Egységes Kárpát-medencei oktatási tér
Egységes Kárpát-medencei oktatási tér kialakítását, fejlesztését szorgalmazták a XX. Kárpátaljai Nyári Szabadegyetemen Felsőszinevéren.
Orosz Ildikó, a beregszászi II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola vezetője szerint a Kárpát-medencei egységes felsőoktatási rendszerben való gondolkodást az is elősegítheti, ha a Magyar Rektori Konferencia teljes jogú tagjaivá válhatnak a külhoni magyar intézmények képviselői. Emellett felvetette annak lehetőségét, hogy a magyarországi felvételi tájékoztatókba a határon túli magyar intézmények kínálata is kerüljön be.
Tiltakozik az MNT
A szerbiai Magyar Nemzeti Tanács (MNT) tiltakozott az újvidéki egyetem jogi karánál amiatt, hogy a napokban lebonyolított magyar nyelvű írásbeli felvételin magyar nyelv és irodalom helyett szerb nyelv és irodalomból kellett vizsgázniuk a diákoknak. A Korhecz Tamás elnök által jegyzett közleményben az MNT követelte a jogi kartól: tegyék lehetővé a magyar nyelven felvételiző diákoknak, hogy újból letehessék a felvételi vizsgát – a sokéves jogszerű gyakorlat szerint – magyar irodalomból és nyelvtanból. Az MNT emlékeztetett arra, a 2001-es tartományi képviselőházi rendelet meghozatala óta a jogi karon is magyar nyelv és irodalomból felvételizhetett mindenki, aki anyanyelvén tanult a középiskolában. Ez a gyakorlat az esélyegyenlőséget biztosította a fiatalok számára.
Üzletfejlesztési iroda nyílt Szabadkán
Szabadkán megnyílt a Vajdaság első, egyben a Kárpát-medence ötödik üzletfejlesztési irodája. Az irodahálózat a Kárpát-medence egészére vonatkozó, a magyar gazdasági növekedést támogató Wekerle-terv megvalósításának egyik legfontosabb eszköze – emelte ki Vagács István, a Nemzetgazdasági Minisztérium Kárpát-medencei vállalkozásfejlesztési főosztályának vezetője. A határ menti térség szereplői a 2014 és 2020 közötti időszak legfontosabb együttműködési területeinek a foglalkoztatás fejlesztését és a munkaerő mobilitásának támogatását, a kis- és középvállalatok versenyképességének javítását, a környezetvédelem és erőforrás-hatékonyság növelését és a fenntartható közlekedést jelölték meg. A hálózat első négy irodáját Erdélyben – Kolozsváron, Nagyváradon, Székelyudvarhelyen és Sepsiszentgyörgyön – nyitották meg. Az irodákat a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara és a Nemzeti Külgazdasági Hivatal közösen üzemelteti azzal a céllal, hogy segítsék a Magyarországon és a Kárpát-medencében működő kis- és középvállalatok kapcsolatteremtését.