Jelentős a terméskiesés
Románia tízmillió hektárnyi szántóföldjéből mintegy 3,7 millió hektárt sújtott a szárazság a mezőgazdasági minisztérium összesítése szerint. Az őszi és a tavaszi vetésű gabonáknál a beültetett terület csaknem egyharmadát tette tönkre az aszály. A tavasziak közül a legsúlyosabb kárt a kukorica és a napraforgó szenvedte el. A termelők szerint az idei kukoricatermés várhatóan csak 6,5–7 millió tonna lesz a tavalyi 11,7 tonna után, amely rekordnagyságúnak számított az elmúlt öt évben. A búzatermés 4,7 millió tonna lesz a tavalyi 6 millió tonna helyett. A mezőgazdasági miniszter becslése szerint a terméskiesés ellenére Románia várhatóan így is mintegy 1,2–1,3 millió tonna búzát fog exportálni.
Ismét terítéken a Borbély-dosszié
Jövő hétre halasztotta a képviselőház jogi bizottsága tegnapi ülésén a Borbély László és Victor Paul Dobre volt miniszter ellen indítandó bűnvádi eljárás kérésének megvitatását, azzal indokolva a döntést, hogy a két politikus nem tanulmányozta a dossziéját. A jogász képviselők ugyanakkor úgy döntöttek: az összeférhetetlenségben lévő Florin Pâslaru és Sergiu Andon képviselő ügyében hozandó határozatot is elnapolják. A négy ügy megvitatására várhatóan hétfőn kerül sor.
Felmentés a Rompetrol-ügyben
Felmentette tegnap a fővárosi bíróság a Rompetrol-ügyben többek közt sikkasztással, pénzmosással, a tőkepiac manipulálásával vádolt Dinu Patriciut. Az üzletember számára az ügyben eljáró ügyészek korábban a legnagyobb, húszéves szabadságvesztést kérték. A bíróság felmentette a Rompetrol-ügy további tizenegy vádlottját is, köztük Sorin Roşca Stănescut, Sorin Pantişt és Gabriela Anghelachét. A testület tegnapi döntése, melyet két halasztás után ismertettek, nem végleges. Patriciu úgy nyilatkozott: ártatlan, ezért úgy tartja, helyes döntés született. Az ügyészek lehetséges fellebbezése kapcsán azt mondta: az adófizetők pénzét jobban is fel lehetne használni.
Leépítés a közszolgálati televíziónál
Mintegy harmincszázalékos leépítésről döntött tegnap a közszolgálati televízió igazgatótanácsa, határozata értelmében 980 alkalmazottat bocsátanak el. Claudiu Săftoiu, a Román Televízió elnök-vezérigazgatója szerint a mintegy 3320 alkalmazottból 2340 marad. A televízió arra vállalkozik ezáltal, hogy hét év alatt törleszti a mintegy 140 millió eurónak megfelelő adósságát, amit az elmúlt években halmozott fel. Az átszervezés nyomán jelentős változásokat hajtanak végre a televízió szerkezeti felépítésében. Săftoiu szerint mindezt úgy próbálják végrehajtani, hogy ne romoljon az adások színvonala.
Szennyez a marosvásárhelyi kombinát
A Környezetvédelmi Őrség 25 ezer lejjel bírságolta meg a marosvásárhelyi Azomureş vegyikombinátot, miután a múlt héten a harmincperces ellenőrzések során több mint húsz alkalommal haladta meg az üzem által kibocsátott ammóniák-koncentrátum a megengedett szintet. Laurenţiu Cincea, a Környezetvédelmi Őrség Maros megyei biztosi hivatalának vezetője szerint ebben az évben légszennyezés miatt már kétszer megbírságolták az Azomureşt.
Megújul a máriaradnai kegytemplom
Uniós forrásból, mintegy 3,4 milliárd forintból újul meg a máriaradnai zarándokhely a következő két évben – közölte tegnap a Ferences Sajtóközpont. A II. János Pál pápa által 1992. augusztus 28-án bazilika rangra emelt, Aradtól mintegy 30 kilométerre keletre fekvő erdélyi máriaradnai barokk kegytemplom és a mellette lévő kolostor a közlemény szerint „katasztrofális állapotban van”. A ferencesek a rendszerváltozás után visszavették az ingatlant, de létszámproblémák miatt egy évtizede átadták a kegyhely gondozását a temesvári püspökségnek, ahol a katolikusok többségét alkotó magyarok mellett nagy számban élnek román, német, cseh, bolgár, horvát és szlovák hívek is, és valamennyien közös otthonuknak érzik a kegyhelyet. Ortodoxok is látogatják, akik nem miséznek benne, de énekelnek, imádkoznak – tették hozzá. Máriaradnát évente csaknem százezer zarándok keresi fel.