Közeleg az Igazság napja

2012. augusztus 30., csütörtök, Kitekintő

Szeptember elsejére Erdély-szerte reformátusok és nem reformátusok, RMDSZ-esek, Polgári Pártosok és Tőkés-pártiak egyaránt egy bikfalvi pap, Sánta Imre református lelkész kezdeményezésére meghirdették az Igazság napja tüntetést Sepsiszentgyörgyre. Úgy tűnik, a református Székely Mikó Kollégium minden jogállamiságot sutba dobó visszaállamosítási kísérlete végre ráébreszti a magyarságot határon innen és túl, hogy nem egymással kell hadakozni, pártoskodni a román politikai osztálytól kapott koncokért, hanem összefogva, a magyarság érdekében kell fellépni az elsikkasztott magyar jogokért.
 

A Székely Mikó Kollégium ügye felébresztette mind az erdélyi, mind a hazai nemzeti politikusokat eddigi holdkóros álmukból, s világossá vált az is, hogy tenni csak együtt, egymást segítve lehet a román hatóságok immár újból magyarokat politikai indíttatásból börtönbe zárni akaró stratégiája ellen. Buzău városában ugyanis a román bíróság 2012. június 29-én a Székely Mikó Kollégium visszaszolgáltatását jóváhagyó bizottság három tagját, Markó Attilát, Ma­rosán Tamást, valamint a román Silviu Climet három-három év letöltendő börtönbüntetésre ítélte, és a Székely Mikó Kollégium visszaszolgáltatását megsemmisítette. Az ingatlant koncepciós indokokkal, valamint szó szerint a tények teljes mellőzése és figyelembe nem vétele mellett elvette az erdélyi Református Egyház­kerülettől, továbbá 1 millió 137 ezer lej (mintegy 256 ezer euró) büntetés befizetésére kötelezte az egyházkerületet.
Az eset, amelyben Marosán Tamást, az EREK volt jogtanácsosát, Markó Attila államtitkárt és Silviu Climet, az igazságügyi minisztérium tanácsosát hamis vádak alapján 3–3 év szabadságvesztésre ítélték, nagy port kavart a románság körében is: minden demokrata, román és magyar egyaránt a Ceauşescu-rendszer visszaköszönését és a román állami sovinizmus újjáéledését látja benne. A visszaszolgáltató bizottság tagjai ugyanis pont akkor cselekedtek volna jogellenesen, ha a Mikó Kollégiumot nem szolgáltatják vissza eredeti tulajdonosának.
Ugyanis a 1948/176-os államosítási törvény melléklete világossá teszi, hogy a Református Székely Mikó Kollégium épületét az Erdélyi Református Egyház­ke­rülettől vették el. A visszaszolgáltatási, vagyis a restitúciós törvény szerint az épületet egyértelműen egykori tulajdonosának kell visszaszolgáltatni. A Brassói Ítélő­tábla 2006. március 15-i vég­zésében végérvényesen és vissza­vonhatatlanul megállapította, hogy az államosítás előtt a Szé­kely Mikó Kollégium teljes vagyona a református egyház tulajdonát képezte. Mindezért az Erdélyi Református Egyház­ke­rület joggal igényelheti vissza az egykori kollégiumi épületeket.
A Mikó Kollégium ügye mindezek után – igencsak szerencsétlenül – azon magyar családok keresete miatt került ismét a román bíróságra, amelyek a kollégium tanárainak egykori épületében még a visszaszolgáltatás előtt a román államtól megvették egykori bérleményeiket, s nem kívántak újabb tulajdonosi bonyodalmat a református egyházzal.
Az ügy tragikomikuma az, hogy a buzăui bíróság a 2012. január 24-i tárgyaláson pont a Bras­sói Ítélőtábla végzésének hatályosságát ismerte el és erősítette meg, vagyis első körben a református egyháznak és a Székely Mikó Kollégiumnak adott igazat. Csakhogy a fellebbezés után felébredt a Victor Ponta-féle román hatalom, s bizony június végi ítéletében, már nyíltan átpolitizált és egyértelműen magyarellenes döntésre jutott ugyanez a bíróság, semmit sem véve figyelembe mindazon tények közül, amelyekre egyébként korábbi ítéletét alapozta.
