A szabadságok időszakában, kis túlzással, útra kel a fél ország, s így ismét aktuálissá válik az ország közlekedési hálózatának helyzete, ezen belül az autópályák kérdése. Körképünkben a jelenleg használható szakaszok állapotát kívánjuk – a teljesség igénye nélkül – áttekinteni.
A nyári turistaszezon közepén, július második felében nagy felhajtás övezte az A2-es – Cernavodă–Medgidia, illetve az A3-as – Bukarest–Ploieşti autópálya-szakasz megnyitását. Igaz, sem egyik, sem másik korántsem készült el véglegesen, előbbi 36 kilométer hosszúságban – a tervezett átadásnál néhány hónappal hamarabb ugyan –, de csak fél pályán járható, utóbbinál egyelőre sebességkorlátozásokkal igyekeznek „pótolni” a hiányosságokat (a pályát kiszolgáló szolgáltatások, pihenőhelyek, benzinkutak teljes mértékű hiányát).
Romániában jelenleg összesen mintegy 500 kilométer autópálya használható, a leghosszabb összefüggő szakasz immár a Bukarest–Konstanca mintegy 200 kilométere. A Nap-sztrádának nevezett A2-es építését negyed századdal ezelőtt kezdték, a kétezres évek közepétől három-négy évente adnak át egy-egy 20–30 kilométeres szakaszt, jövő év elejére ígérik a teljes hossz befejezését, igaz, a fővárosból kivezető mintegy 30 kilométer már most javításra szorul. Átlagban kilométere 4,5 millió euróba került, nagy részét az Európai Fejlesztési Bank, illetve az Európai Bizottság finanszírozta. A Bukarest–Ploieşti közötti 68 kilométer az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya része, amely a tervek szerint szintén a fővárost és a Nagyvárad melletti Borsot köti majd össze csaknem hatszáz kilométer hosszúságban. A most megnyitott pályaszakasz révén Ploieşti-ről Konstancára csaknem végig autópályán lehetne haladni (ez jó hír lehet a Háromszékről a Fekete-tengerre igyekvő nyaralóknak is), ha nem lenne az úgynevezett fővárosi körgyűrű, ahol még az elfogadható tranzitút sem áll a közlekedők rendelkezésére. A szakasz átadását egyébként korábban 2010-re tervezték. Az Aranyosgyéres–Bácsfalu közötti, valamivel több, mint félszáz kilométeres szakasz a Kolozsvárt elkerülők számára jelent egy-másfél órás időspórlást.
Az A1-es jelzésű autópálya, az úgynevezett déli folyosó a fővárost és Aradot, illetve a határátkelőt köti majd össze, a Bukarest–Piteşti szakaszon kívül a Szebent elkerülő, mintegy 17 kilométer használható. A folyosó részét képező, Temesvár és Lugos közötti, közel 10 kilométeres szakasz átadásának halasztását épp a napokban jelentette be az építő. A Dorinel Umbrărescu üzletember érdekeltségi körébe tartozó Spedition UMB a szárazságra, a rendkívül meleg időjárásra hivatkozva halasztott egy-két hónapot. Igaz, ez az eddigi határidőkhöz képest is mintegy fél évvel korábbi időpont.