Hatalmi böjt

2012. augusztus 29., szerda, Máról holnapra

Zűrös, főképp ellentmondásoktól terhes a hazai magyar politikai élet is. Egyed­uralomra tör az RMDSZ, s bár „elsöprő sikert aratott” a helyhatósági választásokon, a Băsescu menesztését célzó népszavazáson elgyávultak kissé, s azt javasolták, ki-ki szavazzon lelkiismerete szerint.

Igaz, nagy egyetértés nem lehet köztük sem, minekutána a parlamentben lelkesen meg­szavazták az államelnök felfüggesztését, azt követően már más-más üzenetekkel bombáztak bennünket. Frunda György és Borbély László például arra biztatott, szavazzunk Băsescu menesztésére, Kelemen Hunorék meg arra akartak rávenni, hogy tóduljunk voksolni, s aztán majd meglátjuk... A magyar közösség zöme meg úgy döntött, ha lehet, kimarad ebből a balkáni vircsaftból, és nem szavazott.
A nyár forró volt, hosszú, s az RMDSZ ez idő alatt, mintha észrevette volna, hogy ismét szembement választóival. Az itthoni magyarság jelentős része ugyanis kisebb rossznak tekinti Băsescut, mint a teljhatalomra törő szoclib koalíciót, erre fel most hétfőn magatartást váltottak, s a demokrata-liberálisok mellett keresztényi türelemmel várták, hogy a hatalom jelenlegi urai – akik óráról órára változtatták elhatározásukat –, végre eldöntsék, mit akarnak: folytatni az alkotmányos válságot, néhány nappal, esetleg egy héttel meghosszabbítván Traian Băsescu várakozását, vagy túlesni az egészen, és elfogadni visszatérését. Frunda György például, láss csodát, azt hajtogatta, amit Monica Macovei: nincs szükség minősített többségre, elég, ha csak azok voksolnak, akik a teremben vannak, hogy az elnök visszatérjen Cotroceni-be. Feladta volna oly határozott és kihívó Băsescu-ellenességét? Vagy végre észrevették ő és társai, hogy az a hatalom, melyet Ponta és Antonescu nevével fémjeleznek, cirkuszon kívül alig produkált valamit? Esetleg rájöttek, sok jóra aligha várhatnak azoktól a politikai vezetőktől, akik csak Brüsszel vagy az Egyesült Államok szigora után hajlandóak – úgy-ahogy – tiszteletben tartani a törvényt? Éreznék a parlamenti választások előszeleiből, hogy nem árt azokra is figyelni, akiktől jövőjük függ?
Végül is nem árt sem az RMDSZ-nek, sem nekünk, magyaroknak ez az országra szakadt román–román együttélési kényszer. Nem másért, de legalább sakkban tartják egymást. Kicsit lenyugszik a szoclib tábor, beéri a parlamenti és végrehajtó hatalommal, és Băsescu is tudomásul veszi, sokan, nagyon sokan, több mint hétmillióan távozását kívánták. Az RMDSZ-nek bizonyára jó ideig nem áll a zászló. De nekik sem árt egy kis hatalmi böjt, hátha észreveszik végre, soha időszerűbb nem volt az erdélyi magyar–magyar összefogás, mint mostanság.
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1928
szavazógép
2012-08-29: Világfigyelő - :

Röviden

Strasbourgi vita Timosenko ügyében
Az Európai Emberi Jogi Bíróság strasbourgi nyilvános meghallgatásán vívott egymással szócsatát tegnap Julija Timosenko bebörtönzött volt ukrán kormányfő ügyvédje és a kijevi kormány képviselője. A Timosenko nevében felszólaló Szerhij Vlaszenko szerint az egész ukrajnai eljárás mögött politikai megfontolások húzódnak meg, és az arra irányul, hogy Viktor Janukovics jelenlegi elnök fő riválisát eltávolítsák a politikai életből. Az ukrán államot képviselő Nazar Kulcsicki szerint nincs bizonyíték arra, hogy Timo­senko szabadságának korlátozását a politikai életből való kizárás szándéka motiválta volna. A volt ukrán miniszterelnököt tavaly októberben arra hivatkozva ítélték hét év szabadságvesztésre – és kötelezték mintegy 137 millió euró értékű kártérítésre –, hogy Ukrajna számára hátrányos gázmegállapodást kötött Oroszországgal.
2012-08-30: Kitekintő - Zárug Péter Farkas:

Közeleg az Igazság napja

Szeptember elsejére Erdély-szerte reformátusok és nem reformátusok, RMDSZ-esek, Polgári Pártosok és Tőkés-pártiak egyaránt egy bikfalvi pap, Sánta Imre református lelkész kezdeményezésére meghirdették az Igazság napja tüntetést Sepsiszentgyörgyre. Úgy tűnik, a református Székely Mikó Kollégium minden jogállamiságot sutba dobó visszaállamosítási kísérlete végre ráébreszti a magyarságot határon innen és túl, hogy nem egymással kell hadakozni, pártoskodni a román politikai osztálytól kapott koncokért, hanem összefogva, a magyarság érdekében kell fellépni az elsikkasztott magyar jogokért.