Három napja tüntet Bukarestben a tanügyminisztérium előtt a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) magyar tagozata helyzetének javításáért Ádám Valérián társaival, a már alkalmazott narancssárga esernyős, feliratozott orvosi ruhás emberek csoportja nem csak a járókelők figyelmét kelti fel, de alkalmat szolgáltat a minisztérium tisztségviselőinek tájékoztatására is – így adódott lehetőségük szóba állni Ecaterina Andronescu tárcavezetővel is, aki sok ígéretet nem tett, de a tüntetés abbahagyását kérte. Amit ők nem tehetnek meg, míg kéréseiket nem teljesítik.
Szerdán Ioan Groza, a tanügyminisztérium főigazgatója arról faggatta a tüntetőket, miért állnak a minisztérium előtt, hiszen az RMDSZ kérésének eleget téve, hússzal megnövelték a fizetéses helyek számát a MOGYE-n. Ádám Valérián elmondta a főigazgatónak, a felvételizők és szülők petíciójában negyven hellyel többet kértek az általános orvosi, 15-tel többet a fogorvosi karon, Groza válasza – hogy a magyarság által választott képviselők szava a parlamentben elsőbbséget élvez egy egyszerű civil kezdeményezésnél – azt a gyanút keltette a tüntetőkben, a Kelemen Hunor RMDSZ-elnöknek leadott peticiójuk „nem keltette fel a figyelmét, és nem vett tudomást róla”. Ennek tisztázásáért találkozót kértek Király András államtitkárral, aki elmondta, szóbeli kérésüknek eleget téve bővítette a minisztérium a fizetéses helyek számát az általános orvosin hússzal, a helyek nemzetiségi elosztásába azonban a tárca nem szólhat bele. A fogorvosi és gyógyszerészeti kar ideiglenes akkreditációval működik, ott a magyar oktatás eltűrt a román oktatók részéről, ezért fizetéses helyekkel terhelni a jószándékukat nem lehetséges, mondta az államtitkár, aki megoldásnak azt javasolta, a magyar diákok legyenek felkészültebbek, akkor többségében ők jutnak be. Király András egyúttal ismertette, az elkövetkező két hétben a MOGYE-n elindul a magyar oktatás rendezése, a magyar főtanszék létrehozása, a szenátus tagjainak bővítése, a magyar rektorhelyettes megválasztása, ezért értelmetlennek látja tüntetésüket.
Tegnap a miniszter fogadta a tüntetőket, ismertetve velük, csak nagy nehézségek árán tudta meggyőzni a MOGYE vezetőségét a helyek bővítésére, ezért nem ígérhet újabb bővítést idén, esetleg jövőben. Ecaterina Andronescu is elmondta, a minisztérium dolgozik azon, hogy a magyar oktatás helyzete rendeződjön a MOGYE-n. Hozzátette, a magyar oktatók hiányát a magyarság kudarcának tekinti, mert minden lehetőség megvolt, hogy húsz év alatt kinevelődjenek a magyar oktatók – ami nem teljesen így van, tájékoztatták a tüntetők, mert az oktatók alkalmazásánál diszkrimináció történik, most is a MOGYE által meghirdetett negyven helyből mindössze három jut a magyar oktatásnak. Andronescutól azt kérték, engedélyezze a négy magyarországi testvér egyetemnek, hogy támogassák a magyar oktatás felzárkóztatását a MOGYE-n, ami nem csupán az oktatás színvonalát növelné, de segítene az utánpótlás gyors kinevelésében is. Erre nem kaptak konkrét választ, ellenben a tanügyminiszter felhívta a figyelmüket, hogy tüntetésük folytatásával a román nacionalistákat hergelik, és ő maga is kedvét veszti az ügy megoldásához. „Mi megértését kértük, hogy a tüntetést folytatni fogjuk mindaddig, amíg a szavakból nem lesznek tettek” – zárja beszámolóját Ádám Valérián.