A napokban Barót felé haladva megálltam egy pillanatra a Hatod-tető utáni részen. Ami ott fogadott, felér egy természeti katasztrófával.
Egy szorgos (székely?) gazda „lomtalaníthatott”, több tíz vegyszeres flakont dobott ki az erdő szélére.
A Rozmari Szolgáltató Kft. több esztendeje lelkes támogatója a SCAPA (Sistemul de Colectare a Ambalajelor de Pesticide al AIPROM – a romániai vegyszerforgalmazók egyesületének csomagolóanyag visszafogadó rendszere) szervezet munkájának, így üzleteinkben mindenhol megtalálhatóak a szervezet szórólapjai, a személyzet pedig felvilágosítást nyújt a program működéséről, feltételeiről.
A SCAPA az országunkban működő tizenhat, legnagyobb növényvédőszer-gyártó, -importőr és -forgalmazó cég által létrehozott szakmai egyesület munkatársai a gazdáktól ingyen szállítják el a 30 köbméter vagy azt meghaladó mennyiségű üres csomagolóanyagot (papír-, műanyag vagy fémgöngyöleg). A kisebb mennyiségeket a speciális begyűjtő központokba lehet leadni, lehetőleg az évi két-három alkalommal megszervezett begyűjtőnapon. Könnyítés lenne, ha a községi tanácsok, a mezőgazdasági referensek közreműködésével szerveznének begyűjtő napot vagy akár pontot. A feltételek könnyen betarthatók: a kartondobozokat széthajtogatva és összekötve, a fém- és a műanyag edényeket háromszor átöblítve, megszárítva, a zárókupakoktól külön tárolva kell gyűjteni. Fontos tudni, hogy pár éven belül súlyos büntetésekre számíthatnak a kisgazdák is, ha nem bizonyítják be, miként semlegesítették az elhasznált növényvédő szerek csomagolóanyagát, miután az eddig alkalmazott elföldelés vagy elégetés szigorúan tilos.
Átlépve azonban a büntetés drasztikusságán, mindannyian felelősek vagyunk azért a világért, amit a gyerekeinkre, unokáinkra hagyunk, próbáljuk hát megtenni ezt a kis erőfeszítést a tisztább jövőjükért.
A SCAPA ingyenes hívószáma megtalálható a legtöbb növényvédő szer címkéjén is: 0800 872 272.
Szeles Imre