Tevékeny időskor: létszükségletÉletminőség és közérzet 2.

2012. október 11., csütörtök, Család

Az idősödés folyamán az egészségprofil hanyatló irányt mutat, a képességek csökkennek, az életminőség ennek következtében romlik. Az idős ember, amíg képes rá, igyekszik megbirkózni a nehézségekkel, ha már nem képes, akkor a társadalom feladata a segítségnyújtás annak érdekében, hogy életminősége csak a lehető legkisebb mértékben romoljon.

Az emberi öregedésben a biológiai és pszichoszociális tényezők meghatározó jelentőségűek. Az emberi öregedést a szervrendszerek homeosztatikus tartalékának folyamatos beszűkülése jellemzi, és a krónikus betegségek jelentik a legnagyobb ellátási feladatot. Nem korfüggő, hanem az időskorral gyakoribbá váló betegségekről beszélünk.
Pszichoszociális tényezők
Az önállóság, függetlenség elvesztése: a fizikai egészség megváltozásával gyakran együtt jár, hogy az idősek nem maradhatnak addigi megszokott környezetükben.
Az izoláció: a családi kapcsolatok beszűkülése, a társ elvesztése, az önellátási képesség romlása mind olyan tényezők, melyek az életkor előrehaladtával az elszigetelődés irányába hatnak. Nem szabad összetévesztenünk az izolációt és a magányosságot. Az idős ember szociális kapcsolatai jelentősen csökkenhetnek, de nem biztos, hogy ezzel párhuzamosan magányosnak érzi magát.
Az idősödési működésváltozást a képességszűkülés jellemzi, melynek során az idős ember segítségnyújtásra, támogatásra szorul, hogy a napi életegyensúly fenntartható legyen.
A személy és környezet egymásra hatása idős korban azt jelenti, hogy a csökkent testi képesség következtében az idős ember komfortosabb környezetet teremt magának az egyensúly fenntartása érdekében. Ha erre nem képes, akkor bezárkózik otthonába, és az ún. csigaház-szindróma alakul ki.
Nehéz élethelyzetükben a segítségre szoruló idősek családjaiktól, szomszédaiktól, barátaiktól, segítő foglalkozásúaktól számíthatnak támaszra. Azok az idősek, akik átlagosan vagy annál jobban részesednek támogatásban, kevésbé lesznek szorongók, mint az átlag alatt támogatottak.
A pszichoszociális kockázati csoportokba tartoznak: a 80 év felettiek, kórházból frissen hazabocsátottak, egyedül élők, szociálisan izoláltak, minimum jövedelemből élők, elváltak, özvegyek, gyermektelenek, rokkantak.

(For­rás: dr. Majercsik Eszter, Geronto.hu)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 9
szavazógép
2012-10-11: Család - :

Triptánok és születési hibák

Közel 70 ezer terhes nőre kiterjedő vizsgálatukban nem ta­láltak kapcsolatot norvég kutatók a triptánoknak nevezett, migrén elleni szerek és a születési hibák kockázatának növekedése között. Ugyanakkor a szülés közbeni erőteljes vérzés kockázatának enyhe emelkedését, valamint szülés után a méh nehezebb összehúzódását állapította meg a tanulmány azoknál, akik várandósságuk alatt ezeket a szereket szedték.
 
2012-10-11: Család - Puskás Attila:

Sárga gévagomba (Erdő-mező ajándéka)

A mostani, rendkívüli időjárás hosszabbítja meg azoknak a gombáknak a frissességét, amelyekről azt írják a szakkönyvek, hogy – mivel fásodnak – őszre már nem fogyaszthatóak.