Bár már tegnapelőtt kiszivárgott az Európai Bizottság jelentése a román igazságügyről, az ország vezetői mégis úgy élték meg a rendhagyóan szigorú értékelést, mintha Európa orrba vágta volna őket. De Victor Ponta és a szocialisták megszállottan ismételgetik: Brüsszel igazságos, a jelentés objektív, és hozzáfűzik: a balhét a felfüggesztett államelnöknek kell elvinnie.
Pedig az elmúlt hetekben történtek, a teljes hatalom megszerzésére tett kísérletek ütötték ki a biztosítékot az Európai Bizottságnál, ráadásul felháborodásukat nem is palástolják. Példátlanul súlyosnak ítélik az igazságszolgáltatás, az alkotmánybíróság és egyes bírái elleni támadásokat és a jogcsorbításra tett kísérleteket. És mi joggal illesszük ezek közé a leplezetlenül nacionalista indíttatású Mikó- és MOGYE-ügyet.
Néhány dicséretet is megfogalmazott a jelentés, de csak azoknak az intézményeknek a tevékenységét méltatta – Korrupcióellenes Ügyészség, Országos Főügyészség, Legfelsőbb Igazságügyi Tanács, Feddhetetlenségi Ügynökség –, melyeket a Ponta–Antonescu páros évek óta ostoroz, s melyekről mindig Băsescu bosszúálló ökleként beszélt.
Brüsszel észrevette és mélyen elítéli, hogy „az új kormány intézkedéseit olyan politikai rendszerben hozta meg, amely erőteljesen polarizált, és amelyben a politikai szereplők vádaskodása és kölcsönös gyanakvása mindennapossá vált”.
A miniszterelnök már korábban írásban vállalta Brüsszel mind a tizenegy elvárásának maradéktalan teljesítését, s tegnap a parlamentben kis botrány közepette ugyan, de megszavazták azt a jogszabályt, mely visszaállította az alkotmánybíróság korábbi jogköreit. S bár fél év múlva az Európai Bizottság – rendhagyó módon – újraértékeli az igazságszolgáltatás helyzetét, miközben folyamatosan ellenőrzi-figyeli a romániai történéseket, borítékolható, hogy a schengeni csatlakozás is elúszott.
Láthatjuk: a román közmondás, miszerint a lehajtott főt nem vágja le a kard, mily mélyen gyökerezik nemcsak a román néplélekben, hanem politikai elitjében is.