A román államfő eltávolításáról tartott, ám érvénytelen népszavazás nyomán a politikai instabilitás elhúzódása és a belpolitikai villongások fokozódása következhet, ami ronthatja a román befektetési eszközök, elsősorban a lej árfolyamát, és veszélybe sodorhatja az IMF/EU-programot is – jósolták tegnapi helyzetértékeléseikben londoni felzárkózó piaci elemzők.
A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési és elemzőrészlegének szakértői befektetők számára összeállított előrejelzésükben azt valószínűsítették, hogy mivel a referendumon nem sikerült elérni Traian Băsescu felfüggesztett államfő leváltását, immár nagyobb a kockázata a belpolitikai helyzet romlásának, mint javulásának a következő fél évben. A romló politikai helyzet valószínűleg a politikai döntéshozatal elhúzódó bénultságát eredményezi, növelve a költségvetés elcsúszásának és az IMF/EU-program kisiklásának kockázatát. Ennek alapján a JP Morgan londoni közgazdászai szerint most már nem várható, hogy Románia teljesíti a hazai össztermék 3 százaléka alatti idei államháztartási deficitcélt. A cég elemzői szerint jelentős a kockázata annak is, hogy a kormánypárt szembefordul az EU által vallott értékek némelyikével, és ez kedvezőtlen hatással lehet a parlamenti választások utáni új IMF/EU-program kilátásaira.
A City egyik legnagyobb pénzügyi-gazdasági elemzőcége, a Capital Economics közgazdászainak tegnapi értékelése szerint is hosszú ideig elhúzódó politikai instabilitás korszaka kezdődhet Romániában annak nyomán, hogy Băsescu „túlélte” a népszavazást. A ház szerint, ha a román kormány „alternatív” eszközökhöz folyamodik Băsescu eltávolítása végett, várható, hogy az Európai Bizottság újabb bírálatokat fogalmaz meg a román hatóságoknak a törvényesség melletti elkötelezettségével kapcsolatban, és további kétségek merülhetnek fel Románia elővigyázatossági jellegű IMF/EU-programját illetően is. A Capital Economics elemzői szerint függetlenül attól, hogy az események innentől milyen irányt vesznek, a fejleményekkel járó bizonytalanság valószínűleg tartósan nyomást gyakorol a román befektetési eszközökre. Jóllehet a lej tegnap erősödött, a cég szakértői szerint nem lenne meglepő a román fizetőeszköz későbbi újabb gyengülése.