Algákkal az éghajlatváltozás ellen?

2012. október 3., szerda, Magazin

Az óceánokban élő, szén-dioxid elnyelésére képes fitoplanktonoknak (algáknak) vassal történő trágyázására irányuló kísérletek tanúsága szerint ez az eljárás megoldás lehet az üvegházhatású gáz semlegesítésére, bár sok még a kérdőjel – derül ki a Nature brit tudományos folyóiratban megjelent egyik cikkből.
 

„Az óceán vastartalmú vegyületekkel történő trágyázása a bonyolult mikroszkopikus fajokból álló fitoplanktonok virágzását idézte elő, ami által jelentős mennyiségű szén-dioxid került az óceánok mélyére” – közölte a kutatócsoport. Az egész világ tudósai kutatják az általános felmelegedésért felelős egyik legfontosabb üvegházhatású gáz, a szén-dioxid tárolásának és semlegesítésének módját. A déli tengereken 2004-ben Victor Smetacek, a németországi Bremerhaven Tengerkutató Intézetének munkatársa vezette csoport által elvégzett kísérlet során azonban azt nem sikerült biztonsággal felmérni, meddig tart a szén-dioxid „csapdába ejtésének” hatása. Az öthetes megfigyelés során kiderült, hogy a kovamoszatok virágzása négy héttel a trágyázás után tetőzött. Ezt számos kovamoszatfaj pusztulása követte, ezek viaszos anyagot alkotva a zooplanktonok ürülékével együtt a tenger mélyére süllyedtek. A vas-szulfáttal megtrágyázott fitoplanktonok akár évszázadokon át közvetlenül a tengerfenék felett, illetve még tovább a tenger mélyén található üledékekben lekötve tarthatják a szén-dioxidot.
A tanulmányt összegezve Michael Steinke, a nagy-britanniai Essexi Egye­tem tanára kifejtette: a szárazföldi növényekhez hasonlóan a fotoszintézissel létrejött fitoplankton a tengerben lebeg, elnyeli a szén-dioxidot az óceánok vízfelszínén, majd amikor elpusztul, az óceán mélyére süllyed, és több száz éven át fogva marad az üledékekben. A szén-dioxidnak ez a vándorlása segíti szerinte a környező hőmérséklet fenntartását, és teszi lehetővé az életet a Földön. A kutató szerint mindazonáltal nem lehetséges ipari módszerekkel, az óceán trágyázásával csökkenteni az éghajlatváltozást, mert nehéz, és sokba kerül a megfelelő helyet megtalálni az ilyen kísérletekhez.
A Természetvédelmi Világszövetség szakértői már 2007-ben figyelmeztettek azokra a veszélyekre, amelyeket egy ilyen megoldás a tengeri környezetre jelentene, és amelyekre az idézett tanulmány nem tér ki.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 9
szavazógép
2012-10-03: Magazin - :

Újkőkori fogkezelés

Az újkőkori „fogorvosok” méhviasszal tömhették be a lyukas fogakat, legalább­is erről tanúskodik az a 6500 éves állkapocslelet, amely Szlovéniában, Trieszt közelében került napvilágra. A neolitikumi fogorvosi praktikákról a PLoS ONE legújabb számában jelentették meg tanulmányukat olasz és szlovén kutatók.
 
2012-10-03: Pénz, piac, vállalkozás - Ferencz Csaba:

Gazdasági helyzetünk szakemberszemmel (Romániai Magyar Üzleti Egyesület)

Az idei első fél év hazai gazdasági folyamatait foglalta össze Diósi László, az OTP Románia vezérigazgatója, a Romániai Magyar Üzleti Egyesület elnöke. A múlt hét végén Kolozsváron tartott konferencián Vass Attila, a Kárpáti Régió Üzleti Hálózat helyi képviselője a Románia és Magyarország közötti gazdasági kapcsolatok alakulását elemezte. A konferencián Bodó Barna a szociális gazdaságról és civil felelősségről, Ciotlaus Pál a márkanevek jelentőségéről értekezett.