Az államfő leváltását célzó politikai küzdelem, ha közvetlenül nem is, de a gazdasági élet szereplőit is befolyásolja. Mind a munkavállalói, mind a munkaadói oldal érzékeli, hogy a politikai instabilitás negatív hatást gyakorol a gazdaság működésére.
Bong Vilmos, az Alfa Kartell megyei szervezetének elnöke szerint a kormányváltás kapcsán folytatott tárgyalások a mintegy másfél éve elfogadott munkatörvénykönyv változtatásainak módosítására teljes mértékben elakadtak. Holott épp az országos szakszervezeti konföderáció kezdeményezésére a mostani hatalommal ígéretes egyeztetések indultak. A politikai küzdelem miatt megszakadt a szociális párbeszéd – szögezte le a szakszervezeti vezető, s ez egy sor olyan kérdést odázott el, ami rendkívül kedvezőtlenül érinti a munkavállalókat. Példaként a próbaidőre való alkalmazás szabályait említette. Emiatt ugyanis egyre több azon munkavállalók száma, akik nem tudják teljesíteni azokat a feltételeket (legalább tizenkét hónap alkalmazás az utóbbi két évben), amelyek a munkanélküli státusz elnyeréséhez szükségesek. Bong szerint emiatt is nagyon alacsony azok aránya, akik ellátásban, tehát némi védelemben részesülnek, jelenleg a munkanélküliek alig húsz százaléka tartozik a rendszerhez, és részesül valamilyen állami juttatásban. Továbbá a szakszervezetek működését szabályozó előírások is jelentősen befolyásolják a munkavállalói érdekek képviseletét. „A politikusoknak rá kellene döbbenniük, hogy a gazdasággal, a társadalmi párbeszéd intézményeinek működtetésével is kell foglalkozni” – szögezte le a szakszervezeti vezető.
A népszavazás, az államfő eltávolítási kísérletének folyamata közvetlenül nincs hatással a kis- és középvállalkozókra – mondta kérdésünkre Bagoly Miklós, az Asimcov elnöke. Ám közvetetten, főként az árfolyam-ingadozás, na meg a nagy beruházások késlekedése miatt minden politikai instabilitás begyűrűzik a gazdaság ezen szektorába is. Szerencsére a jegybank végzi a dolgát, az árfolyam-stabilizáló lépések egymást követik, nem a politika diktálja azokat, s ezt a szerepet – mint ahogy a legtöbb volt szocialista országban – a nemzeti bank nálunk is sikerrel tölti be. Románia rendelkezik elegendő valutatartalékkal is ahhoz, hogy a folyamatokat kézben tudja tartani. Az exportőröknek persze a magas árfolyam az érdekük, az importőröknek pedig a fordítottja, de a jegybank stabilizációs stratégiája eddig kiegyensúlyozottan működött – szögezte le a Kovászna megyei vállalkozói szövetség elnöke. Ugyanakkor azt is elmondta, hogy a kis- és középvállalkozók immár megszokták a tartós politikai instabilitás légkörét, a gyakorlatból ismerik hatásait, hiszen az évek során volt elég ilyen helyzet, így a mostani közvetett hatásai sem befolyásolják különlegesen működésüket.