A magyarországi György Ádám zongoraművész és közel ezerfős tánccsoport lépett fel pénteken a lengyel–ukrán közös rendezésű labdarúgó Európa-bajnokság varsói megnyitóján. A közel negyedórás bemutató koreográfiájáért Marco Balich, a 2006-os torinói téli olimpia megnyitójának és záróünnepségének rendezője volt a „felelős”. A rövid táncbemutatóban 63 ország 800 képviselője vett részt, a pálya közepén pedig egy zongorát helyeztek el, amelyen György Ádám Chopin Vihar-etűdjét játszotta el.
A-csoport, 1. forduló
Lengyelország–Görögország 1–1 (1–0)
Varsó, 58 ezer néző. Vezette: Carlos Velasco Carballo (spanyol). Lengyelország: Szczesny–Piszczek, Wasilewski, Perquis, Boenisch, Blaszczykowski, Polanski, Murawski, Rybus (Tyton, 70.), Obraniak, Lewandowski. Görögország: Halkiasz–Toroszidisz, A. Papadopulosz (K. Papadopulosz, 36.), Papasztatopulosz, Holebas, Manajtisz, Kacuranisz, Karagunisz, Ninisz (Szalpingidisz, 46.), Gekasz (Fortunisz, 68.), Szamarasz. Gólszerzők: Lewandowski (17.), illetve Szalpingidisz (51.). Sárga lap: Papasztatopulosz (35., 44.), Holebas (45+2.), Karagunisz (54.). Kiállítva: Szczesny (69.), illetve Papasztatopulosz (44.).
Gólok, két kiállítás, kihagyott 11-es, fordulatos mérkőzés, pontosztozkodás és rossz játékvezetői teljesítmény – ez az Eb nyitómérkőzésének mérlege.
A lengyelek sorozatos akcióival kezdődött a találkozó, a görögök pedig csak lézengtek a pályán. A házigazdák elsősorban a jobb oldalról voltak veszélyesek, és a 17. percben Blaszczykowski jobbról érkezett beadását Lewandowski hét-nyolc méterről a rosszul kimozduló Halkiasz mellett fejelte a görög kapuba (1–0). A folytatásban is a lengyelek voltak a jobbak, sőt, a szünet előtt a görögök emberhátrányba kerültek, miután a spanyol játékvezető nagyon, mondhatni, túlzottan könnyen mutatta fel Papasztatopulosznak a második sárgát.
A második félidő elején magukra találtak a görögök, és az 51. percben a csereként beállt Szalpingidisz egyenlített (1–1). A találat után a 2004-es Eb-győztes Görögország játszott jobban, és játékosai a 71. percben óriási lehetőség előtt találták magukat: a leshatárról kiugratott Szalpingidisz utolsó emberként elvitte a labdát Szczesny mellett, de a lengyel kapus gáncsolta a görögöt. A szabálytalanság kiállítást és büntetőt ért. Lengyel szerencse és görög pech, hiszen a csereként beállt Tyton hárította a nagyon rosszul és gyengén elvégzett 11-est. A véghajrában mindkét alakulat előtt adódtak még lehetőségek, de a párharc eredménye már nem változott.(t)
Oroszország–Csehország 4–1 (2–0)
Wroclaw. Miejski Stadion, 40 803 néző. Játékvezető: Webb (angol). Oroszország: Malafejev–Anjukov, Berezuckij, Ignasevics, Zsirkov–Sirokov, Gyenyiszov, Zirjanov–Dzagojev (Kokorin, 85.), Kerzsakov (Pavljucsenko, 73.), Arsavin. Csehország: Cech P.–Gebre Selassie, Hubnik, Sivok, Kadlec–Plasil, Jirácek (Petrzela, 76.)–Pilar, Rosicky, Rezek (Hübschman, 46.)–Baros (Lafata, 86.). Gólszerzők: Dzagojev (15. és 79. p), Sirokov (24.), Pavljucsenko (82.), illetve Pilar (52.).
