Névjegyzék meglepetésekkel
Radu Stroe közigazgatási miniszter tegnap azt nyilatkozta, mára elkészülnek a választói névjegyzékek ellenőrzésével, és jelentős változások lesznek, ám pontos számokkal egyelőre nem szolgált. Véleménye szerint ez megváltoztathatja a helyzetet az alkotmánybíróságon.
A közigazgatási és belügyminisztériumhoz folyamatosan érkeztek a helyi önkormányzatoktól az aktualizált listák. A július 29-i népszavazáson több mint 18 millió polgár szerepelt a választói névjegyzékben, de csak 46 százalékuk nyilvánított véleményt, így nem volt meg a referendum érvényesítéséhez szükséges 50 százalékos részvétel. Az alkotmánybíróság mostanáig nem döntött a népszavazás érvényesítéséről vagy elutasításáról, kérte a kormánytól a szavazók listáját. Határidőként keddet határozta meg, várhatóan ekkor dönt a taláros testület arról, hogy visszatérhet-e Traian Băsescu az elnöki székbe.
DLP: Csalásra készül a hatalom
A DLP szerint a közigazgatási és belügyminisztérium az SZLSZ helyi szervezeteivel közösen hatalmas csalásra készül, közel két és fél millió szavazati joggal rendelkező román állampolgárt akarnak kivenni a választási névjegyzékből. Cristian Boureanu, a DLP alelnöke tegnap ismertetett néhányat a szociál-liberálisok módszereiből: törlik a listáról azokat, akiket a rokonok vagy szomszédok elhunytnak mondanak akkor is, ha nem mutatnak fel erről dokumentumot, azokat is, akikről azt nyilatkozzák, hogy már nem élnek az országban, akiknek lejárt a személyazonosságija – sorolta a demokrata-liberális politikus, aki szerint mindez törvénytelen, és okirat-hamisításnak tekinthető.
Pásztor: minden megváltozott
Szerbiában a májusi választásokkal minden megváltozott, állandó csak az maradt, hogy a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) továbbra is a közösség érdekképviseletéért dolgozik – jelentette ki Pásztor István pártelnök szombaton Palicson. „Nincsenek partnerként nem lehetséges politikai pártok, mindenki mindenkivel összeáll, hogy érvényesítse érdekeit” – mondta a politikus a párt Szent István-nap alkalmából rendezett ünnepségén több ezer ember előtt. Hozzátette: ehhez a helyzethez a vajdasági magyarságnak is alkalmazkodnia kell, különben a körülmények elsöprik. A VMSZ-nek mindenkitől egyenlő távolságot tartva önállóságának fenntartására kell törekednie, a közösség érdekeinek megvalósításához azonban szövetségesekre is szükség van – hangsúlyozta a vajdasági parlament elnöki posztját is betöltő politikus.
Megjelent Assange
Julian Assange-t harcias szellem fűti, és arra készül, hogy jogi akciót indít a WikiLeaks oknyomozó portál védelmében – ezt üzente először ügyvédjével. Assange kora délután állt ki a londoni ecuadori nagykövetség balkonjára, és a következőket mondta: „ahogy a WikiLeaks, úgy a szólás szabadsága és a társadalmaink egészsége is fenyegetve van... de vajon vissza tud térni a forradalmi értékekhez?” Arra kérte az amerikai hatóságokat, mondjanak le „a WikiLeaks ellen folyó boszorkányüldözésről”. Assange azt állította, hogy brit rendőrök szerdán megpróbáltak behatolni a nagykövetségre.