Mi tagadás, magyar szemmel nézve rosszul kezdődött az első versenynap. Az a versenyszám hozta a keserű szájízt, amelytől érmet reméltünk – a férfi 400 m vegyes úszás. Cseh Laci és Michael Phelps egy csoportban úszott a döntőbe jutásért.
Nagyon szoros versenyben fej fej mellett érkeztek célba, igen egymásra figyeltek, s az idővel nem törődtek. Jött a következő csapat, s abban öten is jobb időt úsztak, mint Cseh Laciék. Phelps csoportgyőztesként továbbjutott a döntőbe, Laci viszont az elődöntők kilencedik eredményével a lelátóra került, onnan figyelheti az éremért menő csatát. Kis Gergő 400 m gyorson és Gyurta Dani 100 m mellen továbbjutott, ráadásul Dani országos csúccsal (59,76 mp). Ez öröm, tagadhatatlan, de Cseh László, Verrasztó Dávid – 400 m vegyesen – és Szilágyi Liliána – 100 m pillangón – búcsúja fáj, nagyon fáj. Közben megszületett a londoni olimpia első olimpiai csúcsa: 56,25 mp – női 100 m pillangón. Szerzője az amerikai Dana Wolmer.
Az első olimpiai csúcsot követte az első aranyérem is, szerzője egy kínai lány, Ji Szi-ling, aki a női légpuskában diadalmaskodott. A selejtező során holtverseny alakult ki Ji és a lengyel Bogacka között, mindketten 399 kört értek el. A döntőben aztán Ji hét tizeddel jobbnak bizonyult. A bronzérmet egy másik kínai lány szerezte meg, Ju Dan. A címvédő cseh Katerina Emmons dobogóközelben, a negyedik helyen zárt. A légpisztolyosok férfiviadalán szintén ázsiai győzelem született, de nem kínai. Ezúttal a dél-koreai Dzsin Dzsong Oh verte magabiztosan a mezőnyt.
Sportlövészet, női légpuska, 10 m:
1. és olimpiai bajnok JI SZI-LING (kínai) 502,9 kör
2. Bogacka Sylwia (lengyel) 502,2
3. Ju Dan (kínai) 501,5.
Férfi légpisztoly:
1. és olimpiai bajnok DZSI DZSONG OH (dél-koreai) 688,2 kör
2. Luca Tesconi (olasz) 685,8
3. Andrija Zlatics (szerb) 685,2.
A kerékpározók következtek a 250 km-es mezőnyversenyükkel. A rajt után nem sokkal egy húsz-harminc kerékpározóból álló boly lépett meg, köztük a címvédő svájci Fabian Cancellara, a mezőnyben hagyva a világbajnok Cavendisht, a Francia Körverseny friss győztesét, a brit Bradley Wigginst. Tíz kilométerrel a cél előtt Cancellara hatalmasat bukott. A címvédésről tehát szó sem lehetett. Közeledve a cél felé a kazah Vinokurov ritmust váltott, s meglépett a csoporttól, vele lépést csak a kolumbiai Uran tartott. A véghajrát s ezzel az aranyérmet Vinokurov nyerte. A magyar Lovassy Krisztián nem állt az érmekért „vitatkozók” közé. Nem ért célba.
Kerékpározás, férfi mezőnyverseny, 250 km:
1. és olimpiai bajnok ALEKSZANDR VINOKUROV (kazah) 5:45:57 óra
2. Rigoberto Uran (kolumbiai) azonos idővel
3. Alexander Kristoff (norvég) 5:46:05.
Magyar bronz- és román ezüstérem
A várakozásnak megfelelően a román Alina Dumitru került a nők 48 kg-os súlycsoportjának döntőjébe, hogy megvédje Pekingben szerzett bajnoki címét, és az érmekért küzdők közé csatlakozott a magyar Csernoviczki Éva is. Alina és Éva is remekül menetelt a dobogó felé. A vereséget sajnos nem tudták elkerülni. Alina a döntőben kapott ki, Éva pedig az előcsatározásokban szenvedett vereséget a belga Van Sticktől, hogy aztán a vigaszágon folytathassa a küzdelmet. Folytatta is, a dobogó harmadik fokáig meg sem állt. A nőknél tehát brazil győzelem született, a férfiak 60 kg-os súlycsoportjában pedig az orosz Galsztijan diadalmaskodott.
Cselgáncs, női 48 kg:
1.és olimpiai bajnok SARAH MENEZES (brazil)
2. Alina Dumitru (román)
3. Csernoviczki Éva (magyar) és Van Stick Charline (belga).
Férfi 60 kg:
1. és olimpiai bajnok: ARSZEN GALSZTIJAN (orosz)
2. Hiraoka Hiraoki (japán)
3. Rishod Sobirové (üzbég) és Felipe Kitadaié (brazil).
Ázsiai háziversennyel indult a súlyemelés. A nők 48 kg-os súlycsoportjában kínai győzelem született, a dobogó másik két fokára egy japán és egy észak-koreai léphetett. Ez ma már a második kínai aranyérem, és még nincs vége a napnak. Na de ne vágjunk az események elébe, nézzük inkább a dobogósokat.