Jól kezdtek a csehek, de rövid idő alatt elfogyott a győzelemhez szükséges erejük. És lám, a 15. percben Zirjanov jobb oldali beadása kipattan a mezőnybe, ahol érkezik Dzagojev, és hét méterről a védők között a kapu közepébe helyezi a labdát. 1–0. Kilenc perccel később Arsavin remekül tálal Sirokov elé, aki a kifutó kapus fölött a kapuba pöccinti a labdát. 2–0. A folytatásban is az oroszok uralják a pályát, ők diktálják az iramot, de a félidő végéig több gól nem esik.
Szünet után egy pillanatra megcsillan a csehek reménye, az 52. percben ugyanis Plasil átadásából Pilar szépít. 2–1. Ekkor azt hittük mi is, hogy feltámadnak Barosék... Azt hittük, s mekkorát tévedtünk, mert a véghajrában beindult az orosz henger, előbb Dzagojev (79.), majd Pavljucsenko (82.) bombagóljai eloszlattak minden reményt. 4–1-re győz Oroszország. Nem vitás, ilyen arányban is megérdemelt Dzagojevék győzelme. A cseh válogatott sokunkban csalódást keltett.(á)
B-csoport
Dánia–Hollandia 1–0 (1–0)
Harkiv, 35 ezer néző. Játékvezető: Damir Skomina (szlovén). Dánia: Andersen–Lars Jacobsen, Kjaer, Agger, Poulsen, Kvist, Zimling, Rommedahl (Mikkelsen, 84.), Eriksen (Schone, 74.), Krohn-Dehli, Bendtner. Hollandia: Stekelenburg–Van der Wiel (Kuyt, 85.), Heitinga, Vlaar, Willems, Nigel De Jong (Van der Vaart, 71.), Mark Van Bommel, Robben, Sneijder, Afellay (Huntelaar, 71.), Van Persie. Gólszerző: Krohn-Dehli (24.). Sárga lap: Poulsen (78.), Kvist (81.), illetve Van Bommel (67.).
Kisebb meglepetéssel rajtoltak a B-csoport küzdelmei, hiszen a sokak által a végső győzelemre is esélyesnek tartott hollandok tehetetlenek voltak az erősen szervezett és nagyon jól játszó dánokkal szemben. Végtelenül óvatosan kezdték a meccset a csapatok, ám tízpercnyi játék után erősödött az iram. Egymást követték a holland támadások, de a nagyon jól záró dán védők hárítottak minden veszélyt. A játék menetével ellentétben a 24. percben a dánok megszerezték a vezetést, miután Krohn-Dehli egy ellentámadás végén Stekelenburg lába között a kapuba lőtt (0–1). A hollandokat hideg zuhanyként érte ellenfeleik találata, és az első játékrész hátralévő részében rendre kihagyták a kínálkozó ziccereket. A szünet után a hollandok támadtak többet, ám a dánok hősiesen állták a sarat, és megérdemelten nyerték meg a halálcsoportnak is emlegetett kvartett első meccsét.
A világbajnoki ezüstérmes csapatban játéklehetőséget kapott a 18 éves és 71 napos Jetro Willems is, aki ezzel minden idők legfiatalabb Eb-szereplőjévé lépett elő. Az előző rekorder, a belga Enzo Scifo 18 esztendős és 115 napos volt akkor, amikor az 1984-es franciaországi kontinensviadalon játszott Jugoszlávia együttese ellen.(tif)
Németország–Portugália 1–0 (0–0)
Lviv Aréna, 32 990 néző. Játékvezető: Lannoy (francia). Németország: Neuer–J. Boateng, Hummels, Badstuber, Lahm–Khedira, Schweinsterger–Th. Müller (Bender, 93.), Özil (Kroos, 87.), Podolski–Gomez (Klose, 80.). Portugália: Patricio–Pereira, Pepe, Bruno Alvez, F. Coentrao–Meireles (Varela, 80.), Veloso, Moutinho–Nani, Heider Postiga (Nelson Oliveira, 70.), C. Ronaldo. Gólszerző: Gomez (72.).
