Testvértelepülési kapcsolatokMikóújfalu Mikóházán

2012. szeptember 27., csütörtök, Faluvilág

Harmadszor kaptak meghívást a mikóújfalusiak a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Mikóházára – mondta Nyáguly Vilmos polgármester, aki nagyon ragaszkodik Újfalu testvértelepülési kapcsolataihoz. A III. Hegyközi Termékfesztiválra és a testvértelepülési kapcsolatok ápolására szólt a meghívó.
 

  • Mari barátainkkal Mikóházán
    Mari barátainkkal Mikóházán

Különös szerencséjük volt, mert megismerkedhettek a legtávolabbi településről – a nyugat-szibériai, baskíriai Miskinóról érkezett távoli „testvéreinkkel”, akik a mari nemzetség tagjainak mondják magukat, s úgy tartják, hogy rokonok a hanti-mansikkal meg a magyarok őseivel. A település 1600 km távolságra van Moszkvától, s barátaink, akik Mikóháza testvértelepülését képviselték, három napig utaztak Ma­gyarországig.
– Az már a kezdetkor megtörtént, hogy az egyik mari fiatal engem ki­választott barátjának – részletezte Nyáguly Vilmos. – Megismerkedtünk olyan lengyel barátokkal is, akik szintén ilyen kapcsolatok révén jöttek Mikóházára Opole Lubelskie településről. Svedlérről és Bod­rogmezőről szlovákiai svábok és magyarok is keveredtek társaságunkba, akikkel nyelv­ismeret hiányában is jól megértettük egymást. Emlékezetes marad, amikor e csoportok színpadra léptek. A baskíriaiak káprázatosan szép és színes nemzeti viseletben jelentkeztek, egyetlen harmonika kíséretével táncrészletet mutattak be gazdag folklórkincsükből. S mert nekünk egy sátoros ünnep népszokását kellett bemutatnunk, a kiveszőfélben lévő húsvéti regrutás locsolkodással léptünk fel. Kivesző, mert megszűnt a katonaság, de mint hagyományt éltetni akarjuk. Mi is bemutattuk székely népi viseletünket, így amolyan népi „divatbemutató” sikeredett.
A mikóújfalusiak meglátogatták a kőkapui Károlyi-kastélyt, ahol gyakran megfordult Horthy Miklós kormányzó is, s mindezek csúcsát a hollóházi porcelánmúzeum jelentette. A látogatás alkalmával kis faházikókat kapott minden résztvevő, amelyeknek belsejét úgy kellett berendezni és feldíszíteni, hogy minél hűebben tükrözze azt a tájat, ahonnan a testvércsapat érkezett. Szőttesekkel, népi kézművestárgyakkal, fényképekkel igyekeztek ezt bizonyítani az újfalusi házban. Nem versenyszerűen, de mindenki főzött valamilyen jellegzetes ételféleséget. A mikóújfalusiak gombás őzpörköltet készítettek, mely sikernek örvendett, akárcsak a fahéjas sárgaszilva-kompót, amiről a vendégcsapatok nem is hallottak.
– Volt kirakodó vásár is. Mi füstölt véres hurkát is vittünk, juhsajtot és ordát is hűtőtáskában, amit Gyurka Szilárd újfalusi juhász készített kimondottan erre a célra – mondta Nyáguly. – A miskinóiak is remekeltek: borjúnyelvből és -májból készített ételkülönlegességeiket valamiféle galuskaszerű sült gombócokkal kínálták, amelyeket ezüstös bogyók díszítettek.
Egymás megismerését szolgálják ezek a testvértelepülési kapcsolatok, s mondanunk sem kell, hogy a három helyi fúvósmuzsikussal „felszerelt” újfalusiakat jövőre meghívták Lengyel­országba, Opole Lubelskie-be.
– Hiszem, hogy e kapcsolatok révén olyan „táptalajt” teremtünk gyermekeink s unokáink számára, ami a közös Európa járható útjának fog bizonyulni – zárta mondandóját Mikóújfalu polgármestere.
A mikóújfalusiak dédelgetik azt a gondolatot, hogy 2013-ban, amikor Újfalu római katolikus temploma építésének 200. évfordulóját fogják ünnepelni, vendégként és barátként fogadják majd az Oltfejben testvértelepüléseiket és azok testvértelepüléseinek küldöttségeit is, hadd ízleljék meg a székelymagyar vendégszeretetet, s tudják meg, hogy ennek otthona a nagyvilágban Erdély, Székelyföld, Háromszék.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 11
szavazógép
2012-09-27: Faluvilág - Kisgyörgy Zoltán:

Újra hazatér a pónyik

Zöldülékeny birodalom
A középajtai Benkő József így nevezte mindazt, ami hasznos és jó növény az ember számára. Egy szentkirályi cégéren a Pinus siculus vállalkozásnéven ütközött meg a tekintetünk, amiből azt sejtettük, hogy termesztett gyümölcsfélék és kertészeti növények előállítói a tulajdonosok.
2012-09-27: Múltidéző - Németh Csaba:

Megyék, régiók az idők sodrában (11.)

Fehértemplom
A Bánság helyzete sajátos volt déli területeinek jogállása miatt. Ugyanez a helyzet Bácskával és Horvátországgal is. A 18–19. században az Adriai-tengertől Erdélyig terjedő keskeny területsáv, a katonai határőrvidék választotta el a Habsburg-birodalmat az Oszmán Birodalomtól. A speciális katonai közigazgatás alatt álló területet Bécsből a hadügyminiszter igazgatta. Három város is volt a határőrvidék bánsági részén: Karánsebes, Pancsova és Fehértemplom.