A Háromszék Kovakő mellékletének legutóbbi számában beszámoltunk a Kovakö diákszervezet újjáalakulásáról. Ennek kapcsán beszélgettünk a Református Kollégium diákjával, Szabó-Sinka Sámuellel, aki ideiglenesen tölti be a szervezet elnöki tisztségét.
– Milyen múltra tekinthet vissza a Kovakö?
– A Kovakö öt éve, 2007 októberében alakult, akkoriban a Mikó, Mikes, Refi és Művészeti iskola diáktanácsának kezdeményezésére, de az idő folyamán a többi sepsiszentgyörgyi középiskola, valamint a kézdivásárhelyi, baróti és kovásznai iskolák is bekapcsolódtak a szervezet tevékenységébe. Legfőbb megvalósításai közé tartozik a három alkalommal megszervezett Sound Blooming zenei fesztivál, ahol olyan neves előadók, együttesek fordultak meg, mint a Tündérground, Goranga, vagy éppen a Tone Troopers csapata. 2010 tavaszán rendezték meg a Médiatalálkozót, mely rádiós, ifjúsági lapszerkesztés témával tartott képzésnek számított. Ugyancsak a Kovakö volt a főszervezője a 2010 decemberében lezajlott MAKOSZ Kongresszusnak. A háromnapos rendezvény alkalmával sor került a MAKOSZ elnökségválasztására is. Végül pedig a Kovakö volt a kezdeményezője jelen diákmellékletnek, melyet a kedves olvasók most a kezükben tarthatnak.
– Jelen pillanatban te töltöd be az elnöki tisztséget, hogyan látod a feladatodat? Van már tapasztalatod a közösségépítésben?
– Két hónapos eddigi munkám során az a tapasztalatom, hogy elnöknek lenni felelősségteljes feladat, hisz annak az embernek kell lenned, aki koordinál, s akinek a fejében ott van a nagy „egész”. Vezetői tisztséget ez idáig még nem töltöttem be, ugyanakkor már ötödik éve az iskolai diáktanács tagjaként tevékenykedem, jelenleg cenzor minőségben, emellett pedig három éve rádiós vagyok a Refi sulirádiójánál.
– Honnan jött az újjáalakulás ötlete?
– Igazából az ötlet maga a MAKOSZ-tól érkezett. Március 3-ára hivatalos volt a Refi diáktanács-elnöke a Hárit-irodába gyűlésre, de mivel neki el kellett utaznia, engem kért meg arra, hogy képviseljem iskolánkat. Mondhatni, véletlenül csöppentem ebbe a világba. A gyűlésen megtudtuk a MAKOSZ-osok érdeklődésének tárgyát, vagyis a Kovakö nem működésének miértjét. Véleményük szerint a háromszéki diákság körében igény lenne ennek újraindítására, ugyanakkor felvetették egy csapatépítő tábor megszervezésének ötletét, mely alkalmával letehetnénk az alapot az újrainduláshoz.
– Beszéljünk a csapatról. Volt egy összerázó hétvégétek még májusban. Hányan voltatok ezen, milyen programokon vehettek részt a jelenlevők?
– Igen, valóban volt egy csapatösszerázó tábor, összesen 12 résztvevővel. Ezt egyféle gyorstalpalóként említhetjük, és olyan tudnivalókkal ismerkedhettünk meg, melyek fontosak egy megyei szintű szervezet újjáélesztéséhez és eredményes működtetéséhez. A tábor folyamán több témát is érintettünk, ilyenek a tőkeszerzés, szervezetmenedzsment, rendezvényszervezés, önkéntesség, de szó volt a konfliktuskezelésről, illetve több drámajáték is erősítette a csapattagok közti bizalmat. Véleményem szerint mindenképp sikeresnek mondható a tábor, mert olyan csapat alakult ki, melyben bízom, hogy a nehéz pillanatokban is megállja majd a helyét.
– A jövőre nézve mik a terveitek?
– Nos, ötletekből nincs hiány. Elsősorban arra összpontosítunk, hogy kialakítsunk egy jó kommunikációs csatornát a háromszéki iskolákkal. Ősszel társszervezői leszünk a MAKOSZ-nak az MKT (Megyei Konzultatív Tanács) gyűlése megszervezésében. E rendezvényre a MAKOSZ megyei tagszervezeteinek képviselői hivatalosak, ez alkalommal beszámolhatnak eddigi tevékenységeikről, tapasztalataikról, nehézségeikről. Mivel az elnökség jelen pillanatban csupán ideiglenes, így tisztújítás is várható, illetve a szervezetként való bejegyzés jogi procedúrájának elindítását is tervezzük. Ugyancsak készülünk a Sound Blooming zenei fesztivál újabb kiadására, már lassan körvonalazódni látszik a helyszín és a fellépők kiléte, azonban egyelőre erről csak annyit mondhatok: a zenei műfajt tekintve nagyban fog hasonlítani az előző évekbeli fesztiválokhoz, ezzel is hangsúlyozva, hogy itt vagyunk újra az ifjúsági civil életben, és szeretnénk folytatni a megkezdett munkát.
BENCZE MELINDA