Súlyemelés, női 48 kg:
1. és olimpiai bajnok VANG MING-CSÜAN (kínai) 205 kg (szakítás: 91, lökés: 114)
2. Hiromi Mijake (japán) 197 kg (87 és 110 kg)
3. Riang Cson Hva (észak-koreai) 192 kg (80 és 112 kg).
Igazi világversenyt hozott az íjászok férfi csapatversenye, két amerikai csapat, egy ázsiai, egy európai csatázott a három éremért. Az ázsiai, egészen pontosan a dél-koreai már három aranyérem birtokában, az európai, azaz az olasz pekingi sikerét akarta mindenáron megvédeni, vagyis az ezüstérmét. Nos, az ezüstöt aranyra váltotta.
Íjászat, férfi csapatverseny:
1. és olimpiai bajnok OLASZORSZÁG (Frangilli Michele, Galiazzo Marco, Mauro Nespoli)
2. Egyesült Államok
3. Dél-Korea.
Három olasz – a háromszoros olimpiai bajnok (egyéniben) és egyszeres ezüstérmes Vezzali és két újonc, Di Francisca és Errigo – és egy dél-koreai, a magyar Mohammed Aidát legyőző Nam Hjun Hi került az elődöntőbe, majd a döntőkbe (kis- és nagydöntő). Valamennyi csörte drámai küzdelmet hozott, mindahány szoros eredménnyel zárult. A kisdöntőben Vezzali vert helyzetből állt fel, és döntő tussal győzte le dél-koreai ellenfelét (13–12), megszerezve első bronzérmét, aztán következett a döntő, a Di Francisca–Errigo csörte. Hiába vezetett három találattal is Errigo, tizenöt másodperccel a vége előtt 11–11-re módosult az eredmény. Következett a döntő tus, s ezt Di Francisca érte el. Három olasz a dobogón. Csodálatosan szép, irigylésre méltó.
Női tőrvívás, egyéni:
1. és olimpiai bajnok: ELISA DI FRANCISCA
2. Arianna Errigo
3. Valentina Vezzali.
A reggeli csalódást, reméltük, feledtetni fogják az úszás délutáni döntői. Reméltük, aztán meg kellett elégednünk a félsikerekkel, a pontszerzésekkel – Kis Gergő hatodik, Hosszú Katinka negyedik helyével. Gergő a legjobb európaiként végig a mezőny második felében szelte a vizet, s végül 3:47,03 perces idővel csapott a célba. Ha meg tudta volna ismételni a reggeli eredményét, a 3:46,77-et, akkor is csak a hatodik helyet foglalhatta volna el. Ez van, ma ennyire futotta Gergő erejéből... Végül is nem olyan rossz ez az egy pontot érő hatodik hely. Mindenképpen a világ élvonalát jelenti. Az aranyérmet új olimpiai csúccsal – 3:40,17 – a kínai Szun Jang szerezte meg. A második helyre beúszott dél-koreai Pak Te Hvant a délelőtti rossz rajt miatt kizárták, de aztán a dél-koreaiak fellebbeztek, s Pakot a zsűri visszasorolta a döntőbe. S jól tette.
A Cseh Lacit nélkülöző férfi 400 méteres vegyes úszás döntője az amerikai Lochte győzelmét hozta. A Lochtéét, és nem honfitársa, a sokszoros olimpiai bajnok Michael Phelpsét. A tizenötszörös aranyérmes Phelps ezúttal a dobogóról is leszorult, csak a negyedik helyen érkezett a célba... Mi tagadás, sajnáljuk, hogy Cseh Laci „elúszta” az elődöntőt. Na sebaj, mondtuk, jön Hosszú Katinka, s hozza a gyógyírt. Sokáig úgy tűnt, hogy hozza is, pillangón vezetett, háton is, a mellúszásban visszacsúszott a harmadik helyre, aztán sajnos ezt sem tudta megtartani. Meg kellett elégednie a negyedik hellyel. A győzelmet világcsúcsot úszva a kínai Je Si-ven szerezte meg, Hosszú Katinka 4:33.49-es idővel negyedik lett a női 400 méteres vegyes úszás döntőjében, az aranyat a kínai Je Si-ven szerezte meg 4:28.43-as idővel.
