MOGYE – tandíjköteles helyekNincs magyar hallgató

2012. augusztus 1., szerda, Közélet

Egyetlen tandíjköteles helyre sem jutott be magyar diák a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem fogorvosi, illetve általános orvosi szakára, így 2012-ben a két szakon száztízzel több román nemzetiségű egyetemista kezdheti meg a tanévet az intézményben.
 

A MOGYE-n egy évtizede, egy kormányzati döntés szerint azonos számban hirdetnek meg román és magyar tannyelvű helyeket a felvételizők számára – mind az ingyenes, mind a tandíjas helyek esetében. Tavaly azonban a MOGYE szenátusának döntése nyomán már nem osztották el két egyenlő részre a két tagozat között a 80 tandíjas helyet, hanem a felvételizők által elért eredmények sorrendjében kizárólag román diákokkal töltötték fel azokat. Mivel akkor még kormányon volt az RMDSZ, az aránytalanságot úgy „orvosolták”, hogy a minisztérium további 40 tandíjas helyet engedélyezett a magyar tagozat számára.
Az idei felvételi vizsgán is kizárólag románok jutottak be az általános orvosin a tandíjas helyekre, mivel most sem osztották egyenlő arányban az előadások nyelve szerint a meghirdetett 80 fizetéses helyet. Ugyanez volt a helyzet a fogorvosi karon is, ahol 30 fizetéses helyet hirdettek meg. A gyógyszerészeti karon három magyar és 19 román nemzetiségű diák tanulhat ősztől tandíjköteles helyen.
Idén a MOGYE 135 román, illetve 135 magyar államilag támogatott általános orvosis helyet hirdetett meg, mivel azonban a román tagozaton nagyobb versengés alakult ki, ott az utolsó tandíjmentes helyre 8,61-es felvételi átlaggal lehetett bejutni, míg a magyarok esetében 7,76-tal. A tandíjas helyekre a felvételi átlag csökkenő sorrendjében 80 olyan román felvételizőt vettek fel, akinek 7,76-nál magasabb átlaga volt. Így a magyaroknak nem jutott már hely. A fogorvosi karra az utolsó államilag támogatott román helyre bejutott diák átlaga 8,25 volt, míg a magyarok esetében csak 6,45, így ezen a karon is kizárólag a román nemzetiségűek foglalhatják el a fizetéses helyeket.
A MOGYE egy neve elhallgatását kérő magyar oktatója szerint a tanintézmény szenátusában több mint kétharmados román többség van, amely tudatosan igyekszik tovább növelni a román tagozat fölényét a kétnyelvű egyetemen. Az oktató úgy tudja, a tandíjas aránytalan elosztás miatt ősszel 216 orvostanhallgató kezdi meg tanulmányait román és alig 132 magyar nyelven. Mint kifejtette, a diáklétszámnál előidézett különbség és az a tény, hogy a gyakorlati órákat a magyar tagozaton is románul tartják, oda vezet, hogy a MOGYE-n sokkal kevesebb a magyar oktató, mint a román.
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1236
szavazógép
2012-08-01: Közélet - :

Băsescu: összeomlás veszélye fenyeget

A politikai csatározások beszüntetését kérte tegnap Traian Băsescu felfüggesztett államfő a kormányzó Szociál-Liberális Szövetségtől (SZLSZ). Băsescu szerint az ország összeomlását okozhatják az elhúzódó politikai csaták, ezért felhívást intézett a politikusokhoz, hogy változtassanak hozzáállásukon. A felfüggesztett államfő szerint ideje, hogy az SZLSZ a kormányzással és az ország gazdasági prioritásaival foglalkozzék.
 
2012-08-01: Belföld - :

Hírsaláta

MAGYAR SZAVAZATOKKAL SEM LETT VOLNA ÉRVÉNYES A NÉPSZAVAZÁS. Butaság azt állítani, hogy a magyarok távolmaradásának köszönheti visszatérését az államfő – kommentálta a Maszol.ro-nak Veres Valér a Szociál-Liberális Szövetség vezető politikusainak urnazárás utáni elmarasztaló kijelentéseit. A szociológus kiszámolta: ha az erdélyi magyarok a román átlagnak megfelelő arányban mentek volna szavazni a vasárnapi referendumon, az legfennebb két százalékkal javított volna az országos részvételi arányon. Ez sem lett volna elegendő Traian Băsescu leváltásához – véli a Kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem  adjunktusa. (Manna)