Magyar tükör

2012. július 31., kedd, Világfigyelő

A hetek óta tartó kánikula után hatalmas viharok dühöngtek vasárnap este Magyarország több részén, Vácon több embert villámcsapás is ért, az elemi erejű felhőszakadás miatt egy órára le kellett zárni a Liszt Ferenc repülőteret.

 * Az elmúlt héten befejeződtek a régen várt tárgyalások a Nemzetközi Valutaalappal, de egyelőre nem világos, egyáltalán létrejön-e a megállapodás, és ha igen, milyen feltételekkel. * Bauer Tamás közgazdász, egykori szabad demokrata politikus, ma a Demokratikus Koalíció alelnöke, a Matolcsy-féle gazdaságpolitika elszánt bírálója szerint az Orbán-kormány nem is akar megállapodást. Ez különben több ellenzéki politikus és közgazdász hónapok óta hangoztatott vádja, egybehangzó álláspontjuk szerint a kabinet kivárásra játszik, akár néhány éve a török kormány. * Több, kormányhoz közel álló, de a gazdaságpolitika bizonyos elemeit bíráló közgazdász szerint – s ennek a vélekedésnek az elmúlt héten Csaba László professzor is hangot adott – egyszerűen arról van szó, hogy nincs megállapodási kényszer, s a kormány nem akar előnytelen feltételek mellett mindenáron megállapodást. * „Nem fordul fel fenekestül a kódex, a klasszikus büntetőjogi alapelvek megmaradtak, ugyanakkor minden egyes új, még ki nem próbált rendelkezés vethet fel kérdéseket a gyakorlatban” – nyilatkozta az új büntető törvény­könyvvel kapcsolatban Kónya István, a Kúria új elnökhelyettese. A parlament által júniusban elfogadott és egy év múlva életbe lépő új Btk. kapcsán világos, hogy „amikor az anyagi jogi kódex, a büntetőbírák egyik alapvető munkaeszköze újul meg, az alkalmazás során számos kérdés vetődhet fel. Ilyen lehet a jogos védelem vagy a jóvátételi munka alkalmazása.” * Az alapvető jogok biztosa szerint a köznevelésről szóló törvény a szülő neveléshez való jogát alaptörvény-ellenesen és a nemzetközi szerződésekbe ütközően korlátozza, nem biztosítja a szülő kinyilvánított akaratának figyelembevételét. * Szabó Máté hivatala közleményben szögezte le, hogy a törvény némely rendelkezéseinek vizsgálatát kérte az alkotmánybíróságtól, mert a jogszabály életbelépésének rövid határideje miatt sérülne a jogállamiság elve. Azt is kérik az alkotmánybíróságtól – fejtegette Szabó Máté –, hogy egyes rendelkezéseket függesszen fel. * Augusztus 31-én felmentik Baán Lászlót, a múzeumok és Ókovács Szilvesztert, az operaház rendezésével megbízott kormánybiztost. Munkájukra azonban továbbra is igényt tartanak, a Nemzeti Erőforrás Minisztériumához kerülnek. Mindezt az teszi szükségessé – áll a tárca közleményében –, hogy a kormányzati hatáskörök átszervezése miatt a két feladat – a múzeumok és az operaház – a kabinet közvetlen irányítása alól a kultúrát is felügyelő Nemzeti Erőforrás Minisz­tériumához kerül, s ebben továbbra is fontos szerep hárul a két felmentett kormánybiztosra. Hogy milyen, az majd elválik.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 11
szavazógép
2012-07-31: Világfigyelő - :

Elhúzódó politikai válság jöhet? (Londoni elemzők Romániáról)

A román államfő eltávolításáról tartott, ám érvénytelen népszavazás nyomán a politikai instabilitás elhúzódása és a belpolitikai vil­longások fokozódása következhet, ami ronthatja a román befektetési eszközök, elsősorban a lej árfolyamát, és veszélybe sodorhatja az IMF/EU-programot is – jósolták tegnapi hely­zet­értékeléseikben londoni felzárkózó piaci elemzők.
2012-07-31: Világfigyelő - Farcádi Botond:

Röviden

Támogatják a munkahelyvédelmet
A Századvég július második felében végzett közvélemény-kutatásának tanúsága szerint a témát ismerő és véleménnyel rendelkező magyar állampolgárok jelentős többsége támogatja a munkahelyvédelmi akciótervet. A dokumentum szerint a munkahelyvédelmi akciótervről véleménnyel rendelkező állampolgárok egyértelmű többsége, 89 százaléka támogatja a csomagot. A két legszélesebb körben támogatott intézkedés a kisvállalkozások, kisvállalatok számára nyújtott adóteher-csökkentés (a válaszadók 87 százaléka támogatta), valamint a munkába visszatérő kismamákat érintő munkáltatói járulék megszüntetése (83 százalék).