én Nyári utakonAutópályák, ha elkészülhetnek

2012. augusztus 1., szerda, Pénz, piac, vállalkozás

A szabadságok időszakában, kis túlzással, útra kel a fél ország, s így ismét aktuálissá válik az ország közlekedési há­lózatának helyzete, ezen belül az autópályák kérdése. Körképünkben a jelenleg használható szakaszok állapotát kívánjuk – a teljesség igénye nélkül – áttekinteni.
 

A nyári turistaszezon közepén, július második felében nagy felhajtás övezte az A2-es – Cernavodă–Medgidia, illetve az A3-as – Bukarest–Plo­ieşti autópálya-szakasz meg­nyitását. Igaz, sem egyik, sem másik korántsem készült el véglegesen, előbbi 36 kilométer hosszúságban – a tervezett átadásnál néhány hónappal hamarabb ugyan –, de csak fél pályán járható, utóbbinál egyelőre sebességkorlátozásokkal igyekeznek „pótolni” a hiányosságokat (a pályát kiszolgáló szolgáltatások, pihenőhelyek, benzinkutak teljes mértékű hiányát).
Romániában jelenleg össze­sen mintegy 500 kilométer autópálya használható, a leghosszabb összefüggő szakasz immár a Bukarest–Kons­tanca mintegy 200 ki­lométere. A Nap-sztrádának nevezett A2-es építését negyed századdal ezelőtt kezdték, a kétezres évek közepétől három-négy évente adnak át egy-egy 20–30 kilométeres szakaszt, jövő év elejére ígérik a teljes hossz befejezését, igaz, a fővárosból kivezető mintegy 30 kilométer már most javításra szorul. Átlag­ban kilométere 4,5 millió euróba került, nagy részét az Európai Fejlesztési Bank, illetve az Európai Bizottság finanszírozta. A Bukarest–Plo­ieşti közötti 68 kilométer az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya része, amely a tervek szerint szintén a fővárost és a Nagyvárad melletti Bor­sot köti majd össze csaknem hatszáz kilométer hosszúságban. A most megnyitott pályaszakasz révén Ploieşti-ről Konstancára csaknem végig autópályán lehetne haladni (ez jó hír lehet a Háromszékről a Fekete-tengerre igyekvő nyaralóknak is), ha nem lenne az úgynevezett fővárosi körgyűrű, ahol még az elfogadható tranzitút sem áll a közlekedők rendelkezésére. A szakasz átadását egyébként korábban 2010-re tervezték. Az Aranyosgyéres–Bácsfalu közötti, valamivel több, mint félszáz kilométeres szakasz a Kolozsvárt elkerülők számára jelent egy-másfél órás időspórlást.
Az A1-es jelzésű autópálya, az úgynevezett déli folyosó a fővárost és Aradot, illetve a határátkelőt köti majd össze, a Bukarest–Piteşti szakaszon kívül a Szebent elkerülő, mintegy 17 kilométer használható. A folyosó részét képező, Temesvár és Lugos közötti, közel 10 kilométeres szakasz átadásának halasztását épp a napokban jelentette be az építő. A Dorinel Umb­rărescu üzletember érdekeltségi körébe tartozó Spedition UMB a szárazságra, a rendkívül meleg időjárásra hivatkozva halasztott egy-két hónapot. Igaz, ez az eddigi határidőkhöz képest is mintegy fél évvel korábbi időpont.
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 18
szavazógép
2012-08-01: Pénz, piac, vállalkozás - Ferencz Csaba:

Megszakadt a társadalmi párbeszéd (Politika és gazdaság)

Az államfő leváltását célzó politikai küzdelem, ha közvetlenül nem is, de a gazdasági élet szereplőit is befolyásolja. Mind a munkavállalói, mind a munkaadói oldal érzékeli, hogy a politikai instabilitás negatív hatást gyakorol a gazdaság működésére.
 
2012-08-01: Pénz, piac, vállalkozás - :

Hírbörze

Közösségi terveket támogatnak
Bár felkeltette a civil szervezetek érdeklődését, és nagyon sokan tájékoztatást is igényeltek, a Háromszéki Közösségi Alapítvány legújabb pályázati lehetősége, az Ötletből építs közösséget program második kiírására mindeddig három dokumentáció érkezett (a korábbi tapasztalatokra alapozva az alapítvány több mint húsz pályázatra számított, az első felhíváskor közel negyven pályamunkát jegyeztek).