Levélben fordult José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke az európai uniós tagországok állam- és kormányfőihez a jövő évi EU-költségvetés megkurtítása miatt tiltakozva. A tagállamok kormányait képviselő tanács hivatalosan kedden fogadta el közös álláspontját a 2013-as büdzséről, és ebben leszögezte, hogy az Európai Bizottság 6,8 százalékos kiadásnövelési javaslatához képest csak 2,79 százalékot tart indokoltnak.
Barroso emlékeztetett arra, hogy az állam- és kormányfők nemrégiben egyetértettek: mindent megtesznek annak érdekében, hogy az EU visszaálljon a fenntartható növekedési pályára. Ha viszont a büdzsében nem biztosítanak ehhez elegendő forrást, az alááshatja ennek a megállapodásnak a szellemiségét – fogalmaz. Több mint 5 milliárd euróval megcsonkítani a jövő évi kifizetési összeget, ahogy a tanács javasolja, hamis megtakarítás lenne. Ennek súlyos következményei lennének a gazdasági élénkülésre, mert a csökkentések érintenék az egyes régiókat, kutatókat, kis- és középvállalkozásokat, azt a kockázatot is magukban hordozva, hogy ezek a szereplők nem jutnak elegendő finanszírozáshoz – emelte ki a bizottsági elnök.
A tagországok megállapodása alapján az uniós költségvetés kifizetései jövőre csak 132,7 milliárd euróra rúgnának, szemben a tervezetet készítő végrehajtó testület 138 milliárd eurós elképzelésével. A bizottság már korábban értésre adta: az általa javasolt kiadásnövelés első látásra valóban meglepően magasnak tűnik. Ez ugyanakkor jelentős részben a korábban vállalt kiadási kötelezettségeinek fedezésére szolgál. Jövőre ugyanis befejeződik egy hétéves költségvetési időszak az unióban, és emiatt felhalmozódnak a kifizetési esedékességhez érkező pénzügyi kötelezettségvállalások. A korábban lekötött kötelezettségvállalásokból eredő többletet nem számítva, a bizottsági tervezet csak az inflációnak nagyjából megfelelő, 2 százalékos kiadásemelkedést tartalmaz. A tagországok álláspontja szerint az általuk elfogadott kiadási szintek egyszerre teszik lehetővé a nemzeti költségvetések fölösleges terheinek elkerülését és a növekedést segítő intézkedéseket.
Barroso felelevenítette, hogy legutóbbi, június végi találkozójukon az állam- és kormányfők egyebek között állást foglaltak a 2007–2013-as időszakban még megmaradt belső felzárkóztatási (strukturális és kohéziós) források minél nagyobb részének mozgósítása mellett. Úgy vélte, a jelenlegi nehéz időkben ez a helyes üzenet a lakossághoz, ugyanakkor a periódus utolsó évének büdzséjéről született kormányközi álláspont nem ebbe az irányba mutat. A bizottsági elnök hangsúlyozza, a költségvetés fontos szerepet játszik a tagországok gazdaságának stabilizálásában, és sok tagállam számára fontos beruházások megvalósítását teszi lehetővé. Figyelmeztetett, hogy ezek elmaradása az uniós ígéretekbe vetett lakossági bizalmat is csorbíthatja. Barroso tegnap reményét fejezte ki, hogy a levelében foglaltakra a tanács tekintettel lesz a további intézményközi tárgyalásokon.