A bíróság az ítélethozatal során nem vette figyelembe az egyház által bemutatott bizonyítékokat, sem a korabeli egyházi és világi törvényeket, amelyek a református kollégiumokat az ezeket létrehozó egyházi testületek tulajdonaként határozták meg. A kollégium két világháború közötti önmeghatározása is ezt tükrözi: „a kollégium, mint a vallásszabadság kifejezője és a református egyház javát szolgáló intézmény, a jelen törvények értelmében mindenestől az Erdélyi Református Egyházkerület tulajdonát képezi, és az egyházi hatóságoknak van alárendelve.”
A telekkönyvezést a Mikó Kollégium alapítása idején még nem ismerő Buzăuban a román bíróság – nem leplezve koncepciós jellegét – még a román tanügyminisztérium 1928-ban kibocsátott, Anghelescu tanügyminiszter kézjegyével ellátott engedélyt is figyelmen kívül hagyta, amely ugyan­csak egyértelműen megállapítja, hogy a sepsiszentgyörgyi Re­formátus Székely Mikó Kollé­gium az Erdélyi Református Egy­ház­kerület tulajdona.
Az ítélet visszaállítja a 2002. május 14-e, a Székely Mikó Kol­légium visszaadása előtti állapotot, vagyis kötelezi az Erdélyi Református Egyházkerületet, hogy törölje az ingatlan-nyilvántartási bejegyzését a kollégium vonatkozásában. Az 1 millió 137 ezer lej büntetés kirovása már csak hab a koncepciós, magyarellenes ítélet tortáján, ezt ugyanis azzal az indokkal szabja ki a bíróság, hogy ez az az összeg, amivel „a használat során megkárosította a használó a román államot”. Ezzel szemben a tény az, hogy az Erdélyi Református Egyházkerület a kollégium épületének javításába, a benne folyó oktatás korszerűsítésébe saját alapból bizonyíthatóan 2,9 millió lejt fektetett be 2002 óta. E tényt természetesen ugyancsak nem voltak hajlandóak figyelembe venni Buzăuban.
A börtön és a magyar vagyon elorzásának nyílt szándéka román részről riadalmat keltett a magyarságban. A politikai erők mind idehaza, mind Erdélyben egybehangzóan ítélték el az eljárást. Először az RMDSZ, majd a magyar kormány is megszólalt az ügyben. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, Németh Zsolt államtitkár és Répás Zsuzsanna helyettes államtitkár közleményükben hivatalosan is tiltakoztak az eljárás ellen, és felkérték a Kisebbségi Jogvédő Intézetet, hogy vizsgálja meg a jogi segítségnyújtás lehetőségét.
„A magyar kormány – bár elismeri és tiszteletben tartja a román igazságszolgáltatás függetlenségét –, értetlenül áll az ítélet előtt. Közismert mindenki számára, hogy a Székely Mikó Kollégium az erdélyi magyar református egyház tulajdonában van évszázadok óta. Ezt a helyi közösség, Sepsiszent­györgy városa nyilatkozatban is elismerte. Nem értjük, miért ítélték el a vádlottakat annak ellenére, hogy a román bíróság 2012 januárjában a tulajdonjog kérdésében helyt adott a védők indítványának, akik egy 2006-os jogerős brassói bírósági ítéletre hivatkozva bizonyították: az iskola épületét a református egyháztól kobozták el 1948-ban” – áll a július 2-án kelt közleményben. A magyar kormány arra is felhívja a figyelmet, hogy a meghozott bírói döntés veszélyezteti a restitúciós törvény végrehajtását, valamint az alapvető európai jogelvek érvényesülését, vagyis a jogbiztonságot, a tulajdonhoz való jogot és az egyházak függetlenségének elvét.
Egy nappal korábban, 2012. július 1-jén az RMDSZ Szövetségi Képviselők Tanácsa fogadott el állásfoglalást, amelyben szolidaritást vállalt az elítéltekkel, és azt ígérte, mindent megtesz annak érdekében, hogy a Mikó-per ügye eljusson a legfontosabb nemzetközi fórumokhoz.
