Közösségben, hatvan-hetven fős csapatokban él, ahol a párok szigorúan összetartanak. Költési időben távolságtartó, fészkétől — amit fák üregeibe rak — százméteres körzetben nincs más nimfacsaládotthon. Átlagosan négy-öt tojást rak, és a többi kis testű papagájhoz hasonlóan a tojáslerakástól a kirepülésig eltelik két hónap.
A nimfapapagájok átmenetet képeznek a kakaduk és a lapos farkú papagájok közt. De mivel több bennük a kakadukra jellemző tulajdonság, a szakirodalomban így tárgyalják. A madár alapszíne szürke, ám ma már a tenyészetekben albínó (piros szemű, fehér), lutínó (piros szemű, sárga) és cinnamon (fahéj-, izabellaszínű) is napvilágot lát. Ezek kaphatók a madárkereskedésekben is. A tojó fejtetője, homloka, pofa- és toroktájéka szürkével keverten sárga, a fül tájékán lévő folt kevésbé élénk, evezőin több a fehér, bóbitája szürkébb, külső farktollai és farkának alsó felülete inkább sárga, fekete keresztcsíkokkal.
Aki nagyobb testű madarat szeretne tartani, mint a hullámos papagáj, és szeretne egy jó barátot, annak ajánlom a nimfapapagájt. Hosszú életű, akár húsz évig is kedvenc szobatársunk lehet. Néhány szó erejéig meg lehet tanítani. Nem lármás, nem agresszív, akár több példányt vagy más madárfajokkal közösen is tartható. Fontos, mint más kalitkában tartott madár esetében, hogy a szobában röptessük időközönként.
Táplálása nem gond, az állatkereskedésben nimfapapagájnak való magkeveréket lehet kapni, ez kiegészíthető csemegékkel, gyümölccsel, zöldséggel.