Nyáron a szemünk fokozott veszélynek van kitéve az erős napfény következtében, a nem megfelelő napszemüveg viseletével pedig csak súlyosbítjuk ezt a problémát. Tanévkezdéskor érdemes elmennünk a szemészetre, hiszen csak nyerhetünk azzal, ha nem év közben derül fény valamilyen látási problémánkra.
A jó látás alapfeltétele az eredményes iskolai tanulásnak, hiszen a tudásunk nagy részét a szemünk által sajátítjuk el. A tanulók negyedénél előfordul valamilyen látási probléma, vagy látásromlás, szerencsére ezek mind-mind kezelhetőek. Az iskolákban vagy a háziorvosnál végzett táblaolvasásos látásellenőrzés hasznos, de nem ér fel egy alapos, minden problémát felderítő szemvizsgálattal.
Milyen jelek utalhatnak a látásproblémákra?
Ha a két szem nem áll párhuzamosan, akkor kancsalságról beszélhetünk. Fontos tudnunk, hogy a kancsalság fiatal korban még elég jól kezelhető.
A vörös vagy állandóan könnyező szem is problémákra utal, főleg ha a szemhéjszél megduzzad, ráadásul még hámlik is.
Ha viszket a szemünk, és ennek következtében sokat dörzsöljük, ez is utalhat szemproblémára, persze előtte zárjuk ki az allergia és más betegségek lehetőségét, hiszen számos dolog irritálhatja a szemet.
Számunkra nehezen észrevehető, de mások számára feltűnő lehet, ha olvasás közben mindig kissé félrefordítjuk a fejünket. Ha nem csak olvasás közben jelentkezik, akkor valószínűleg inkább tartáshibáról van szó, azonban, ha mindig olvasás közben fordul elő, akkor érdemes orvoshoz fordulnunk. Homályos látás esetén is érdemes azonnal orvoshoz mennünk.
Ha közelre kell néznünk a tanulás során, és utána fáradtak vagyunk, fáj a fejünk, esetleg még hányingerünk is van, ez a tünetsorozat is utalhat a szem problémáira.
Mit tehetünk szemünkért a rendszeres orvosi vizsgálat mellett?
Mindenképpen fogyasszunk A-, E- és C-vitaminban gazdag ételeket, hiszen ezek felelősek a szem megfelelő működéséért. Ha tudjuk, hanyagoljuk a dohányzást, nem csak azért, mert az állandó füst károsítja a szemet, hanem azért is, mert gátolja a vitaminok felszívódását. Figyeljünk oda az egészséges táplálkozásra és a mozgásra is, hiszen a túlsúly, a magas vérnyomás és a cukorbetegség is növeli a szembetegségek kockázatát. A nyár végén és az ősz elején is használjunk megfelelő szemüveget. Mivel az iskolakezdés több munkával jár, és ezért kénytelenek vagyunk több időt tölteni a számítógép előtt, fokozottan figyeljünk arra, hogy óránként tartsunk 10–15 perc szünetet, ez nem csupán a szemünk pihentetésére szolgál, de kiváló a tanulásban tartott szünetnek is.
A monitortól tartsunk mindig 50 cm-nyi távolságot, és figyeljünk arra is, hogy a képernyő mindig merőleges legyen a szem síkjára, így óvhatjuk a szemünket a számítógép használata közben. Ha úgy érezzük, hogy romlott a látásunk, akkor ne kísérletezzünk az ingyen kapható szemüvegekkel, mivel ezek nem biztos, hogy javítják, sok esetben inkább ronthatják a látást. (eletmod.hu)