A szolidaritási nyilatkozatok áradata után a tettek mezejére Bik­falva református papja lépett, aki először egyedül, majd többedmagával azt vállalta, hogy minden délután két órán keresztül, székely zászlóval a kezében kimegy a Mikó Kollégium kapujába tüntetni mindaddig, amíg a világ meg nem látja azt a jogtiprást, amit a román állam művel – ismételten. Sánta Imre református lelkész kezdetben magányos tiltakozása néhány napon belül már százfősre duzzadt. Bár az akciót eredetileg egy hónaposra tervezte a kezdeményező, a folyamatosan növekvő résztvevők száma miatt augusztusban is folytatta azt.
Közben az egyházak is szervezésbe kezdtek, s meghirdették szeptember elsejére az „Igazság napját”. A tömegtüntetés szervezése Erdélyben a legnagyobb összmagyar üggyé vált, s a sepsiszentgyörgyi városvezetés, valamint a Kovászna Megyei Tanács karöltve segíti a kezdeményezés sikerét.
Erdélyben az „Igazság napja” talán az egység kovásza lesz. A szervezők reményei szerint az ezer magyar pap felvonulása mellett százezres tömeg vonul majd fel a sepsiszentgyörgyi iskola épülete elé, hogy tiltakozzék a buzăui bíróság döntése ellen. Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere arra hívta fel a figyelmet, hogy azért kell erőt mutatni most, az első román hatalmi próbálkozásnál, mert ha visszaállamosítják a szentgyörgyi ingatlant, akkor majd megtehetik ugyanezt Aradon, Kolozs­váron vagy Zilahon is, mindenütt, ahol nem magyarok alkotják az önkormányzatot, s így nem viselik szívükön a magyar iskola ügyét.
Csűry István református püspök híveit e szavakkal kérte, hogy vegyenek részt a tömegtüntetésen:
„Szeptember elsején déli 12 órára Isten összegyűjti Sepsiszent­györgyre a jogtiportságban szenvedő erdélyi magyarságot. Gyó­gyítani akarja a most már elkendőzhetetlenül hátrányos helyzetbe taszított életünket, a több rendben megkárosított közösségeinket. Meg­fogyatkozott az erőnk, különféle utakon keressük Istent is, mert mint Ezékiel korában, pártos nemzetség lettünk (Ez. 2,3). Sok­féle iránykövetésben tévelyeg Istennel szemben is pártütőkké váltunk. Eljött a felismerés döntésre kényszerítő órája. A megaláztatás és a reánk kényszerített tehetetlenség nyomasztó terhe hordozhatatlan a 21. századi erdélyi magyarság számára. ”
Mindazok, akik ott voltak a Békemeneten, és tehetik, szervezzék meg ismét magukat! Üljünk buszokra, autókba, vonatra, és legyünk ott az „Igazság napján” székely testvéreinknél, ahogy ők is eljöttek, amikor mi hívtuk őket. Ne csak szóban, hanem tettben is legyünk szolidárisak! Legyen ez a megmozdulás a valódi magyar egy­ség megalkotásának XXI. századi alapkőletétele.

A szerző politológus

(Forrás: Magyar Demokrata)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1926
szavazógép
2012-08-29: Máról holnapra - Simó Erzsébet:

Hatalmi böjt

Zűrös, főképp ellentmondásoktól terhes a hazai magyar politikai élet is. Egyed­uralomra tör az RMDSZ, s bár „elsöprő sikert aratott” a helyhatósági választásokon, a Băsescu menesztését célzó népszavazáson elgyávultak kissé, s azt javasolták, ki-ki szavazzon lelkiismerete szerint.
2012-08-30: Élő múlt - Kisgyörgy Zoltán:

Itthon is bemutatkozott a Kanyó nemzetség

Örömünkre s az összetartozás lelki impulzusaiként sokasodnak a nem egykönnyen összehozható családi találkozók. Heves és Nógrád megyéből származó Kanyó nevűek vettek részt azon a nemzetségi találkozón, amelyet Maksán tartottak, ahol jelenleg is a legtöbb Kanyó nevű honfitársunk él, vagy származott el onnan. E családnak ez a második nemzetközi találkozója, az elsőt a magyarországi Hermánszeg nevű településen (Szabolcs–Szatmár–Bereg megye) tartották, ahol a háromszéki Kanyó családok is képviseltették magukat.