Talán még korai lenne hagyományról beszélni, de idén nem először találkozhatott a közönség Sepsiszentgyörgyön is virágokból készült ételekkel. Vannak olyan virágok, amelyeket évszázadok óta folyamatosan használunk a konyhában (és nem is tudatosul igazán bennünk, hogy az virág), másokról el sem tudtuk képzelni, hogy így is felhasználhatóak.
Blaskó János, az Első Magyar Fehérasztal Lovagrend lovagja, Venesz-díjas mesterszakács az utóbbi években rendszeresen visszatér nyaranta Sepsiszentgyörgyre, legkülönfélébb fogásait idén is megkóstolhatták, akik minap a Park vendéglő nyárikertjét felkeresték. Talán a legkülönlegesebb étkei a virágokból készültek. A meséskönyvbe illő nevek ehető, fogyasztható ételeket jelölnek: muskátliszirom bodzazselében, rizsalagút rózsaszirommal, rózsaszirmos rizsfelfújt karamellmártással, rózsaszirmos palacsinta bodzaszörpös karamellmártással, rántott tökvirág Orly módra, csirkemellcsíkok rózsaszirommal, árvácskás puding...
– Sok virág és a konyha kapcsolata benne van a köztudatban – kezdi Blaskó János mondandóját a ,,virágkonyháról”. – A levendula, a bodza, a rózsa, a kakukkfű, a hársvirág, az akác – persze, a hárssal és akáccal is vigyázni kell, mert a virág tövénél levő rész, meg a magja is ártalmas, mérgező lehet, csak maga a virágszirom nem, az fogyasztható –, az orgona, a sásliliom, az árvácska, a pitypang, a büdöske, a sarkantyúka, a szegfű, a kankalin (a gyökere mérgező!), a zsálya mind-mind ehető, és fogyasztják is évszázadok óta. Aztán ott a hibiszkusz szörpökbe, teákba. A tökvirág, cukkinivirág, bodzavirág...Volt olyan időszak, amikor nem használtuk ki a lehetőségeket. Régen annyi mindent megettek az emberek, aztán elfeledkeztünk sok mindenről. Például mikor ettek utoljára nyúlpaprikást? Nem kell a világ túlsó oldaláról hozni az alapanyagokat, hogy bővüljön kicsit az étlap, és felfrissítsük valamivel. Hiszen gyermekkorunkban is ettünk sok virágot. Hogy miként került vissza most a köztudatba? Mi Budapesten elkezdtünk először velük díszíteni. Például az édeskömény virágja húsok mellé díszítés gyanánt került a tányérra, s mivel ehető is ez a virág, gondoltuk, próbáljunk meg vele valamit. S szerveztünk egy virágfesztivált Csepelen. Ott kertésziskola is működik, annak a tulajdonosa találta ki. Ő virággal foglalkozik, és így verseny is lett belőle: mindenki, aki jelentkezett, hozott egy receptet, hozott a harmadik is, a negyedik is... A szakácsok elkezdték keresni a recepteket az interneten, de a szakácsmúzeumba is elmentek, ugyanis a régi magyar receptek között is fellelhetőek ilyenek. Mert mint mondtam, amióta létezik, az ember eszi a virágokat (még azt is, amiről később kiderült, hogy mérgező – már nem úgy, hogy halálos, de bajt okoz). Gondoljunk csak például a rózsára. Rózsasziromból régóta, de a mai napig is készítik a befőttet, a rózsaolajat, a rózsalekvárt. Persze, akár díszítésként, akár étekként használjuk a virágot, alkalmazása nem mindennapi, csak alkalmi, hiszen gondoljunk csak arra, hogy időhöz is kötött, a legtöbb virág csak az év bizonyos szakában nyílik. Most például készítettem muskátlis fogást, ezzel is vigyázni kell, hogy a bibéje ne kerüljön bele, csak kizárólag a virágszirom. Talán a tökvirág az egyetlen, amelyet úgy, ahogy van, ki lehet sütni, rántani. Szerintem itt is lehetne versenyt hirdetni: aki tud ilyesmit – nagyanyáink receptjéből, vagy ő maga kitalált valamit –, jelentkezzék. Amit itt én bemutattam, a virágot nem díszítésként alkalmaztam, minden fogásomat meg lehet enni. Persze, a virágok legnagyobb része desszertbe kerül, de most például a csirkemell készült rózsaszirommal. Érdemes tehát kísérletezni.
Blaskó János két egyszerű receptet is olvasóink rendelkezésre bocsátott, ki lehet próbálni:
Csirkemellcsíkok rózsaszirommal: egy csont nélküli csirkemellet csíkokra vágunk, vajon megpirítjuk; főzőtejszínt sóval, borssal, gyömbérrel, szerecsendióval fűszerezünk, és hozzáadjuk a rózsaszirmokat is, összeforraljuk, majd a csirkéhez adjuk. Köretként tészta vagy rizs jár hozzá.
Tök- vagy bodzavirág bundában: a tökvirágot úgy használhatjuk, ahogy van, a bodzát alaposan meg kell tisztítani. Tojásból, tejből, lisztből, kevés cukorból, csipetnyi sóból palacsintatésztát készítünk, a belemártott virágokat forró olajban kisütjük. Porcukrozva tálaljuk.