Középajtán az önkormányzat és az egyház egyet akarErdő nincs, kultúrház nem is volt!

2007. december 10., hétfő, Közélet

Az eltelt több mint másfél évtized alatt nem tudtak végleges döntést hozni Középajtán sem a kultúrotthon tulajdonjoga, sem pedig a református egyház tetemes erdőbirtokának ügyében.

Önkormányzat és egyház egyet akar: véglegesíteni a művelődés hajlékának helyzetét. T. Berszán István 658 lelket pásztoroló középajtai református lelkész elmondta: a parókia mellett álló művelődési otthont az egyház kezdte építeni a parókia telkéből kiszakított területen, majd 1946 után a faluközösség folytatta, mígnem 1966-ban az állam elvette, és az akkori község saját erejéből fejezte be. Az egyházközség tetemes erdővagyonnal rendelkezett, melyet a 247-es kormányrendelet alapján visszaigényeltek, de bonyolult és ugyanakkor ellentmondásos, némelyek részéről vitatható volt a vagyon helyzete, mind a két ügyet a bukaresti különleges visszaszolgáltatási bizottság elé terjesztették, de onnan nem kaptak választ. Időközben az egyházközségnek ügyvédet kellett fogadnia, aki kiderítette, hogy Középajtának tulajdonképpen kultúrotthona sincs, mert ilyen ingatlan nem szerepel telekkönyvben! A telek, melyre a kultúrház épült, s annak udvara a községi tanács telekkönyvén szerepel!

— Mi ismét Bukarestbe küldtük az igazoló aktákat, és nagyon reméljük, hogy döntenek az épület tulajdonjoga fölött — mondta a lelkész. — Mindenre igazoló iratunk van. Mindenképpen, amit nekünk ítélnek, azt azonnal telekkönyveztetjük, de amint az a nagyajtai önkormányzat aktáiból újólag kiderült, erdőjussunkat 1923-ban kisajátította a román állam, és azt nem kaphatjuk vissza. A kegyetlen múltnak ezt a baját most már igen nehéz lenne orvosolni. Vagy mégsem?

— Mi is azt szeretnénk már, hogy véglegesíteni lehessen a tulajdonjogot, mert eddig is pályázhattunk volna az épület teljes főjavítására-korszerűsítésére, de meg van kötve a kezünk. Ami nem a miénk, abba nem lehet befektetni. Mi egyet akarunk: tiszta vizet a pohárba, az épület mindenképpen a faluközösség tulajdonában marad, és tatarozni kell — vélekedett Brotea Olga nagyajtai polgármester.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 696
szavazógép
2007-12-10: Közélet - Farkas Réka:

Ostorozzák Háromszéket (SZKT Marosvásárhelyen)

Megújult testülettel, de valójában kevés új arccal kezdte meg munkáját szombaton az RMDSZ miniparlamentjének is nevezett Szövetségi Képviselők Tanácsa (SZKT).
2007-12-10: Közélet - x:

Farkas Árpád Julianus-díja

Tizenötödik alkalommal adták át szombaton a csíkszeredai református templomban a Julianus-díjakat. Ezt az elismerést a Julianus Alapítvány kuratóriuma cselekvő magyarságtudatér adományozza.