Válogatják az idei termést — nincs, ki megvegye
Akár százezer tonna eladatlan étkezési burgonya is lehet Háromszéken, miután — a vámok eltörlése következtében — az olcsóbb és jobb minőségű uniós burgonya elözönlötte a hazai piacot.
Adatok ugyan nincsenek, hiszen a piaci mozgást sehol nem jegyzik, ám némely becslések szerint csak Lengyelországból mintegy ötvenezer tonna étkezési burgonya került azokra a piacokra, amelyeket immár évek óta Székelyföldről láttak el. Így a szárazság miatt egyébként is gyengébb minőségű gumó a termelőknél rostokol, legjobb esetben 40—60 banit adnának érte. Ráadásul a szállítmányok állítólag ,,hagyma fedőnéven" érkeznek az országba, így a bakteriológiailag esetleg veszélyes termény is bekerülhet.
A szakemberek szerint a jelenség a szabadpiac bevezetésének következménye, ami egy sor kockázati tényezőt rejt magában. Egyrészt az uniós csatlakozás a hazai termelőket hátrányos versenyhelyzetbe hozta, hiszen míg lengyel vagy német kollégáik jelentős uniós és nemzeti támogatásokat kapnak, addig ide még egy cent sem érkezett. Így — legalábbis ebben a néhány hónapos időszakban — a külföldi, az ottani időjárási körülmények, de a fejlettebb technológia miatt is jobb minőségű gumót már leszállítva annyiért adják, mint az itthonit a raktárban. A hideg beálltával a szállítási kedv ugyan csökken, de a piac már így is jobbára telített.
A másik kockázati tényező már hosszabb távon is befolyásolhatja a hazai burgonyatermesztést. Elterjedt ugyanis az a hír, hogy hivatalosan hagymaszállítmány gyanánt olyan étkezési burgonya került az országba, amely bakteriológiai szempontból fertőzött lenne. Hivatalosan ugyan csak iktatószámmal ellátott szállítmány jöhetne, amely nem származhat karantén alá helyezett területről, ám állítólag egyesek a papírok szerint, na meg a kamionok ellenőrizhető részében hagymát, a rakfelület nagy részén burgonyát szállítanak. A veszély azért jelentős, mert a kisebb méretű étkezési burgonyát könnyen elültetheti a kistermelő, a clavibakternek, illetve ratsolniának nevezett betegség pedig elterjedhet. Ez pedig a székelyföldi burgonyatermesztés egyik kitörési pontjának tartott magtermelést veszélyezteti.
Sajnos, a minisztérium egyelőre tehetetlen, a burgonyatermelők föderációja jelezte a bajt, de védelmi intézkedésekre nem került sor. Pillanatnyilag egyébként elsősorban a közepes, piacra is termelő gazdák kerültek bajba, ám valamilyen ellenőrzési rendszer bevezetése nélkül a hazai termelés egésze válságos helyzetbe kerülhet.