Néptánctábor Zabolán

2012. augusztus 11., szombat, Közélet

Megbolydult Zabola, az egész falut népzene zengi be, a táncosok kurjantásai jelzik, nem mindennapi esemény helyszíne a Mikesek faluja. Első alkalommal szerveztek néptánctábort Zabolán – ami már nemzetközi is –, a szerdától vasárnapig tartó forgatag nemcsak hagyományőrző, hanem egyben hagyományt teremtő is. A tánctábor szervezését sokan vállalták: együtt dolgozott a gróf Mikes család, a Gyöngyharmat Alapítvány, a református egyház, a Csángó Néprajzi Múzeum, a helyi önkormányzat.

  • A szerző felvétele
    A szerző felvétele

A táncoktatás mellett a rendezvény az egész községet megmozgatta, mozgalmassá tette a falusi életet; többek között ez is volt a tánctábor megszervezésének célja – mondta el érdeklődésünkre Ádám Attila polgármester. Az időpont kiválasztásakor az is sokat nyomott a latban, hogy ebben az időszakban otthon van a falu fiatalsága, a tánctábor és a kapcsolódó rendezvények számukra is jó időtöltési, tanulási lehetőséget biztosítanak, nem kell naphosszat a „népsüllyesztőben” (azaz kocsmában) szomorkodniuk – fűzte hozzá az elöljáró.
A táncoktatás két csoportban, kezdő és haladó szinten folyt. Both László szervező érdeklődésünkre elmondta, céljuk megszerettetni, megkedveltetni a gyermekekkel, fiatalokkal a néptáncot, a népzenét, továbbvinni a táncos hagyományokat. „A résztvevők között vannak kezdő táncosok, de olyanok is, akik magas szinten művelik a néptáncot. A tábor színvonalát Kádár Ignác oktató jelenléte is adja” – értékelte Both László. A Magyarországról érkezett Kádár Ignác (aki különben Csíkszentdomokos szülötte) rendkívüli előadásmóddal ecsetelte az egyes mozdulatok, lépések fontosságát, magyarázatai sok esetben kacagást váltottak ki a tánctanulók körében, még annak is érdekes volt mondandója, aki különben nem vonzódik a néptánc iránt.
A tánctáborral párhuzamosan a Csángó Néprajzi Múzeum az eseményhez kapcsolódó, de saját lábán is álló eseménysorozattal tette még színesebbé a táborozók életét. Az elhangzott előadásokból megismerhették Zabola kulturális örökségét, az orbaiszéki magyar ajkú cigányok hagyományos kultúráját, néprajzi kiadványokkal, vőfélykönyvvel barátkozhattak. A napi programot táncház zárta, ottjártunkkor, tegnap éppen a Mikes grófok kastélyába voltak hivatalosak esti mulatságra.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1239
szavazógép
2012-08-11: Közélet - Iochom István:

Fizetni kell az eladó járművekért

A csütörtök esti kézdivásárhelyi önkormányzati ülés szóváltás nélkül zajlott le, a három frakció tagjai igyekeztek személyeskedéstől mentesen felszólalni, s a jelen lévő Rácz Károly volt városvezetőhöz sem intéztek kényelmetlen kérdéseket.
2012-08-11: Közélet - :

Autonómiáról az EMI-táborban

Az EMI-táborban először állítottak fel önálló Autonómia-sátort. A Székely Nemzeti Tanács által szervezett tegnapi beszélgetésen a résztvevők arra keresték a választ, hogyan lehet mindenki által érthetővé tenni az autonómia jelentését.