A szlovák nyelvtörvény ellen

2012. július 7., szombat, Világfigyelő

A szlovák belügyminisztériumban tegnap átadták a kettős állampolgárság lehetőségének helyreállításáért indított aláírásgyűjtés íveit a kezdeményezést elindító petíciós bizottság tagjai. Az aláírásgyűjtést még tavaly szeptemberben kezdték meg felvidéki magyar aktivisták a kettős állampolgárság intézményének helyreállításáért rendezett révkomáromi nagygyűlésen. Az áprilisban lezárult akció során a petíciós bizottság közlése szerint 18 301 aláírást sikerült összegyűjteni. A civil aktivisták az ívekhez – a békés együttélés jelképes üzeneteként – ajándékot is mellékeltek a szlovák belügyminiszter számára: egy-egy csomag magyar és szlovák kolbászt.
 

A csallóközi és a békéscsabai kolbász egyértelmű utalás arra, hogy ami a magyarországi szlovákoknak szabad, az nekünk miért nem – jelentette ki az ívek átadását követően Gubík László, a petíciós bizottság egyik tagja, arra utalva, hogy 2010-ig a magyarországi szlovákok második állampolgárságként felvehették a szlovákot. Gubík azok közé tartozik, akiket azt követően fosztottak meg szlovák állampolgárságuktól, hogy nyilvánosan felvállalták a magyar megszerzését.
A petíció három követelést tartalmaz. Első pontja szerint a szlovák törvényhozásnak hatályon kívül kell helyeznie a szlovák állampolgárságról szóló törvénynek azokat a cikkeit, amelyek alapján elveszíti szlovák állampolgárságát, aki egy másik ország állampolgárságát felveszi. A petíció aláírói ezenfelül azt is szeretnék elérni, hogy azok, akiket a 2010-ben módosított szlovák állampolgársági törvény értelmében megfosztottak szlovák állampolgárságuktól, visszakaphassák azt, valamint részesüljenek erkölcsi és – pénzbírság kiszabása esetén – anyagi kárpótlásban is a szlovák állam részéről. A harmadik követelés azt célozza, hogy az állami szervek a törvény módosításáig se zaklassák azokat, akik nyilvánosan felvállalták egy másik ország állampolgárságának megszerzését.
Mivel a szlovák állampolgársági törvényt Pozsony éppen Robert Fico szlovák miniszterelnök előző kormánya idején módosította, kérdéses, hogy milyen válaszra talál a kezdeményezés. Berényi József, a Magyar Koalíció Pártjának elnöke, a petíciós bizottság tagja úgy vélte: mindenkinek megvan a lehetősége és a joga a fejlődésre, így ennek a kormánynak is. Hozzá­tette: a jelek szerint a kormány jelenlegi hangvétele a magyarokkal szemben bizonyos szempontból más, és jó lenne, ha ezt tettek is kísérnék. Jó lenne, ha végre nem ellenségként tekintenének a szlovákiai magyarokra és Magyarországra – fogalmazott.
A szlovák alkotmánybíróság szerdán utasította el annak az előzetes intézkedésnek a jóváhagyását, amelynek alapján felfüggesztették volna a szlovák állampolgársági törvény állampolgárság elvesztésére vonatkozó rendelkezéseinek hatályát arra az időre, amíg a plénum döntést nem hoz arról, hogy a jogszabály összeegyeztethető-e a szlovák alkotmánnyal. A jogszabály hatályon kívül helyezését még tavaly szeptemberben indítványozta parlamenti képviselők egy csoportja az alkotmánybíróságon.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 968
szavazógép
2012-07-07: Világfigyelő - :

Kezdődhetnek a hiteltárgyalások (Jegybanktörvény)

Július 17-én érkezik Budapestre az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) tárgyalóküldöttsége. Varga Mihály, a nemzetközi hiteltárgyalásokért felelős tárca nélküli miniszter hangsúlyozta: az Európai Bizottság bejelentése azt mutatja, hogy a jegybanktörvény elfogadása pontot tett az előfeltételek ügyére, és elhárultak az akadályok.
 
2012-07-09: Kitekintő - :

Munkahelyvédelmi akcióterv (Válságkezelés Magyarországon)

Tízpontos munkahelyvédelmi akciótervet hirdetett Orbán Viktor magyar miniszterelnök.