Öreg gyökér új hajtása

2012. június 7., csütörtök, Faluvilág

Nem más ez, mint a többek által vitatott, de a sokak által még mindig igényelt vőfélykedés. A lagziban ugyanis a jó hangulat egyik elengedhetetlen felelőse a vőfély. A magyar élettérben ma is sokfelé követik a hagyományt. Hivatásos vőfélyt hívnak, aki felkészülve, pontosan és szépen levezényli a lakodalmat. Ünnep ez a javából, s kell valaki, aki mindenen rajta tartja a szemét, aki mestere a szónak, és ismeri a helyi szokásokat. Őt hívják vőfélynek. Háromszéken több tapasztalt vőfély tevékenykedik, s lassan hagyománya is lesz a vőfélytalálkozóknak, hiszen hármat is tartottak már Csernátonban, Gelencén és Kézdiszentléleken.
 

  • Bevonulás
    Bevonulás

A magyarországi hagyományos vőfélytalálkozók egyikén, Földesen ismertük meg a kézdialmási Finta Szilárd fiatal vőfélyt, aki korára való tekintettel nem akart falusfele, az immár néhai Kovács Dénes nyomdokaiba lépni, de mint mondta, ha szereti ezt a „szakmát”, ki tilthatná meg, hogy háromszéki módra levezessen egy lakodalmat, ha erre bizalommal felkéri egy fiatal pár. Finta Szilárd egyébként szépen rögtönöz, s magát Niculy Ödön jeles és ismert csernátoni vőfély tanítványának tartja.
Nemrég annak kapcsán beszélgettünk, hogy egyenesen az észak-magyarországi Miskolcra hívták meg, ott vezetett le egy nem könnyű lakodalmas ünnepséget, két fiatal orvos esküvőjét.
– A világhálón akadt rám a vőlegény, de megkeresett személyesen a lakásunkon is – mondta Finta. – Egy rangos miskolci szálloda földszintjén kialakítottam jelképes módon egy úgynevezett vőlegényi és egy menyasszonyi házat, ahol háromszéki módon megtartottam a bekérezkedést, a kikérést, a búcsúztatókat. Különleges volt, hogy a polgári esküvőt a templomkertben tartották. Az új párt egy nemzeti zászlóval kellett követnem, s nagy örömére szolgált az anyakönyvvezető asszonynak, de a plébánosnak is, amikor háromszékiesen köszönetet mondtam szolgálataikért. Érdekes, hogy a lakodalmi asztalnál helyi szokás szerint a két örömapa mond köszöntőt. Ott nem szokás az előétel. Levessel kezdik, melléje jött a főtt leveshús, majd pedig a főétel, ami ott egy vegyes sültféleség és vadas. Az ifjú pár első táncai közötti szünetekben jellegzetes hazai humorral bombáztam a vendégsereget, sikert aratott székely hanglejtésem, szá­mukra különleges forgatókönyvem. Éjfél után, a torta előtt most kivételesen elénekelték a székely himnuszt! Magyaros viseletben járta a menyecsketáncot az új pár, ez ott a szokás (a fiatalok kérésére nem volt nyil­vános ajándékozás). Miskolcon rö­vid a menyecsketánc: egy-két pörgés után már tőlem is elkérték a fiatalasszonyt. Hajnalra hajlóban minden, ami szemnek és szájnak ingere, a svédasztalon termett, s a királyi étkek koronája: a sült malac!
„Finta Szilárd személyében őstehetségre akadtunk. Született vőfély. A stílusos és zsivány székely legény az egyetem mellett vőfélykedik, mert imádja. A színpadon inkább költőinek, a folyosón zseniális viccmesélőnek bizonyult. Verbális képességeit ízes tájszólással, a fejének ritmikus ingatásával turbózza fel, hetyke kiállását, kalapbillegetését tanítani kéne” – értékelte egyik utóbbi magyarországi szereplését Hudák Hajnal, az Index internetes magyar hírportál szerkesztője.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 189
szavazógép
2012-06-07: Faluvilág - Kisgyörgy Zoltán:

Régi virág, mégsem hervad (Népművészet – bútorfestés)

A tiszta forrást illetően kétség nem merülhet fel, mert Pál Tünde, a sepsiszentgyörgyi Művészeti Népiskola Árkoson lakó oktatója a Rika lábánál fekvő szülőfalujában, Felsőrákoson gyűjtötte, ismerte meg hervadhatatlan, régi virágait. Asszony-lány tanítványai, akik népi festett bútor készítésére jelentkeztek, már a kezdetektől úgymond szakosodtak, erdővidéki, Homoród menti, hétfalusi vagy más magyar néprajzi tájegység színeit-virágait álmodták rá a bútordarabokra.
2012-06-07: Faluvilág - Kisgyörgy Zoltán:

Ismét érkezik a Kaláka-csoport

Folytatja nyáron a budapesti Ars Topia Alapítvány a Székelyföldön évekkel ezelőtt megkezdett áldásos fürdő- és kalákaépítő tevékenységét Csernátonban. A helyiek, főleg a fiatalság, de a község vezetése is szeretettel fogadja őket, hiszen a tavaly nyáron jeles módon bizonyítottak a Bodok községhez tartozó oltszemi Sütei-feredő ötletes rendezésénél.