Társadalomalakító egyetemek

2012. július 28., szombat, Közélet

Üdvözölte az Erdélyi Magyar Felsőoktatási Tanács meg­alakulását a Babeş–Bolyai Tudományegyetem magyar vonalának vezetője, s ez lépés lehet az egységes magyar felsőoktatási tér kiépítése felé – mondhatnók, ha  egy szusszra szeretnők összefoglalni, ami az intézményi vezetők tusványosi kerekasztalán világosodott meg a hallgatók előtt.

  • Albert Levente felvétele
    Albert Levente felvétele

Aáry-Tamás Lajos magyar oktatási ombudsman, moderátor drámai hangütéssel kezdte: milyen hatással lesz a felsőoktatás jövőjére, hogy az európai pénz elfogyott, és fiataljaink jó része külföldre vágyik a szülőföldről? Nos, a sorra következő intézményvezetők számokkal és érvekkel igyekeztek leszerelni az aggodalmakat. Soós Anna, a BBTE rektorhelyettese arra is kitért, hogy intézményükben 76 alap- és 36 mesterképzés ma­gyarul is folyik, de sokan a magyar diákok közül az angol, német, francia vagy román vonalon tanulnak. Nemcsak a ma­gyar diákok arányszáma alacsonyabb az elvárhatónál, még súlyosabb a mesterképzésben mutatkozó alulreprezentáltságunk.  A Sapientia, a Partium Egyetem, valamint a BBTE, a marosvásárhelyi orvosi és a színművészeti tagozata alapította felsőoktatási tanácsra véleménye szerint jelentős szerep vár, bár ennek tartalma még kidolgozatlan – derült ki beszámolójából, mely a nagy nyugati és amerikai egyetemek felé való nyitás előnyeit is megkísérelte megcsillantani.
Különösen ellentmondásos a kárpátaljai II. Rákóczy Ferenc Főiskola sorsa: a magyar állam pénzén tartja fenn magát, de a sokszor kedvezőtlen ukrán  akkreditációs tör­vénynek kell megfelelnie, ráadásul a magyar–magyar politikai hullámzásból származó hátrányok is sújtják, ezért leg­alább eme utóbbitól meg kellene kímélni őt és erdélyi sors­társait – vélte Orosz Ildikó rektor.
Dávid László, a Sapientia rektora szerint egy fiatal egyetem sokszor több eséllyel birkózik meg a kihívásokkal, mint a régi. Az egységes magyar felsőoktatási tudásteret egységes értékrenddel kellene megalapozni. Erdélyben a műszaki és természettudományos képzésben még régióspecifikus igények várnak kielégítésre,  az agrár-, erdészeti stb. oktatás beindításra vár, s az agyelszívásnak kellene elejét venni a minőségi képzés által, és akkor nem lenne megkérdőjelezhető, hogy betölti-e az egyetem társadalomformáló szerepét. Az előadó szerint a levelező tagozatok létjogosultsága kétes – lásd az óromániai egyetemek székelyföldi expanzióját –, miközben az olyannyira szükséges orvosi képzést szegregációnak állítják be, holott az az oktatási hatékonyság záloga – egyebeket nem említve. A Sapientia EMTE célja felkészíteni az itthoni alkotásra és a régió felemelésére.
Hasonló eszménykörben mozog a Partiumi Keresztény Egyetem is, de merőben más demográfiai és szomszédsági viszonyok közt – taglalta János-Szatmári Szabolcs rektor –, amelynek az elvándorlás, a szórványosodás és a vegyes házasságok jellemezte régióban kell megtalálnia a maga helyét. Érdekes, hogy kurzusaik iránt érdeklődés ébredt román anyanyelvű hallgatók körében is, miközben diákságuk zöme számára főleg esélyteremtő intézményként léteznek ott, ahol a nagyváradi állami egyetemen sok magyar a nem anya­nyelvi képzést választja. Az asszimiláció fékezése érdekében magyar tanítóképzést indítanak az idén, s igyekeznek romológiai tanulmányok révén is felkészíteni a leendő pe­dagógusokat, a román államtól pedig elvárnák, hogy e sajátos státusú egyetemeket ne magánintézményeknek tekintse, hanem közösségi intézményeknek ismerje el és vállaljon részt fenntartásukban, miközben a hálózati együttműködés révén Erdélyen belül és Debrecen felé is lát lehetőségeket a diákcsere kiépítésére.
Ezt üdvözölte Pákozdi Csaba a Károlyi Gás­pár Református Egyetemtől, aki egyedüliként képviselte az anyaországi felsőoktatást. Már­pedig, miként egy hozzászóló szóvá tette, fel­teendő a kérdés: ha a tízmillió anyaországi szá­má­ra hetven felsőoktatási intézmény áll rendelkezésre, vajon a másfél milliós erdélyi ma­gyarság mai két egyeteme és a három felemás, önigazgatásában korlátozott állami tagozat kie­légítő hálózatot képezhet-e? Amúgy az intéz­mény­vezetők nagyobb távlatokban derűlátóak, akár egy konzorcium alakítását is lehetségesnek tartják idővel, s remélik, az aggasztó mai demográfiai folyamatok megfordításához képesek lesznek hoz­zá­járulni pontosan az erdélyi ma­gyar értelmiség kinevelése által. Dávid László leszögezte, az elkövetkező három évben okvetlenül meg kell oldani az orvosképzés függő kérdéseit, el kell indítani az első magyar doktori iskolát, és a hiányzó agrár- stb. szakokkal ki kell bővítenünk az erdélyi kínálatot, mi több, a Kárpát-medencei felsőoktatási tanács megalakítására is szükség lenne.
A kerekasztal fonáksága okán meg kell fogalmaznunk: a hazai és anyaországi oktatáspolitikusok távolmaradása remélhe­tőleg nem a fejlesztési elképzelések és eszközök hiányával vagy az állásfoglalástól való ódzkodással magyarázható.
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1235
szavazógép
2012-07-28: Belföld - Demeter Virág Katalin:

Belföldi hírek

A belügyminisztérium felkészült
Több mint tizennyolcezer-ötszáz szavazókörzetet rendeztek be a holnapi népszavazásra, külföldön 306, a hegyvidéki és tengerparti üdülőkben pedig 109 hasonló körzetet nyitnak meg. Július elején  frissítették az állandó választói jegyzékeket is, melyekben 18 292 514 szavazati joggal rendelkező polgár szerepel. A referendum megfelelő lebonyolítása érdekében ötvenezer belügyi alkalmazottat mozgósítanak, a szavazóhelyszíneket több mint harmincezren vigyázzák, a közrend és biztonság szavatolása a szavazás napján további tizenhatezer belügyi dolgozó feladata lesz. A választási turizmus megelőzésére hatszáz forgalmi szűrőegységben 2400 rendőr vesz majd részt, s félezer radart is felállítanak.
2012-07-28: Közélet - Farkas Réka:

Cigánykérdés Erdélyben

Felemelni kell, beolvasztani, vagy felszámolni az erdélyi cigányságot? Milyen problémákat jelentenek a többségi magyar társadalom számára a romák, és vannak-e megoldások ezekre a gondokra? Ilyen és hasonló kérdések merültek fel azon az előadáson, amelynek címe: Cigánykérdés Erdélyben. Az előadók – lelkészek és szociológus – személyes tapasztalatokkal, színes emlékekkel fűszerezve beszéltek a kérdésről, sok érdekes oldalát, vonzatát villantották fel.