Újabb hitelt terveznek
Románia újabb kétéves elővigyázatossági típusú hitelszerződést akar kötni a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) a 2013 és 2015 közötti időszakra – közölte a tegnapi kormányülés után Florin Georgescu pénzügyminiszter, aki egyben miniszterelnök-helyettes is.
Az elővigyázatossági hitel azt jelenti, hogy Bukarest csak váratlan válsághelyzet esetében nyúlna a pénzhez. Georgescu szerint még túl korai a hitelkeret nagyságáról beszélni, a fontos az, hogy megszületett ez a középtávú stratégiai döntés. Egyúttal bejelentette, hogy az első fél évben Románia teljesítette a nemzetközi hitelezőivel szemben vállalt kötelezettségeit, így biztosan teljesíteni tudja az idei évre tervezett 2,2 százalékos államháztartási hiányt. Hozzátette: az első fél évben a közberuházások 5 százalékkal nőttek a tavalyi hasonló időszakhoz képest, és sikerült beilleszkedni a közszféra bérezésére tervezett költségvetési keretbe is. Románia már két hitelszerződést kötött a Valutaalap szervezésében, 2009-ben 20 milliárd euró értékű készenléti megállapodást írt alá, 2011-ben pedig 5,4 milliárd eurós elővigyázatossági hitelszerződést.
Stratégiai magánosítás
Jóváhagyta a román posta 20 százalékos részvénycsomagjának privatizálásáról szóló törvénytervezetet tegnapi ülésén a kormány. Az elképzelés szerint az egyötöd tulajdonrészt tőkeemelés révén egy stratégiai befektetőnek juttatják – így az állam tulajdonrésze a jelenlegi 75 százalékról 55 százalékra csökken. Az állami vállalatok privatizációja a nemzetközi hitelezőkkel szemben vállalt kötelezettség.
Felmondták az előnytelen szerződéseket
Felmondták a Hidroelectrica állami energiavállalat előnytelen szerződéseit, amelyek 2006 óta csaknem másfél milliárd euró kárt okoztak a cégnek, illetve az államnak – jelentette be Victor Ponta kormányfő tegnap. Három termelővel még érvényben vannak a megállapodások, de ezeknek a feltételeit is újratárgyalják, a hat kereskedő vállalattól azonban egyoldalú búcsút vettek. A felbontott szerződéseket a Hidroelectrica olyan energiakereskedőkkel kötötte meg évekkel ezelőtt, amelyek az állami vállalattól vásároltak villamos energiát, majd azt továbbadták. Az Energy Holding például 130 lejt fizetett a villamos energia megawattjáért, miközben a piaci ár meghaladta a 220 lejt. A szerződések előnytelensége már régóta ismert, de az eddigi kormányok nem tudták ezeket felbontani a vásárló vállalatok számára kedvező záradékok miatt. A Ponta-kormány által kinevezett igazgatóság kérésére azonban a bíróság júniusban fizetésképtelenné nyilvánította a Hidroelectricát. Ez a legnagyobb hazai energiacég, amely 6400 megawatt névleges teljesítménnyel rendelkezik, és az ország energiaszükségletének 30 százalékát fedezi. Részvényeinek 80 százaléka a román állam, 20 százaléka pedig a Proprietatea befektetési alap tulajdonában van. Az igazgatótanács a vállalat fizetésképtelenné nyilvánításával a cég átszervezését célozta meg. A kormány a közeljövőben a Hidroelectrica részvényeinek 10 százalékát kívánja eladni.
Az ivóvíz is gondot okoz
Az aszály a mezőgazdasági ültetvények több mint a felére kihatott Hunyad megyében, de a legnagyobb gondok Déva, Hátszeg és Rudabánya környékén mutatkoznak, ahol a kutak és források kiszáradása következtében a lakosság ivóvízhiányban szenved. A katasztrófavédelmi felügyelőség tegnap hatezer liter vizet szállított ki tartályokban. A legnagyobb károk a gyógynövény-, kukorica-, burgonya- és zöldségültetvényekben keletkeztek, ezek 50–80 százalékban mentek tönkre.
Megléptek az önkéntesek
A kapott egyenruhákkal, mobiltelefonokkal és ingyenes utazási igazolványokkal együtt lépett meg négy román önkéntes a londoni olimpia előkészületeiről, éppen egy nappal a romániai csapat érkezése előtt. Az önkénteseket az olimpia szervezőbizottsága válogatta ki, feladatuk a sportolók és kísérőik tevékenységének támogatása lett volna. A több száz jelentkező közül Románia számára kiválasztott önkéntes csoport négy tagja Nagy-Britanniában élő román polgár, akiknek üres helyére brit állampolgárokat toboroztak hirtelenjében. A Román Olimpiai Bizottság elnöke, Octavian Moraru közölte, hogy a négy önkéntes nevét elküldi Románia londoni nagykövetségének.