Az úszás éremosztásai:
férfi 400 m gyors:
1. és olimpiai bajnok SZUN JANG (kínai) 3:40,14 p – ol. csúcs
2. Pak Te Hvan (dél-koreai) 3:42,06 p
3. Peter Vanderkaay (amerikai) 3:44,69 p
...6. Kis Gergő (magyar) 3:47,03 p
férfi 400 m vegyes:
1. és olimpiai bajnok RYAN LOCHTE (amerikai) 4:05,18 p
2. Thiago Pereira (brazil) 4:08,86 p
3. Koszuke Hagino (japán) 4:08,94 p
...9. Cseh László (magyar) 4:13,40 p... 22. Verrasztó Dávid (magyar) 4:18,31 p
női 400 m vegyes:
1. és olimpiai bajnok JE SI-VEN (kínai) 4:28,43 p –világcsúcs
2. Elisabeth Beisel (amerikai) 4:31,27 p
3. Li Hszuan-hszu (kínai) 4:32,91 p
4. Hosszú Katinka (magyar) 4:33,49 p... 9. Jakabos Zsuzsanna (magyar) 4:37,37 p
női 4x100 m gyors:
1. és olimpiai bajnok AUSZTRÁLIA 3:33,15 p – ol. csúcs
2. Hollandia 3:33,79
3. Egyesült Államok 3:34,24 p.
Két világrekord
Világcsúccsal kezdtek a férfi íjászok. A súlyos látássérült koreai Im Dong Hjun 699 pontot ért el 72 nyílvesszővel, megdöntve saját rekordját, míg a csapatversenyben a dél-koreaiak 2087 pontot értek el.
A rangsoroló verseny eredményei: férfi, egyéni: 1. Im Dong Hjun (dél-koreai) 699 pont – világrekord, 2. Kim Bubmin 698 p., 3. Oh Jin Hjek 690 p... csapat: 1. Dél-Korea 2087 pont – világrekord, 2. Franciaország 2021 p., 3. Kína 2019 p., nők, egyéni: 1. Ki Bo Bae (dél-koreai) 671 pont, 2. Lee Sung Zsin (dél-koreai) 671 p., 3. Tan Ja-Ting (tajvani) 671 p… csapat: 1. Dél-Korea 1993 pont, 2. Egyesült Államok 1979 p., 3. Tajvan 1976 p... Szombaton, az első hivatalos versenynapon aztán bekövetkezett a váratlan fordulat, a mezőny megtörte a dél-koreaiak uralmát. Az olasz együttes nyerte a férfi íjászok csapatversenyét a londoni olimpia szombati versenynapján. Második lett az amerikai együttes, s óriási meglepetésre a sorozatban háromszoros olimpiai aranyérmes és címvédő dél-koreai alakulat csak a harmadik helyen végzett. A döntő nagyon szoros küzdelmet hozott, a győztesről az utolsó hat nyílvessző döntött, és mindössze egy pont különbség volt a két finalista között. A végső sorrend:
Íjászat, férfi csapatverseny:
1. és olimpiai bajnok Olaszország (Michele Frangilli, Marco Galiazzo, Mauro Nespoli)
2. Egyesült Államok (Brady Ellison, Jake Kaminski, Jacob Wukie)
3. Dél-Korea (Im Dong-Hyun, Kim Woo-Jin, Oh Dzsin Hjek).
Az eredmények: a döntőben: Olaszország–Egyesült Államok 219–218; a 3. helyért: Dél-Korea–Mexikó 224–219.
És most következzenek a sportjátékok.
Kikaptak a címvédő norvégok
Kisebb meglepetéssel rajtol a nők kézilabdatornája, ugyanis a címvédő és világbajnok Norvégia egygólos különbséggel kapott ki Franciaországtól. A B-csoport másik két meccsét Dánia és Dél-Korea nyerte meg. Az A jelű hatosban Oroszország háromgólos különbséggel győzte le Angolát, Brazília mindössze egy találattal nyert Horvátországgal szemben, míg a házigazda Nagy-Britanniára megsemmisítő csapást mért Montenegró.
Az eredmények, 1. forduló: l A-csoport: Montenegró–Nagy-Britannia 31–19 (18–12), Oroszország–Angola 30–27 (16–11), Horvátország–Brazília 23–24 (10–9) l B-csoport: Norvégia–Franciaország 23–24 (12–17), Spanyolország–Dél-Korea 27–31 (12–16), Dánia–Svédország 21–18 (8–10).
Sima amerikai és török győzelem
A Kína–Csehország mérkőzéssel a női kosárlabdázók is megkezdték a küzdelmet a londoni olimpián, és a 2010-es vb-ezüstérmes csehek kilenc ponttal kaptak ki ázsiai ellenfeleiktől. Oroszország szoros meccsen győzte le Kanadát, a törökök simán diadalmaskodtak az angolai válogatott ellen, az amerikaiak magabiztosan nyertek a horvátokkal szemben. Brazília 15 pontos különbséggel kapott ki Franciaországtól, és Ausztrália könnyed sikert ért el Nagy-Britannia ellen.
