Belföldi hírek

2012. július 28., szombat, Belföld

A belügyminisztérium felkészült
Több mint tizennyolcezer-ötszáz szavazókörzetet rendeztek be a holnapi népszavazásra, külföldön 306, a hegyvidéki és tengerparti üdülőkben pedig 109 hasonló körzetet nyitnak meg. Július elején  frissítették az állandó választói jegyzékeket is, melyekben 18 292 514 szavazati joggal rendelkező polgár szerepel. A referendum megfelelő lebonyolítása érdekében ötvenezer belügyi alkalmazottat mozgósítanak, a szavazóhelyszíneket több mint harmincezren vigyázzák, a közrend és biztonság szavatolása a szavazás napján további tizenhatezer belügyi dolgozó feladata lesz. A választási turizmus megelőzésére hatszáz forgalmi szűrőegységben 2400 rendőr vesz majd részt, s félezer radart is felállítanak.

Aszály: kárpótol az állam
A szárazság okozta károk nyolcvan százalékának megtérítésére számíthatnak a kukoricát és napraforgót vállalkozásban termelő gazdák, a kistermelők pedig fejenként 7500 eurós kártérítést kapnak – nyilatkozta tegnap Daniel Constantin. A mezőgazdasági miniszter elmondta: az említett kultúrákat a búzánál nagyobb mértékben károsította a hőség. „Azok a közép- és kisvállalkozások, amelyek az elmúlt három év átlagához képest idén veszteséget jegyeznek, az állami költségvetésből kapnak kártérítést ” – jelentette ki Constantin. A tárcavezető ugyancsak tegnap ismertette, hogy az idei búzatermés kevesebb, mint egy évvel korábban: míg tavaly közel hatmillió tonna kenyérgabonát takarítottak be, idén csupán 4,7 millió tonnát. A miniszter szerint ennek ellenére nincs ok aggodalomra, a román piac szükségletei nem károsulnak. A mezőgazdasági termelők sürgősségi állapot bevezetését követelik a szárazság miatt. Ez többek között a gabonaexport leállítását jelenti – mondta Laurenţiu Baciu, a Mezőgazdasági Termelők Szövetségei Ligájának elnöke, aki szerint a kukoricatermés 80 százaléka károsult. Daniel Botănoiu, mezőgazdasági és vidékfejlesztési államtitkár korábban bejelentette: döntés született néhány, szárazság elleni intézkedésről, de a sürgősségi állapot kihirdetése nem indokolt.

Illegális pénzköltés
Több mint 140 millió eurót költöttek el indokolatlanul vagy a jogszabályok megkerülésével a szállításügyi tárca alárendeltségébe tartozó társaságok – derült ki a 2009. április–2012. áprilist felölelő időszakot érintő számvevőszéki és belső ellenőrzés nyomán. A pénzügyi vizsgálat eredményeiről tegnap számolt be Ovidiu Ioan Silaghi tárcavezető. A minisztérium közleménye szerint az uniós pénzek felhasználása ügyében eljárást indít az Európai Csalás Elleni Hivatal is.

Törvénysértő versenytárgyalások
Összesen 70 millió lej értékű, bányabezárást és környezetkímélő rendezést célzó tavalyi versenytárgyalásokat érvénytelenített a gazdasági minisztérium, miután úgy ítélte meg, hogy azokat „kedvezményesen” ítélték oda. Az intézmény saját tevékenységének ellenőrzését rendelte el, s így derült fény arra, hogy a tavaly augusztusban tartott versenytárgyalások megszervezésénél nem tartották be a törvényes előírásokat, így csak bizonyos cégeket nyilváníthattak nyertesnek – tájékoztatott közleményben a tárca. Az ellenőrző testület egyebek mellett olyan szabálytalanságokat fedett fel, mint az ajánlattevők és a garanciák gazdasági-pénzügyi képességeinek indokolatlan lebecsülése, más esetben a nyertes cégnek sem a fő, sem pedig a melléktevékenysége nem volt alkalmas a feladatfüzetben szereplő munkálatok elvégzésére.

Svéd figyelmeztetés
Az Európai Uniónak komolyabban kellene fellépnie Romániával szemben annak érdekében, hogy az ország tiszteletben tartsa a szólásszabadságot és az emberi jogokat – nyilatkozta Svédország európai ügyekért felelős tárcavezetője a román belpolitikai helyzet, valamint az államelnök és a kormányfő fokozódó harca kapcsán. Birgitta Olsson szerint, bár az unióhoz való csatlakozás feltételei szigorúak az emberi jogok tekintetében, a későbbiekben nehezebb ezen a téren a monitoring. A svéd külügyminiszter úgy véli, szankciókat kellene alkalmazni azon tagállamokkal szemben, melyek „aláássák” az emberi jogokat. „Ha nem oldjuk meg a problémákat Romániában, rossz példát mutatunk azon államoknak, melyek a jövőben csatlakoznának az unióhoz” – nyilatkozta  Birgitta Olsson.
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1236
szavazógép
2012-07-28: Belföld - :

Hírsaláta

SOK BESZÉD, KEVÉS TETT. Traian Băsescu terveinek zöme  nem valósult meg: nem sikerült módosítania az  alkotmányt, sem átvinnie területi-közigazgatási átszervezését. Ellenben megakadályozta a  Johannis-féle többséget, hogy kormányt alakítson, rátelepedett Emil Boc és Ungureanu kormányaira, a tömeges lehallgatásokkal egyfajta rendőrállamot honosított meg, s a feltételezések szerint csalással nyerte meg az előző államelnöki választásokat. Ezek az alkotmánysértései ütöttek vissza, és vezettek el második felfüggesztéséhez – írja az Új Magyar Szó online kiadása.
2012-07-28: Közélet - B. Kovács András:

Társadalomalakító egyetemek

Üdvözölte az Erdélyi Magyar Felsőoktatási Tanács meg­alakulását a Babeş–Bolyai Tudományegyetem magyar vonalának vezetője, s ez lépés lehet az egységes magyar felsőoktatási tér kiépítése felé – mondhatnók, ha  egy szusszra szeretnők összefoglalni, ami az intézményi vezetők tusványosi kerekasztalán világosodott meg a hallgatók előtt.