Saját okostelefonnal rukkolhat elő már jövőre sajtóértesülések szerint a Facebook közösségi portálra épülő birodalom. A The New York Times névtelen forrásokra hivatkozva azt írta, hogy a közösségi platform megkezdte az okostelefonok világában jártas mérnökök felvételét. Ezzel egybevág az is, hogy a Facebook nemrég elismerte, szeretne részesedni abból a piacból, amelyet a mobilhasználók világszerte egyre növekvő tábora jelent.
A cég – amely nemrég jelent meg a tőzsdén – a közelmúltban indította el saját, mobilalkalmazásokat kínáló első üzletét. Az App Center oldalon linkek találhatók az Apple és a Google Android-boltjaiban kapható Facebook-alkalmazásokhoz. A fejlesztők azonban nemsokára már olyan alkalmazásokat írhatnak, amelyeket kizárólag a Facebook üzletében fognak értékesíteni.
A Facebook korábban az iPhone-on és más okostelefonokon dolgozó szakembereket toboroz az alapító Mark Zuckerberg amiatti félelmében, hogy ha nem kezd el hamarosan mobilkészülékeket gyártani, a közösségi hálózat nem lesz más, csak egy alkalmazás más platformokon – közölte a BBC hírportálja.
Némely értesülések alapján a közösségi portálra épülő birodalom titokban már 2010-ben telefonfejlesztésbe kezdett, de az a projekt félbeszakadt.
A kínai városlakók harmadának már van okostelefonja
A kínai városlakók 33 százalékának már van okostelefonja, ami ezen belül 54 százalékuk számára még a televíziónál is fontosabb készülék a háztartásban – derül ki a Google és az Ipsos közös kutatásából. A kelet-ázsiai országot csak az Egyesült Államok előzi meg, ahol 44 százalék ez az arány. A harmadik Németország, ahol a városi lakosság 29 százalékának van okostelefonja. A Google és az Ipsos közös kutatásából az is kiderül, hogy a kínai városlakók 67 százaléka naponta böngészi az internetet készülékével, 59 százalékuk vásárlásra is használja. A válaszok alapján az utóbbiak arányának további növekedése várható a közeljövőben.
A felmérés szerint a mobilos fizetés fejlődését főként az gátolja, hogy az okostelefonokkal való fizetési szolgáltatások kiépítettsége nem teljes, s emiatt sokan inkább számítógépeiken bonyolítják le az elektronikus vásárlásokat. Az okostelefonok piaca az előrejelzések szerint a következő években is jelentős mértékben nő. Az International Data kutatócég becslései szerint az okostelefonok eladása akár már jövőre meghaladhatja Kínában a hagyományos telefonokét.
Bezárt a világ legrégibb torrentoldala
A Filesoup fájlcserélő portál bejelentette, hogy bezárja kapuit – írja az Index.hu a fájlcserélőkkel foglalkozó TorrentFreak portál információira alapozva. A brit honlap 2009-ben került a figyelem középpontjába, amikor letartóztatták két rendszergazdáját. Tavaly már mindketten szabadlábon voltak, miután a bíróság elutasította az ellenük benyújtott keresetet. Addigra azonban elvesztették felhasználóik zömét, ezért döntöttek a portál bezárása mellett.
A 2003-ban alapított portál egyike volt az első torrentoldalaknak, amikor elindult, még nem létezett sem a Pirate Bay, sem az isoHunt. A Filesoup aktív felhasználói közösséget teremtett, és említésre méltó botrányok nélkül működött a 2009-es razziáig, amikor a Snookered és TheGeeker álnéven ismert rendszergazdák a rendőrség hálójába kerültek.
A hosszúra nyúlt jogi eljárásban azért vetették el az ellenük felhozott vádakat, mert azok kizárólag egy szerzői jogi szervezet bizonyítékaira épültek, és emiatt nem tartották megbízhatónak. A Filesoup 2003 után gyorsan növekedett, és bekerült Nagy-Britannia ötvenezer leglátogatottabb portálja közé, de a több mint egymillió regisztrált felhasználó nagy része ma már máshol keresi a friss tartalmakat. A portál törli a felhasználói adatbázist, de a domainnevet aukcióra bocsátja, hátha valaki megőrizné a Bittorrent sikertörténetének e patinás részét.
Az Apple Nano SIM kártyája lesz az új szabvány
Az Apple javaslata került ki győztesen a kisebb méretű SIM-kártyaszabványra tett új ajánlásokból: az európai távközlési szabványügyi intézet, az ETSI (European Telecommunications Standards Institute) az Apple Nano-SIM technológiáját fogadta el az új szabvány alapjaként.
Az Apple Nano-SIM kártyája visszamenőleg kompatibilis a jelenlegi SIM-kártya technológiával: gyakorlatilag annak egy kisebb méretű változata. A kártyán elhelyezett csip megegyezik a korábbival, csak kisebb műanyag tokozásban helyezkedik el. A Nano-SIM kártya mérete 12,3 x 8,8 x 0,67 milliméter.
A Nokia, a Motorola és a BlackBerry készülékek gyártója, a Research in Motion (RIM) által közösen beterjesztett javaslat teljesen új technológiát képviselt. A kártya formája egy mikro-SD kártyára hasonlít. Az új, kisméretű SIM-kártya alkalmazása lehetővé teszi majd a gyártóknak az eddiginél is vékonyabb készülékek előállítását.
A Nokia korábban bejelentette, hogy bojkottálni fogja az Apple formátumának alkalmazását, mivel a saját javaslatát méretmegtakarítási szempontból előnyösebbnek tartja. A döntést követően azonban a Nokia közölte, hogy bár a saját javaslatát változatlanul jobbnak tartja, meg fogja vásárolni a szabvány licencét, a két formátum közötti döntést pedig a piac ítéletére bízza.