10.Megyék, régiók az idők sodrában

2012. szeptember 22., szombat, Múltidéző

1876
Az 1876-os vármegyei rendezés megszüntette a régi vármegyéket és más hagyományos közigazgatási-területi egységeket (székek, kerületek, vidékek, mezővárosok, szabad királyi városok), és beillesztette ezeket az egységes vármegyei rendszerbe, új vármegyéket hozott létre. A rendezés utáni közigazgatási-területi egységek típusai a vármegyék, törvényhatósági jogú városok, a rendezett tanácsú városok, a főváros egy speciális jogállású város és kerülete, valamint a községek voltak.

  • Tisza Kálmán 1875–1890 között töltötte be a kormányfői tisztséget
    Tisza Kálmán 1875–1890 között töltötte be a kormányfői tisztséget

Már 1869-ben törvény rendelkezett a közigazgatás és a bíráskodás szétválasztásáról. A nemesi vármegyét a polgári, az akkori kedvelt szóhasználat szerint: népképviseleti alapon szervezett vármegye váltotta fel. Ekkor már Tisza Kálmán, a kor egyik meghatározó személyisége volt a miniszterelnök, aki megszakítás nélkül tizenöt évig töltötte be a kormányfői tisztséget (1875–1890). A vármegye vezetésének legfőbb testülete, a törvényhatósági bizottság felerészben a vármegye területén legtöbb adót fizető állampolgárok (ún. virilisták) választottjaiból, felerészben pedig az országgyűlési választásokon szavazati joggal rendelkezők választottjaiból állt. A bizottsági tagok számát az illető vármegye népességének arányában állapították meg. A törvényhatósági bizottság közgyűlésen határozott a hatáskörébe utalt ügyekről. Tagjain kívül a közgyűlésen részt vehettek és szavazati joggal rendelkeztek bizonyos törvényhatósági tisztviselők is, mint az alispán, fő- és aljegyzők, főorvos, tiszti főügyész, árvaszéki elnök, pénztárnok, számvevő, levéltárnok, főszolgabírák stb. Elnöke a főispán, annak akadályoztatása esetén az alispán volt. Évente két rendes ülést (a tavaszit az előző év zárszámadására, az őszit a következő év költségvetésének elfogadására), indokolt esetben rendkívüli összejövetelt is tarthatott. A közgyűlés elé kerülő legfontosabb ügyeket az állandó választmány készítette elő. Az országos jogon belül a törvényhatósági joggal felruházott vármegyék és városok, valamint a községek helyhatósági szabályrendeleteket alkothattak. A szabályrendeletek az önkormányzati közösségek maguk számára, illetve saját tagjaikra és területükre vonatkozó jogszabályok voltak. A vármegyei szabályrendeleteket a vármegyei törvényhatósági bizottság közgyűlése alkotta meg. 1867 után az alispán a vármegyei közigazgatás fő irányítója, a vármegyei tisztviselőkar főnöke. A törvényhatósági közgyűlés mellé felállított kisgyűlés – a főispán elnökletével, az alispán, főjegyző és más vármegyei tisztviselők, továbbá 12–24 bizottsági tag részvételével – már a 20. század terméke. Mivel az 1876-os közigazgatási-területi felosztás az egykori történelmi Erdély területén 1950-ig lényegében nem változott, nem érdektelen részletesebben ismertetni.

Új vármegyék Erdélyben és a Partiumban
Belső-Szolnok és Doboka vármegye, valamint Kővár vidékének (román neve Ţara Chioarului) egy kis részéből Szolnok-Doboka vármegye, Beszterce, Naszód vidékéből, Belső-Szolnok vármegye egy kis darabjából és Doboka vármegye keleti nyúlványából jött létre Beszterce-Naszód vármegye, Kolozs és Alsó-Fehér vármegye mondhatni érintetlen maradt. Felső-Fehér vármegye megszűnt. Küküllő vármegyéből Kis-Küküllő vármegye lett, a Királyföldön vagy Szászföldön pedig két új vármegye, Szeben és Nagy-Küküllő (Segesvár) osztozott, Szászvárosszék kivételével, melyet Hunyad vármegyéhez csatoltak. Brassó és Fogaras vidékéből azonos nevű vármegye lett. Székelyföldön Háromszék, Csík- és Udvarhelyszékből három azonos megnevezésű vármegye alakult. Az Aranyos folyó forrásvidékétől (Nyugati-havasok) szinte a Maros forrásvidékéig, a Szászrégent és a Déda–Maroshévíz közötti Felső-Maros-áttörést is magában foglaló, hosszan elnyúló régi, középkori Torda vármegyéből, továbbá Aranyosszékből és Marosszékből két új vármegye lett: Maros-Torda (Marosvásárhely) és Torda-Aranyos (Torda). A Partiumban Máramaros vármegye területe nem vál­tozott. Viszonylag rövid ideig, 1849 és 1860 között Deb­recen, illetve Nagyvárad székhellyel Észak- és Dél-Bihar vármegye is létezett. A Nagyvárad székhelyű Bihar vármegye három, Szabolcs vármegye tíz községgel járult hozzá az új, Debrecen központú Hajdú vármegye kialakításához, melynek magvát a Hajdú Kerület képezte. Szatmár vármegye Kővár vidéke nagy részével egészült ki. Szilágy vármegye Közép-Szolnok és Kraszna vármegye egyesülésével, a régi Doboka vármegye egy járásával kiegészülve alakult meg. A megszűnő Zaránd vármegyén Arad és Hunyad vármegye osztozott. A megszűnt vármegye utolsó székhelye, Körösbánya Hunyad vármegyéhez, a korábbiak, Zaránd és Pankota Arad vármegyéhez kerültek. Az 1876-os közigazgatási reform a Jászkun Kerületet Jász-Nagykun-Szolnok és Pest-Pilis-Solt-Kiskun vármegye között osztotta fel.
(folytatjuk)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 23
szavazógép
2012-09-22: Múltidéző - Kádár Gyula:

István király és kora (997–1038) – 9.

Dinasztikus kapcsolatok
István király hatalmának megszilárdításával, az államegyesítéssel és az állam intézményeinek megszervezésével hozzájárult a magyar királyság tekintélyének megteremtéséhez is. E célt tartotta szem előtt 1009-ben, amikor egyik húgát Velence uralkodójához, Orseolo Ottóhoz adta feleségül. E dinasztikus házasság révén javult Magyarország Bizánccal való kapcsolata is, mivel Velence ez idő tájt a Bizánci Birodalom vazallus állama volt.
2012-09-22: Életutak - Gyila Sándor:

A titokzatos kovásznai asszony (Gocz Elvira mesél, 21.)

A párizsi orosz „égbolt”...
(In memoriam Marina Vlady)
A plakát, melyen a tigrisfiókát dédelgettem, olyan sikeres volt, hogy rövidesen más párizsi mulatóhelyek is megkerestek. A Cárevics azonnal el akart csábítani 100 frankos órabérrel, mert úgy hallották, hogy „ruszki” vagyok. A Raszputyin is érdeklődött. Madame Magi és barátnője, Novszki bárónő (a „kupaktanács”) egyöntetűen azon a véleményen volt, hogy kereseti lehetőségre szükségem van, de nem lehet játszani a tűzzel, mert amíg nem sikerül az állampolgárságot kiérdemelnem, akár haza is toloncolhatnak. A Cárevicset most még nem ajánlják – mondták. A Raszputyint? Még kevésbé. Lida Golescu? Jó lélek, de szélhámosságokba viszi az embert.