A kosárlabda női torna 1. játéknapjának eredményei: l A-csoport: Kína–Csehország 66–57, Törökország–Angola 72–50, Egyesült Államok–Horvátország 81–56 l B-csoport: Franciaország–Brazília 73–58, Ausztrália–Nagy-Britannia 74–58, Oroszország–Kanada 58–53.
A második forduló
Már csak három együttes százszázalékos a londoni olimpia női futballtornáján. A szombati játéknapon a brazilok csak egy góllal tudták legyőzni az új-zélandiakat, a britek magabiztosan nyertek a gyengélkedő kameruniakkal szemben, a címvédő amerikaiak simán hozták a Kolumbia elleni meccset. Franciaország öt gólt lőtt Észak-Koreának, míg Japán és Svédország nem bírt egymással.
Az eredmények: l E-csoport: Brazília–Új-Zéland 1–0 (0–0/gólszerző: Cristiane 86.), Nagy-Britannia–Kamerun 3–0 (2–0/gsz.: Stoney C. 18., Scott 23., Houghton 82.). A csoport állása: 1. Brazília 6 pont (6–0), 2. Nagy-Britannia 6 p. (4–0), 3. Új-Zéland 0 p. (0–2), Kamerun 0 p. (0–8). l F-csoport: Japán–Svédország 0–0, Kanada–Dél-afrikai Köztársaság 3–0 (1–0/gsz.: Tancredi 7., Sinclar 58., 86). A csoport állása: 1. Svédország 4 pont (4–1), 2. Japán 4 p. (2–1), 3. Kanada 3 p., 4. Dél-afrikai Köztársaság 0 p. l G-csoport: Egyesült Államok–Kolumbia 3–0 (1–0/gsz.: Rapinoe 33., Wambach 74., Lloyd 77.), Franciaország–Koreai NDK 5–0 (1–0/gsz.: Georges 45., Thomis 70, Delie 71., Renard 81., Catala 87.). A csoport állása: 1. Egyesült Államok 6 pont, 2. Franciaország 3 p. (7–4), 3. Koreai Köztársaság 3 p. (2–5), 4. Kolumbia 0 p.
Ú
A brazilok nyertek a nyitányon
A címvédő Brazília nehéz meccsen 3–2-re nyert Törökország ellen a női röplabdatorna nyitónapján. Japán, Oroszország, Kína, Olaszország és az Egyesült Államok simán vette az első akadályt.
A női eredmények: A-csoport: Japán–Algéria 3–0, Oroszország–Nagy-Britannia 3–0, Olaszország–Dominikai Köztársaság 3–1; B-csoport: Kína–Szerbia 3–1, Egyesült Államok–Koreai Köztársaság 3–1, Brazília–Törökország 3–2.
Strandröplabda
A női torna szombati eredményei: Xue C./Zhang X. (kínaiak)–Vaszina A./Vozakova A. (oroszok) 1–2, Holtwick K./Semmler I. (németek)–Hajeckova L./Klapalova H. (csehek) 2–0, Kolocovak K./Slukova M. (csehek)–Schwaiger D./Schwaiger S. 2–1, Franca L./Silva J. (brazilok)–Li Juk Lo Nce/Rigobert N. (mauritiusiak) 2–0, Kuhn S./Zumkehr N.–Arvaniti V./Tsziartsziani M. 2–0, May-Treanor M./Walsh Jennings K. (amerikaiak)–Cook N./Hinchley (ausztrálok) T. 2–0.
A férfitorna szombati eredményei: Fijalek G./Prudel M. (lengyelek)–Samoilovs A./Sorokins R. (lettek) 1–2, Brink J./Reckermann J. (németek)–Szemenov K./Prokopjev S. 2–0, Xu L. /Wu P. (kínaik)–Chevallier S./Heyer S. (svájci) 1–2, Garcia-Thopson J./Grotowszki Sz. (britek)–Binstock J./Rrader M. (kanadaiak) 0–2, Santos R./Cunha P. (brazilok)–Skarlund T./Spinnangr M. 2–0, Gibb J./Rosenthal S (amerikaiak)–Chiya F./Goldshmidt G. (dél-afrikaiak) 2–0.
Az első nap éremtáblázata:
Kína 4 0 2
Olaszország 2 2 1
Egy. Államok 1 2 2
Dél-Korea 1 1 1
Brazília 1 1 1
Kazahsztán 1 0 0
Oroszország 1 0 0
Ausztrália 1 0 0
Japán 0 2 1
Hollandia 0 1 0
Románia 0 1 0
Kolumbia 0 1 0
Lengyelország 0 1 0
Magyarorszg 0 0 1
Norvégia 0 0 1
Belgium 0 0 1
Észak-Korea 0 0 1
Üzbegisztán 0 0 1
Szerbia 0 0 1
(Áros)