Beigazolódott a Rara Avis Egyesület majd tíz évvel ezelőtt végzett tanulmányának következtetése: nagymértékben megnövekedett a varjúpopuláció Sepsiszentgyörgyön, elsősorban nem az őshonos fajok szaporodásával, hanem a vonuló fajtestvéreik leszakadásával, azok megtelepedésével.
Kelemen László, az egyesület vezetője szerint most mintegy ezer fekete madár él a városban, zömük estére behúzódik az Erzsébet parkba, s az elmúlt napokban, estéken végzett fényriasztásaikra nem mind reppentek fel. A varjak, amelyek tavaly ősszel, idén tavasszal megtanulták a riasztást, a lámpafénytől azonnal elrebbentek, az idén itt kikelt egyedek ellenben rá sem hederítettek az éles fényvillanásra.
Kelemen László elmondta, megfigyeléseik szerint az évek során az átvonuló madárseregből egyre több beteg, lusta egyed szakad le, ezek itt maradnak, fészket raknak, költenek, emiatt történhetett meg, hogy most már nyáron is akkora a varjúnépség a városban, mint télen. Az őszi–tavaszi riasztási tapasztalatuk viszont hatásosnak bizonyult, ezért a programot folytatják idén is, most már nem csupán az Erzsébet park területén, hanem kiterjesztik az egész városra.
Első lépésként e héten, csütörtök este fél kilenc és tíz, illetve péntek este tíz és tizenegy óra között a parkban zajkeltéssel, fénybombázással „tanítják” a fiatal egyedeket, aztán szeptember végén, október elején, amikor a vonuló rajok érkeznek a városba, újabb négynapos akció következik, akkor majd a központból kifelé haladva próbálják meg már az Olt töltése vonalán elűzni a madarakat. Ennek a beavatkozásnak a sikerét a varjak amúgy kitűnő memóriájára alapozzák: arra, hogy a tavaly itt átvonult madarak emlékeznek a riasztásra. Ezzel párhuzamosan a városban megtelepedett varjak számát is megpróbálják visszaszorítani, fészkelésüket megakadályozni, mint megfigyelték, az 1918. December 1. úton levő tömbházakat szemelték ki a madarak fészekrakásra, eltávolításukat az ott lakókkal együttműködve szándékszanak megvalósítani.