Utazás a kutyával

2012. július 30., hétfő, Szabadidő

Nyár, vakáció, családi kirándulás. Kutyásgazdák esetében feltevődik a nagy kérdés: a házikedvenccel, vagy nélküle? Már kö­lyökkorban felmerül: itthon maradjon-e a kutya vagy magunkkal vigyük? A válasz egyszerűbb, ha gyalogtúrára, illetve biciklis kirándulásra megyünk, de mi a helyzet, ha autóval indulunk útnak?
 

A kutyák sérülése autóbaleset során ugyanolyan valószínű, mint az embereké. Legnagyobb probléma azonban az, hogy ha bekap­csoljuk nekik az övet, vészhelyzetben nem tudják kikapcsolni. A kutyának soha nem szabadna az első ülésen utaznia, ha csak nincs valami rendkívüli ok, amiért a gazdája maga mellé ülteti. A kormánykerék védelme nélkül, bal­eset során nagyon valószínű, hogy a kutya előrezuhan, s komoly sérüléseket szenved.
Számára legbiztonságosabb a hát­só ülés, ha a kocsi hirtelen fékezésre vagy megállásra kényszerül, az első ülésnek esik. Ebben az esetben is gyakori a sérülés, törés, de kevésbé, mintha az első ülésen utaz­na. A kombi autó a kíváncsiskodó, izgő-mozgó kutyáknak való, mivel marad egy kis helyük a mozgolódásra, nézelődésre. Legideálisabb a csomagteret az utastértől elválasztó, szilárdan rögzített rács, amely csökkenti mind a kutyák, mind az emberek sérülésének veszélyét.
Vannak kutyák, amelyek számára az autózás az élet legizgalmasabb eseményévé válik. Fel-alá ugrándoznak, és ha nyílik az ajtó, ők az elsők, akik beszállnak. Ez általában a lakásban élő kutyák esetében fordul elő. Amikor rájönnek, hogy egy kicsit kiszabadulhatnak, szó szerint ugrálnak az örömtől. Azonban a folytonos ugatás, csaholás, szertelen magatartás zavarhatja a családot, a sofőrről nem is beszélve. Ezért érdemes megtanítani kutyánkat, hogy az autóban nyugodtan viselkedjék, bár az oktatásnál nagyon találékonynak kell lennünk, ez a folyamat igen nehéz.
Ha nincs nagy forgalom, és nem zavar senkit, a kocsi vezetője rákiálthat a kutyára, hogy Ne ugass!, és ráléphet a fékre. Ez nagyon sok kutyára fékező hatással van, s abbahagyja az ugatást. Könnyebb azonban, ha egy másik személy is segít a kutya tanításában. Miköz­ben a sofőr vezet, a második személy utasításokat ad leülésre és hallgatásra. Ha a kutya továbbra is ficánkol, el lehet terelni a figyelmét különböző eszközökkel (pl. zajkeltéssel). Az ugatásra csak a fegyelmezés lehet a válasz. Simogatással, gyengéd szavakkal, étellel csak megerősítjük benne a rossz magatartást.
Ugyan nem mindig egyszerű a kutyával való közös utazás, de gondoljunk arra, talán a kutyánk is élvezi a kirándulást. Sőt, így még azt sem kell megszervezni, hogy ki etesse, itassa kedvencünket, amíg mi odavagyunk. (Forrás: http://kutyafajathu)
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 8
szavazógép
2012-07-30: Sport - Áros Károly:

És lobog a láng (London, 2012)

Sejtelmünk beigazolódott. A harmadik olimpiai játékot rendező London a 2012-es megnyitóünnepéllyel igyekszik felülmúlni minden eddigi megnyitót.
2012-07-30: Szabadidő - :

Terepfutás az erdőben (Canicross, az új sportőrület)

Abszolút újdonságnak számító sportág hódít egyre jobban teret: a canicross, avagy a kutyás terepfutás. Előnye, hogy nem kell egyedül erőt vennünk magunkon, friss levegőn mozoghatunk, a közös élmények pedig még közelebb hoznak minket egymáshoz.