánlatát is.
Külön kiemelendő, mi teszi mintegy transzszilván küldetéssé földrészünkön a kérdéskör itteni tapasztalatokra építő boncolgatását. A kontinensen ma végre az emberi és közösségi emancipáció kontextusában teszik fel a kérdéseket, annak ellenére, hogy még mindig prioritást élveznek a nemzetállamok integrációjának szükségletei. Ez ugyan gátló tényező lehet, de nem minden kisebbség esetében érvényesül egyformán. Az erdélyi magyarság egy már létrejött nemzeti egység felbontása útján került kisebbségi sorba, ennek folytán a kérdéskörhöz a nemzeti és személyi egyenjogúság oldaláról közelít, s ez mintegy szavatolja, hogy e tárgyalásmódban az emberi és európai dimenzió legyen az uralkodó. Ha van európai és uniós küldetésünk, azt valahol itt kell keresnünk, arra valahol itt bukkanhatunk rá.
Ami aktuálpoltikailag azt jelenti, minden nemzetközi fórumon jelen kell lennünk, sorsunk krónikáját is állandóan napirenden kell tartanunk. Kiváló tudományos munkákkal is alá tudjuk ugyanis igényeinket támasztani.
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 181
szavazógép
2012-06-07: Jegyzet - Simó Erzsébet:

Kapkod a kormány

Szemmel láthatóan az egészségügyben sem tudják pontosan, mit is kellene cselekedniük. Az új  miniszter bizonytalan, egyik nap elrendeli, hogy június 1-jétől vezessék be az elektronikus recepteket, kis idő múltán halljuk, elhalasztatta, mert úgymond felkészületlen a rendszer.
2012-06-07: Faluvilág - Kisgyörgy Zoltán:

Régi virág, mégsem hervad (Népművészet – bútorfestés)

A tiszta forrást illetően kétség nem merülhet fel, mert Pál Tünde, a sepsiszentgyörgyi Művészeti Népiskola Árkoson lakó oktatója a Rika lábánál fekvő szülőfalujában, Felsőrákoson gyűjtötte, ismerte meg hervadhatatlan, régi virágait. Asszony-lány tanítványai, akik népi festett bútor készítésére jelentkeztek, már a kezdetektől úgymond szakosodtak, erdővidéki, Homoród menti, hétfalusi vagy más magyar néprajzi tájegység színeit-virágait álmodták rá a bútordarabokra.