Arányaiban több, de számszerűen kevés magyar ment el szavazni, 170 000-rel kevesebb, mint 2004-ben, és majd’ 300 000-rel kevesebb, mint 2000-ben. Nyilvánvaló, hogy a vasárnapi csoda nem megismételhető, a jövő évi választásokon nem alapozhatunk a románság távolmaradására, és két egymással megméretkező magyar politikai erő kiüti egymást.
Egyetlen út marad tehát: a tárgyalások, az ésszerű kompromisszumkötés. A szeptember elején kudarcba fulladt kísérlet után többször hallhattuk, a választásokat követően lesz folytatás. Úgy tűnne, hogy az elért eredményeknek erre kell késztetniük a feleket, ám egyelőre csak az ellenzéki oldal mutat nyitottságot.
Tőkés 176 000 szavazatot szerzett, a leadott magyar szavazatok negyven százalékát, ez most elegendő volt, de egy következő megmérettetésen kevés lesz. Arról ne is beszéljünk, hogy az ellenzéknek igen jó helyi jelölteket kell felmutatnia az önkormányzati vagy a majdani parlamenti választásokon, hogy a Tőkés Lászlóra leadott voksok az ő oldalán maradjanak. Tőkés László Brüsszelben lesz, itthon másnak kell átvennie az ellenzéket összetartó szerepet, s egyelőre nem látni, ki lehet az a hiteles személyiség, akit egyértelműen elfogadnak az RMDSZ-en kívül rekedt szervezetek. Ha ezekre a kihívásokra nem találnak nagyon gyorsan választ, akkor pillanatok alatt elillan a vasárnapi győzelem.
Az RMDSZ ugyancsak sikerként könyveli el, hogy még mindig élvezi a magyarság hatvan százalékának bizalmát. Esetében ez alig 282 000 szavazat. A helyzet elemzését ígérik, ám egyelőre önvizsgálatnak nyoma sincs, bűnbakkeresés folyik, számonkérés, vádaskodás. Székelyföldön egyértelműen teret veszítettek, de arról, hogy felülvizsgálják régiós politikájukat, hallani sem akarnak. Az egykor magyar érdekvédelmi szervezetként létrejött szövetség erős pártként igyekszik fellépni, érvényesítik az ,,aki nincs velünk, az ellenünk" elvet. Néhány halvány, távolba mutató lehetőségen kívül egyetlen szó sem esik az ellenzékkel megkezdett tárgyalások folytatásáról. Megtörténhet, arra alapoznak, hogy Tőkés távollétében szétesik a másik tábor. Akár igazuk is lehet, de ha az eddigi módon folytatják politizálásukat, az elveszített bizalmat alternatíva hiányában sem tudják visszaszerezni.
A vasárnapi eredmények megmutatták, mindkét táborra szükség van. Nem lehet leírni az RMDSZ-t, de nem szabad semmibe venni ellenzékét sem. Külön utakon azonban nemcsak egymást gyengítik, de a romániai magyarság politikai jövőjét is elsinkófálják.