Augusztus hatodikától már büntethetők azok a tulajdonosok, akik nem rendelkeznek valamennyi ingatlanjuk esetében a földrengés, földcsuszamlás és árvízveszélyre érvényes kötelező lakásbiztosítással. A szakmabeliek tapasztalata szerint az érintettek tudnak e kötelezettségről, s bár lassan jogi alapja is lesz a számonkérésnek – az ellenőrzés az önkormányzatokra hárul –, a biztosítótársaságokat nem rohamozzák az ingatlantulajdonosok.
Annak függvényében, hogy a birtokolt épület milyen anyagból készült, változó a biztosítás értéke, a mi vidékünkre nem jellemző vályogházak esetében évi 10 eurónak megfelelő összeget kell fizetni, a tömbházak, tégla- és faházak a következő, húsz eurós kategóriába tartoznak. Ez utóbbi húszezer eurós értékig biztosít, magyarázta érdeklődésünkre Pethő István biztosítási szakember. A sepsiszentgyörgyi Millennium Bróker Kft. vezetője felhívta a figyelmet, hogy amennyiben már rendelkezünk egy fakultatív biztosítással, nem kell újabbat kötnünk, az ugyanis kiváltja a kötelező biztosítást. Ügyfeleik kétharmada megelégszik a húszeurós biztosítással, véleménye szerint ez nagyvonalakban meg is felel egy tömbházlakás számára. „Ajánlani szoktam a hozzánk betérőknek, és másoknak is, hogy már ebben az árban több társaságnak van olyan terméke, amely sokkal nagyobb lefedettséget biztosít. A kötelezőn kívül benne van tűz, villámcsapás, vandalizmus, felelősségbiztosítás, csőtörés, természeti katasztrófák, de javak biztosítása is bónuszként egy bizonyos értékhatárig” – magyarázta Pethő István. Hozzáfűzte: támogatja és helyesnek tartja a jogszabály jelenlegi változatát, mely szerint ugyanabban az árban fakultatív biztosítás is köthető, hiszen ez mindenki számára elfogadható és jó változat, gyakorlatilag szinte teljes lefedettséget nyújt. Becslései szerint 30–40 százalék körül alakul azon sepsiszentgyörgyiek aránya, akik eleget tettek a törvény előírásainak.
Sepsiszentgyörgy önkormányzata a tulajdonában lévő, mintegy félezer ingatlanra már megkötötte a lakásbiztosítást, az ellenőrzési feladatok ellátására azonban még nem alkalmaztak személyzetet. „Azt hiszem, a polgároknak érdekük, hogy lakásuk, otthonuk biztosítva legyen, hiszen az elmúlt években volt néhány olyan incidens, probléma – például tűzeset –, amikor jó lett volna, ha a károsultak rendelkeznek biztosítással. Mivel nem önkormányzati tulajdonban lévő ingatlanokról volt szó, a városháza anyagiakkal nem segíthetett, de a tulajdonosoknak sem volt pénzük a károk fedezésére” – vázolta érdeklődésünkre Antal Árpád polgármester. Hangsúlyozta: arról, hogy ellenőriznek-e, a jövőben döntenek majd, de az önkormányzatnak nem érdeke a bírságolás, sokkal inkább arra összpontosítanak, hogy tudatosítsák a lakosságban a biztosítás előnyeit és azt, hogy azzal sok kellemetlenség megelőzhető.