Tudunk arról, hogy a háromszéki Kanyó család Lécfalván gyökerezett, de a történelem folyamán meglehetősen szétszóródtak, Háromszék-szerte több településen lehet találkozni e családnévvel, de Lécfalván már nem élnek Kanyó nevűek.
Nem tudunk arról, hogy valaki is valaha egy csokorba gyűjtötte volna a háromszéki Kanyókat. Sajnos, a Tagányi-féle jegyzékben sem találtuk (1886), pedig ugyancsak régi nemes család, miként azt is nehezen lehetne már megfejteni, hogy a hiányosságoktól és hibáktól nem mentes, de mégis alapvető munkának számító Pálmay József-féle munkában (1902) miért szentelt felette kis teret ennek a családnak a szerző. Viszont ott találjuk az Erdélyi Múzeum Egyesület által 2005-ben kiadott, a Királyi Könyveket újraközlő kiadványban, és említi a Tötösy-féle (Magyar történelmi nemesség családneveinek listája. Kanada, 2010) elektronikus összeállítás.
Ezért várjuk izgalommal dr. Kanyó Balázst, a Szegedi Tudományegyetem neurológiai klinikájának szakorvosát, aki több időt szentelt e család múltjának kutatására. Izgalommal azért, mert bár többnyire a mai Magyarország területén élő Kanyókat kutatta, de időt szentelt a székelyföldiekre is. Nos, augusztus 25-én 9 órakor a maksai templomkertben találkoznak azok, akik ehhez a családhoz kapcsolódnak, majd pedig istentiszteleten vesznek részt a helybeli református templomban. Ezt követően tartja meg genealógiai tárgyú előadását dr. Kanyó Balázs a dálnoki völgyben lévő Daragus-féle Dózsa Panzióban. A küszöbön lévő találkozón alkalmunk lesz a népes család számos tagjával megismerkedni.