Tízpontos munkahelyvédelmi akciótervet hirdetett Orbán Viktor magyar miniszterelnök.
Az intézkedések során egyebek mellett a 25 év alattiaknál, az 55 év felettieknél és a képzettséget nem igénylő munkát végzőknél a munkáltatói járulékot felére csökkentik, a 25-nél kevesebb munkavállalót foglalkoztató cégek pedig előnyösebb adózást választhatnak. Az Országgyűlés szeptemberben fogadhatja el a 300 milliárd forintos munkahelyvédelmi csomagot.
A fiatalokat, képzetleneket, valamint az 55 év felettieket érintő intézkedés körülbelül negyedmillió ember foglalkoztatását könnyíti meg. A tartósan munkanélküliek alkalmazását segítendő az Orbán-kormány javasolta, hogy esetükben az első két évben a munkáltatóknak ne kelljen fizetniük dolgozóik után, a harmadik évben pedig a tervek szerint a jelenlegi fele lehet a munkáltatói teher. Ehhez hasonlóan a gyermeknevelésről visszatérők után az elhelyezkedést követő első két évben sem kell majd járulékot fizetniük a munkáltatóknak, harmadik évben pedig csak a jelenlegi felét. A többféle kedvezményre jogosultak a számukra legkedvezőbbet vehetik igénybe.
A kisadózók adó- és adminisztrációs terheinek csökkentését, számukra tételes adózás bevezetését javasolta Orbán Viktor. A miniszterelnök ismertette: tovább növelnék a kisvállalatok súlyát a munkaerőpiacon, ezért a legfeljebb 25 embert alkalmazó cégeknek a foglalkoztatást serkentő, választható adózási módot vezetnek be. Úgy számolnak, hogy 300 ezer kisvállalatnak segíthetnek ezzel, amelyek több mint 800 ezer embert foglalkoztatnak.
Az „áfacsapda” felszámolása érdekében pénzforgalmi szemléletű általános forgalmi adózást vezetnének be – ennek lényege, hogy az 500 ezer euró árbevétel alatti vállalkozások csak akkor kötelesek befizetni az áfát, ha nekik azt már kifizették. A munkahelyvédelmi akció része, hogy a számviteli szabályok könnyítésével segítenek a devizaárfolyam-veszteségek miatt nehéz helyzetbe került vállalkozásokon. A miniszterelnök tizedik pontként a házipénztárakra vonatkozó adminisztráció radikális egyszerűsítését említette.
Balog Ádám, a nemzetgazdasági minisztérium adóügyekért felelős helyettes államtitkára szerint az országgyűlés várhatóan szeptemberben fogadja el a munkavédelmi csomagot.
(A HVG.hu nyomán)