A csütörtökön kezdődött 83. Ünnepi Könyvhéten kilencvennyolc kiadó 333 újdonságával találkozhattak az olvasók, a máig tartó seregszemlén 250 magyarországi és határon túli könyves cég mutatta be kiadványait Budapesten.
A szervező Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésének igazgatója, Zentai Péter László felidézte: a rendezvény ötlete Supka Géza régésztől, művészettörténésztől, írótól származik, a könyvhét tervezetét 1927-ben a magyar könyvszakma érdekvédelmi szervezetének lillafüredi közgyűlésén nyújtotta be. „Örömmel jelenthetem be, hogy esztendőről esztendőre közelebb kerülünk ahhoz az elképzeléshez, hogy az Ünnepi Könyvhét valóban az egész anyanyelvi területre kiterjedjen” – fogalmazott az igazgató, megemlítve, hogy a budapesti könyves seregszemléhez mintegy hatvan vidéki település csatlakozott, Kolozsváron pedig már másodszorra rendezik meg a könyvhetet.
Tényirodalom és életmód
Jonathan Swifttől a kortárs magyar szerzőkig számos új szépirodalmi kötetet jelentetett meg a 83. Ünnepi Könyvhétre a Scolar Kiadó, amely több tényirodalmi és életmódkönyvvel is jelentkezik.
Jonathan Swift nem kortárs szerző, de ma is aktuális: Szatírák című kötete jól példázza mai korunkat, és Swift humora és látásmódja is teljesen illeszthető a 21. századhoz – mondta az újrakiadásról Sugár S. András, a kiadó vezetője.
A kiadó történelmi útikönyvsorozatának újabb részeként jelenik meg Az ókori Egyiptom napi öt debenből című kötet, amelyben Donald P. Ryan egy „kulturális időutazónak” mutatja be a két-háromezer évvel ezelőtti Nílus-parti birodalmat.
A Scolar könyvheti kínálatában életmódkönyvek is helyet kaptak: Illés Andrea és Repka Noémi Csizma az asztalon – Főzés olasz módra című munkája például tartományonként megy végig a rendkívül változatos olasz konyhán, hasznos tanácsokat nyújtva a hozzávalók helyettesítéséhez.
Sugár S. András szerint igazi kuriózum, hogy magyarul is megjelenik Robb Wolf nagy klasszikusa, a Paleolit megoldás – Az ősi emberi étrend, amely kategóriájában másfél éve piacvezető az Egyesült Államokban, és milliók életét változtatta meg.
Madocsai Eszter Shiatsu című könyve segítségével egy akupresszúrás gyógyítási módszer alapjait sajátíthatja el az olvasó.
Szép magyar könyv
A 83. Ünnepi Könyvhét csütörtöki nyitónapján adták át a Szép Magyar Könyv 2011 verseny elismeréseit. A megmérettetésre 72 magyarországi és határon túli kiadó összesen 139 könyvvel pályázott, végül az előzsűrizést követően 63 mű került a főzsűri elé.
A főzsűri elnöke, Monok István Széchenyi-díjas irodalom- és művelődéstörténész, könyvtáros, bibliográfus szerint bár a könyvpiacot évek óta „lassú recesszió” jellemzi, a főzsűri elé került 63 mű igényes grafikai, tipográfiai és nyomdai műgonddal készült. Mint fogalmazott, a szakmai műgonddal készült köteteknek még mindig jelentős piaca van, szerinte ez igaz a szakkönyvek piacára is. Úgy vélte, a kiadóknak nagyobb gondot kellene fordítaniuk arra, hogy a szemet pihentető, jól olvasható szöveget közvetítsenek a kiadványaikban.
A gyermekkönyvek közül Finy Petra Maja tizenkét babája című, a Pozsonyi Pagony Kiadónál megjelent kötete kapta a díjat, a tankönyvek kategóriában a Nemzeti Tankönyvkiadó kiadványa, a Dekiru 1. Japán nyelvkönyv. Az ismeretterjesztő művek közül Szabó Péter és Hoitsy György Halak és halételek című, a Corvina Kiadónál megjelent kötete, a tudományos művek, szakkönyvek, felsőoktatási kiadványok kategóriában Ferkai András Molnár Farkas építészről szóló, a Terc Szakkönyvkiadónál megjelent műve kapta a díjat.
A szépirodalmi és ifjúsági könyveknél a zsűri nem osztott ki díjat. A művészeti könyvek és albumok mezőnyében díjat kapott Geskó Judit, Pierre Wat és Nádas Péter könyve, a Hollán Sándor: A Fa útja című kötet a Szépművészeti Múzeum gondozásában látott napvilágot. Szintén díjjal ismerte el a zsűri Réber László Korrajz – Description of an Era című könyvét, a Móra Könyvkiadó kiadványa a Tamás László Emlékdíjat is kiérdemelte. A kategóriában oklevelet kapott a Könyv, grafika – Könyvművészet Erdélyben (1919–2011) című, Kántor Lajos szerkesztette kötet, amely a kolozsvári Korunk – Komp-Press Kiadónál jelent meg.
Az Emberi Erőforrás Minisztérium három különdíjat adott át. Pintér József Folk György Vonal című kötetének tipográfiájáért (Noran Libro Kiadó), Bárd Johanna az Európa szövete című kötet tervezéséért (Iparművészeti Múzeum – Dobrányi Ildikó Alapítvány), Vargha Balázs pedig Ferkai András Molnár Farkas című kötetének tervezéséért vehette át az elismerést. Az idén a minőségi könyvesboltokat elismerő Hermész-díjat a minisztérium nem ítélte oda. (Forrás: hvg és mti)