A 17 Európa-bajnoksági győzelemmel és 12 döntetlennel (a vereségek száma 9), na meg a 2008-as Eb-en szerzett ezüstéremmel érkező németek kétségtelenül esélyesebbnek számítottak, még akkor is, ha a portugálok soraiban olyan játékosok szerepeltek, mint Cristiano Ronaldo, Joao Moutinho, Kepler Ferreira „Pepe”... Jó ideig óvatos játék jellemezte a találkozót, gólhelyzetet alig jegyezhettünk, na persze, Pepe kapufája papírra került. Mi tagadás, jól imádkoztak a németek... A második félidőben felpördült a játék ritmusa, több gólhelyzetet jegyezhettünk, s a 72. percben egy gólt is. Ekkor Khedira jobb oldalról beadott labdáját Gomez a kapu bal alsó sarkába bólintotta. 1–0. Itt hadd jegyezzük meg, Pepe aludt vagy bámészkodott, tény, erősen lemaradt német ellenfelétől. A gólt követően erősítettek a portugálok, de csak egy újabb kapufára (Nani volt a tettes) és két ziccerre (Varela a 88. percben és Nani a ráadás első percében) futotta erejükből. Az egyenlítés elmaradt, a németek pedig igen fontos három ponthoz jutottak.(á)
C-csoport
Spanyolország–Olaszország 1–1 (0–0)
Gdansk, PGE Arena. Vezette: Kassai Viktor (magyar). Spanyolország: Casillas–Arbeloa, Piqué, Sergio Ramos, Jordi Alba, Xabi Alonso, Xavi, Busquets, Iniesta, Fabregas (Torres, 79.), D. Silva (Navas, 65.). Olaszország: Buffon–De Rossi, Bonucci, Chiellini, Maggio, Thiago Motta (Nocerino, 90.), Pirlo, Marchisio, Giaccherini, Balotelli (Di Natale, 56.), Cassano (Giovinco, 65.). Gólszerzők: Fabregas (64.), illetve Di Natale (61.). Sárga lap: Jordi Alba (68.), Arbeloa (84.), Torres (84.), illetve Balotelli (37.), Bonucci (66.), Chiellini (79.), Maggio (89.).
Döntetlent játszott a címvédő spanyol és az olasz válogatott a C-csoport tegnapi első összecsapásán. A gól nélküli első félidő után a csereként beállt Di Natale révén a 61. percben megszerezte a vezetést az olasz csapat, ám a spanyolok három perccel később Fabregas révén egyenlítettek. A folytatásban a világbajnok együttesnek jóval több helyzete volt, ám a győztes találatot nem sikerült megszereznie.
Bemutatkoznak az ukránok
Ma a csoportkör első fordulójának mérkőzéseit rendezik meg, és újabb örökrangadót láthatnak a labdarúgó-kedvelők, ugyanis a D-csoport első meccsén Franciaország Anglia ellen lép pályára. A mérkőzést 19 órától az m1 és az RTV1 közvetíti. Este háromnegyed tíztől a 14. labdarúgó Európa-bajnokság társszervezője, azaz az ukránok is bemutatkoznak, és ellenfeleik a svédek lesznek a Kijevben sorra kerülő találkozón, melyet az m1 és a DolceSport sugároz.
A Háromszék és a Sepsi Rádió közös tippversenyt szervez a labdarúgó Európa-bajnokság alkalmából Sepsiszentgyörgyön a Kolcza vendéglőben és a Tribel FF étkezdében. A két partner vendéglátóegységben naponta lehet tippelni a mérkőzésekre. Akik eltalálják a meccsek végeredményét, napi nyereményeket kapnak, a nyertesek között pedig a kontinenstorna befejezése után kisorsolunk két díjat: a tusnádfürdői Csomád Panzióban két éjszaka két személyre masszázzsal és medencehasználattal (étkezés nélkül), egyenként 400 lej értékben. Akik a legtöbbször tippeltek pontosan, mindkét helyszínen nyerhetnek egy 500, 300 vagy 200 lejes vásárlási utalványt.(tibo)