Nem kell a verespataki ciánbomba

2012. július 31., kedd, Közélet

A verespataki bányaprojektről folytatott tusványosi pódiumbeszélgetésen a résztvevők egységesen elutasították a „ciánbomba” Erdélybe telepítését, hangsúlyozva: a munkahelyteremtés nem támogatható bármilyen áron.
 

Eckstein-Kovács Péter, az államfő korábbi tanácsadója elmondta: környezetvédelmi szempontból ellenzi a verespataki beruházást, a nehézfémek majdani felhalmozódása miatt is. Ő maga azért távozott a Cotroceni-palotából, mert nem értett egyet Băsescuval Veres­patak ügyében, a bányaprojekt romániai ellenzői viszont más-más okokra hivatkoznak. Vannak olyanok, akik nacionalistaként azt kifogásolják, hogy kanadaiak termeljék ki a román aranyat, és olyanok is, akik a céggel kötött szerződést vitatják. Kérdésre válaszolva leszögezte, bombaként a világ szégyene volna, ha az RMDSZ miniszterei aláírják a fenntarthatatlan projektet, mint fogalmazott, reméli, „magyar kéz nem telepít ciánt Romá­niába”.
Szilágyi Zsolt, az EMNP alelnöke a legnagyobb romániai korrupciós ügyként említette a verespataki bánya ügyét. „Cián atombomba intézményes telepítéséről” beszélt, így szerinte Veres­patak nem csak magyar, erdélyi és romániai, hanem európai ügy is. Szakmai kérdések mellett felmerül a politikai felelősség is, nem engedhetjük meg ennek a ciánbombának az Erdélybe telepítését – szögezte le, megjegyezve, akkor lehetünk nyugodtak, ha az ország közvéleménye megismeri a titkosított szerződést, illetve, ha a román parlament megszavazza a bányaprojekt betiltását.
Remus Cernea, a román miniszterelnök környezetvédelmi tanácsadója emlékeztetett, hogy a Ponta-kormány kezdeményezte a szerződés titkosságának feloldását, ugyanakkor megjegyezte, szerinte egy ilyen projekt nem kaphat környezetvédelmi engedélyt, a munkahely-teremtési szándék – némelyek 300, mások 500, a kivitelezők 3000 új állást emlegetnek, eközben valószínűleg néhány százról van szó – nem elegendő ahhoz, hogy minden áron megvalósítható legyen a beruházás. Cernea elmondta, a kormány újraelemzi a projektet, s a környezetvédelmi aktivista – aki egyben az idén bejegyzett Zöld Moz­galom Párt elnöke – azt is megjegyezte: Ponta többször is nyilvánosan állást foglalt a bányanyitás ellen.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 19
szavazógép
2012-07-31: Közélet - Farkas Réka:

Merre tovább, MOGYE?

Bár rendelkezésre állt szinkrontolmács, felkészült vitapartnerek és népes közönség, nem érkeztek meg Tusványosra a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) román szószólói. Így a magyarok, jelesül Brassai Attila orvosprofesszor és Hlavathy Katalin, a magyar diákszövetség elnöke vázolta az egyetem múltját, ismertette a jelenlegi helyzetet és a jövőről való elképzeléseiket.
2012-07-31: Közélet - Mózes László:

Jószomszédság, értékteremtés vidéken

Noha témakörként az Újra divat vidéken élni címet rögzítették a szervezők, az előadók, Kolumbán Gábor és Boros Csaba szavaiból ennek némiképp az ellenkezője derült ki: értelmezésükben ugyanis a vidéki lét tudatosan választott, az urbánustól teljesen eltérő életformát jelent, melyben egyrészt az egykori rendtartó székely falu értékei, másrészt emberi és hitbéli szempontok válnak hangsúlyossá.